Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Поливно земеделие - възможно ли е в България?

Снимка: БТА

От началото на тази година вече няколко пъти бяха подобрявани дневните рекорди за високи температури от времето, в което са били извършени първите измервания. Високите температури през зимата и екстремно горещото време през лятото, започнало още през месец юни, повдигнаха на дневен ред отново темата за поливното земеделие и огромната нужда от неговото възстановяване. За съжаление този проблем обаче се коментира много повече в земеделските среди, отколкото на държавно и политическо ниво и то от години. През това време северната ни съседка Румъния, например, успя да реализира огромни инвестиции и днес там поливни са вече десетки милиони декари земя. 

В област Добрич обработваемата земя е малко над 3 милиона декара, като около един милион всяка година са площите с пшеница, милион и половина заемат пролетните култури царевица и слънчоглед и останалите площи са засети с рапица, ечемик, лавандула и др. Липсата на достатъчно валежи през цялата година неминуемо се отразяват на добивите и ако до преди години говорехме за цикличност по отношение на засушаването, то днес това вече се е превърнало в тенденция.

Вода в Добруджа има за всички, единственият  проблем е, че тя е в подземния воден хоризонт, т.нар. малм-валанж, който е на голяма дълбочина и водата се добива чрез сондажи и при изразходването на огромно количество и без това скъпа електроенергия. През летния туристически сезон, когато трите морски общини запълват капацитета на огромните черноморски комплекси, водата започва да липсва във все повече населени места. Не са редки случаите, в които от Водното дружество призовават хората да спрат с поливането на дворовете си и да пестят ценния природен ресурс. И така при липсата на адекватна държавна политика и осигуряването на достатъчно финансов ресурс за добиване на вода за добруджанци все повече е актуална пословицата – „по вода гази, жаден ходи“. За съжаление все по-жадни стават и земите ни, които осигуряват около 80% от препитанието на жителите на обезлюдяващата се с бързи темпове област Добрич.

Липсата на валежи и запаси от зимна влага са факт, суховеят и горещините също са факт, а страховете на местните хора, че плодородният добруджански чернозем ще се превърне в пустиня стават все по-оправдани.  Преди дни председателят на Националната асоциация на зърнопроизводителите в България Илия Проданов заяви в Добрич, че въпросът за поливното земеделие е изключително важен, но няма на кого да бъде зададен.ошото е, че няма с кого да говорим по този въпрос. Когато за последните 10 години имаме сменени над 10 министри на земеделието, е трудно държавата да прави политика, а за да се случат такива неща, има нужда от политика в сектора... Няма никаква политика в сектора", посочи Проданов. 

За абдикиралата от отговорностите си в сектора държава говори и Нели Стоянова, председател на кооперация „Възраждане“, обработваща около 10 000 декара земя.ържавата по много въпроси тотално е абдикирала. А последните две-три години по отношение на земеделието, след коронавируса и войната, имам чувството, че един от малкото работещи сектори в нашата държава се опитва да бъде затрит. Ние не срещаме разбиране от държавата по нито един от въпросите. Всичко трябва да е с молене, със стачки, с безумно обяснение на някакви елементарни неща на хора, които би следвало нас да ни обучават какво трябва да се случи", коментира Стоянова. 

Тя допълни, че в миналото България е имала една добре изградена инсталация - "Това е нещо, което румънците не са унищожили, както ние сме направили", допълни тя:

Многозначителен е примерът как се справя с поливното земеделие съседна Румъния. Там, по думите на Илия Проданов, благодарение на далновидната политика, поливни вече са 35 милиона декара земя.

Дори и един стопанин на земя да е решил да инвестира собствени средства за сондаж, то неговото узаконяване ще му коства години наред, непрекъснато появяващи се нови разходи, документи, изследвания, срокове, лаборатории, докато накрая не се откаже. А има вариант и документите му просто да стоят в нечий кабинет отново години наред, без дори да бъдат прочетени. Плодородна е на подобни примери Добруджа, плодородна е и земята ѝ, а дали ще успеем да вървим в крак с климатичните промени зависи само от нас. Земеделският стопанин може да променя хибридите, сеитбените норми, начините на обработка на почвата, но не може да се занимава и с държавната политика. Би могъл само да даде съвет как тя да бъде полезна, стига някой да се сети да потърси мнението на хората, изкарващи с труд хляба на страната ни.

