Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Експерт: Дублетните форми объркват хората, честа грешка е и неправилната употреба на "й"

Дублетните форми на думите объркват хората. Тези, които коват езиковите норми, въвеждат два начина на изписване за улеснение, а правилата трябва да се знаят. Това мнение изрази експертът по български език и създател на образователния портал "Академика БГ" Евелина Гечева, която е и организатор на инициативата "Бъди грамотен" , която ще се проведе за пореден път във Варна утре.

По нейни наблюдения много често хората се затрудняват с думи с двойни съгласни, а децата и в произношението си грешно заместват "о" и "у", "а" и "ъ". Друга честа грешка е неправилната употреба на "й", отчете тя.

Инициативата "Бъди грамотен" е нашият начин да насочим общественото внимание към грамотността по един позитивен начин, каза Гечева. В състезанието няма толкова граматика, заложено е на задачи с буквени грешки, обясни експертът и изрази задоволството си, че винаги има голям интерес към проявата, в която се включват цели семейства. 

Постарали сме се да обърнем внимание на българските думи, защото чуждиците и заемките са една огромна територия, каза тя и подчерта убеждението си, че винаги може да се намери български заместител.

Твърде често се променят правописните правила, каза Гечева. През годините самата тя става свидетел на много промени, по думите ѝ обаче за много от тях липсва достатъчна разгласа. Спомни си, че и чуждицата "интернет" първоначално е възприето да се пише с главна буква.

Чуйте повече от разговора на Иван Барбов с Евелина Гечева:






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Mental - варненските музиканти, според които да си щастлив значи да си свободен

Mental е варненска група, съставена от петима души, които се стараят да правят музика, която не влиза в етикети и в същото време не е прекалено крайна. Музикантите свирят метъл, но взимат и от други жанрове, и споделят с категоричност пред екипа ни : "Можем да свирим всичко".  Бандата е сформирана през зимата на 2023 г., а оттогава свирят главно..

публикувано на 25.07.25 в 17:00

С благодарност и чест: Радио Варна приема скулптура на Йордан Каранов за 90-годишнината си

По повод 90-годишнината от създаването си екипът на Радио Варна ще приеме в понеделник ценно дарение – бронзова скулптура на Йордан Каранов (1892 – 1975), музиковед, общественик и началник на радиостанцията в периода 1944 – 1950 г. Паметникът е дарение от художничката Калия Йорданова и нейния съпруг – скулпторът проф. Пламен Братанов. Произведението..

публикувано на 25.07.25 в 15:25

25 юли - Лятна света Анна

На 25 юли Православната църква възпоменава Успение на св. Анна. Света Анна, майката на Пресвета Богородица, произхожда от свещеническия род на Левиевото коляно. Със съпруга ѝ Йоаким живеели в гр. Назарет, в Галилея, и до дълбока старост били бездетни. Търпели заради бездетството си много огорчения и обиди, но понасяли всичко смирено, уповавайки се на..

публикувано на 25.07.25 в 07:49

Блясък, магия и приключения – мюзикълът „Аладин“ покорява сцената на Летния театър във Варна

Във все по-богатата програма на Варненския фестивал ‘‘Опера в летния театър‘‘ едно заглавие изпъква пред останалите. Мюзикълът ,,Аладин‘‘ е най-новата продукция на ТМПЦ – Варна и заедно с мюзикълите ‘‘Дух‘‘ и ‘‘Парижката света богородица‘‘ е лауреат на програмата на фестивала. С премиерата си на 18 юни мюзикълът покори сърцата на..

публикувано на 24.07.25 в 15:50

Три дни празник в Университетската ботаническа градина в Балчик

Три дни ще празнува своята 70-годишнина Университетска ботаническа градина – Балчик от 25 до 27 юли, когато ще се проведе арт изложение сред цветята. Събитието се организира съвместно с фондация „Добруджа – история, традиции, култура“, като ще бъдат представени занаяти, изкуства, лични срещи с творците, образователни работилници като тъкане,..

публикувано на 24.07.25 в 14:21

Изчезват ли паметниците на културата във Варна?

Понастоящем във Варна се работи по общо 12 проекта за реставрация на архитектурни паметници .  Сред тях е и т.нар. „Софийска банка“, поято сега виждаме само укрепването и съхранянето на пластиката на покрива. Предизикателството по нейната реставрация е заради достъпа до имота, който е през чужд имот.  В същото време има и не малко примери за..

обновено на 24.07.25 в 10:16