Когато съм се родила, дядо посадил дърво и го нарекъл на мен. Братовчедите ми също имаха свои дървета. Попски круши. Невероятно сочни и сладки. С всеки следващ рожден ден на патрона си, дърветата растяха по-високо; сянката, която хвърляха наоколо, ставаше по-гъста; плодовете – по-едри и вкусни, а жълтият им цвят толкова се насищаше, че грееше като лятно слънце в талантливо нарисувана картина.
Винаги ще съм благодарна на дядо за този изключителен подарък, който направи на всеки от нас.
Да посветиш на едно дете дърво и така да му подариш невероятно преживяване е очарователно, възпитателно и вдъхновяващо.
Зная колко много хората в наши дни намират за важно да подаряват златни синджирчета, банкови сметки и недвижими имоти, но въпреки това продължавам да вярвам, че един от най-ценните подаръци е именно този, който получихме от дядо.
Той беше работил с хора и технологии и едва, след като се пенсионира, посвети времето си на градината. Вървеше сред лозите и дърветата с учебници в ръка и като вълшебник създаваше, присаждаше, грижеше се, знаеше всичко за всяко плодче и за всяко листенце наоколо. А ние – внуците му похапвахме най-едрите и вкусни плодове. И имахме привилегията от раждането си да притежаваме по едно свое дърво, кръстено с нашето име и растящо заедно с нас.
С този невероятен подарък дядо ни организира по едно специално лично преживяване, което доставя удоволствие и трае дълго-дълго през годините.
Докато си играеш, да изтичаш до своето дърво, да прегърнеш стеблото му, да се насладиш на първите му плодове, да вкусваш от тях късчета радост, а ароматният сок да лепне по ръцете ти и да прави деня още по-сладък и очарователен...
Преживяване, което не може да се сравни с никое друго.
Или след буря да бързаш към дървото си с тревога, дали ветровете са го наранили, оцелели ли са плодовете му – изобщо: дали нещата са наред с милото ти и жизнено приятелче, което освен всичко друго, носи и твоето име.
Днес, години по-късно, все още оценявам силата на този подарък.
С него дядо ни подари щастие... Дълготрайно щастие, което присъстваше в живота ни сезон след сезон, година след година.
Научи ни на грижа, на отношение и отговорност и ни даде възможност да се наслаждаваме на простичките, но безценни удоволствия на живота: да гледаме как крушите растат, заедно да ги берем, да хапваме заедно, докато разговаряме и се смеем и всеки от нас да изпитва гордост, че има свое собствено дърво и се грижи за него.
Моят прекрасен, мъдър дядо ни беше подарил смислено преживяване, което дълго време ни доставяше огромна радост, доближаваше ни до истинската ни същност и създаде незабравими, щастливи спомени. А защо не и преживяване, достойно да се нарече първа детска стъпка в толкова модерните днес практики на личностно развитие?
Освен това то имаше потенциал да се превърне в част от много по-голямо и вълнуващо житейско приключение. Вярно, никой от нас не пожела да стане агроном, но любовта към природата и жаждата за нови пътувания, земи, гледки и събития и до днес горят в сърцата ни.
И още нещо: оттогава зная, че ако някой ми каже: „Обичам круши, череши, ягодова торта, лимонов пай, рози, фрезии, лястовички,... да свиря на китара“... или каквото там обича, това обикновено е началото на дълга, красива история за вълнуващи преживявания и любими, много любими хора.
Автор: Даниела Иванова
На 22 и 23 ноември 2024 г. във Варна ще се проведе Осмият национален студентски фолклорен фестивал „Срещи на приятелството“. Събитието дава възможност за сценична изява на български и чуждестранни студенти, както и за създаване на трайни творчески контакти и взаимоотношения между тях. Фестивалът има за цел да спомогне за съхраняване на българската..
Отец Армен Мелконян е новият духовен водач на Арменската православна общност във Варна. Отец Армен Мелконян, с кръщелно име Саркис Мелконян, е роден на 20 март 1971 г. в град Камишли, Сирия. Той получава началното си образование в Националното училище „Ефрат“ в родния си град и продължава богословското си обучение в Зарахианската семинария..
Спасиха видра, затворена в маза на цех за мебели в кв. "Аспарухово". Сигнал за бедстващото животно е подаден в Регионалната инспекция по околната среда и водите, съобщават оттам. Екипи на екоинспекцията и Центъра за защита на природата и животните в Добрич участваха в акцията. Видрата е намерена с изпилени до кръв нокти от опитите й да се освободи два..
Биткойнът за първи път преодоля бариерата от 95 000 щатски долара, все още подкрепян от „ефекта Тръмп“, предаде БГНЕС. Пазарът очаква по-гъвкаво законодателство и икономически политики, които биха били благоприятни за него при бъдещата администрация на САЩ, предаде АФП. Най-голямата по капитализация криптовалута преодоля тази бариера около 01:24 ч. по..
В България най-младата баба е на 28 години. Това казва д-р Антонио Душепеев, който оглавява родилното отделение в бургаската университетска многопрофилна болница, съобщава БНР. Само през миналата година там има 149 раждания на непълнолетни момичета. Сред младите майки има и 11-годишно момиче. "Има огромна вероятност детето на детето, което е родило..
На 21 ноември Светата Православната църква чества празника Въведение Богородично - Деня на християнското семейство и младеж. Според преданието на този ден се случило паметно събитие. Богородица била обречена от родителите си на Бога още преди рождението си. Когато навършила три години, те я..
Времето захладня, зимата вече чука на вратата, а сезонът на "Къде ще сме на Нова година" вече е официално открит. Всъщност, офертите за екскурзии и почивки в чужбина за коледните и новогодишни празници бяха активирани още в края на лятото и началото на есента. Тази година обаче се забелязва спад на интереса към ранните записвания, каза за Радио Варна..