И тук ще припомним, че една от причините от НАЗ да поискат оставката на зам.-министър Таня Георгиева е именно неуспехът ѝ по отношение на инвестициите за напояване.

Каква е ситуацията в България чуйте в репортажа на кореспондента ни в Добрич Мая Райнова.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Кучето Мая, намерено в Балчик, което чака своя осиновител

Спешна благотворителна мартенска кампания за животните в Балчик

Сдружението "Малките големи", което стопанисва котешкия приют в Балчик, призовават за подкрепа в изхранването на бездомни животни, тъй като са поели грижи и за безстопанствени кучета. Имат нужда от доброволци, храна, пясък за тоалетни, осиновители - физически и виртуални, приемни домове за стресирани и травмирани животни. От там напомнят, че са..

публикувано на 25.02.25 в 16:00

Театралите на IV ЕГ с рекорден брой награди от Националния конкурс за ученически театър на испански език

Театралният състав на Четвърта езикова гимназия "Фредерик Жолио-Кюри" във Варна се завърна от 25-ия Национален конкурс за ученически театър на испански език с рекорден брой награди. Той се проведе в София между 20 и 22 февруари в учебния театър на Националната академия за театрално и филмово изкуство. Постановката "Проклятието на пеперудата" от..

публикувано на 25.02.25 в 13:24

Област Варна - първа в страната по коефициент на заетост и трета по брой на заетите лица

Област Варна е на първо място по коефициент на заетост в страната, а  по брой на заетите е на трето място след област София (столица) и област Пловдив. Това сочат данните на Териториалното статистическо бюро - Североизток за четвъртото тримесечие на 2024 г.  Общият брой на заетите лица в област Варна през четвъртото тримесечие на 2024 г. е 229.7..

публикувано на 25.02.25 в 12:42

26-годишен младеж от Балчик се нуждае от средства за бъбречна трансплантация

Максималната помощ от 1000 лева по правилника на Общинския съвет в Балчик ще бъдат осигурени от местния бюджет, за да се помогне за лечението на 26-годишен младеж от Балчик, който набира средства за бъбречна трансплантация. Кристиян Костадинов страда от ранна детска възраст от хронично бъбречно заболяване, което прогресира до тежка бъбречна..

публикувано на 25.02.25 в 12:29

Децата от ДГ „Петър Берон“ гостуваха на възрастните хора от Дом „Гергана“

Родители, учители и деца от 1-ва “Б” група на варненската детска градина №17 „Петър Берон“ посетиха тази неделя Дома за възрастни хора „Гергана“. Визитата е осъществена в рамките на  инициативата на екипа на детското заведение "Малки истории за доброто, доброто тръгва от теб".  Начинанието е вдъхновено от желанието на учителите да възпитат и приучат..

публикувано на 25.02.25 в 09:07

Бестселърът "Скаутство за момчета" на лорд Бейдън-Пауъл с първо издание на български език

Организацията на българските скаути отпразнува Международния ден на скаутството с представяне на първото издание на български език на бестселъра на 20-и век - "Скаутство за момчета" с автор лорд Бейдън-Пауъл.  "Скаутство за момчета" оказва глобално влияние и продължава да вдъхновява поколения скаути по света. Тази книга е наръчник, който комбинира..

публикувано на 24.02.25 в 17:30

В навечерието на 3 март ученици в Балчик призоваха за обединение: Да не се делим по религия, етнос и език

В навечерието на Националния празник Трети март ученици отбелязаха 147 години от Освобождението на Балчик от петвековното иго на османските турци. Това се случва в мразовития 31 януари 1878 година, когото с камбанен звън, хляб и сол балчиклии посрещат с неописуема радост освободителните руски войски. Трябва да се борим за идеологическата и..

публикувано на 24.02.25 в 16:11