Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Поливно земеделие - възможно ли е в България?

Снимка: БТА

От началото на тази година вече няколко пъти бяха подобрявани дневните рекорди за високи температури от времето, в което са били извършени първите измервания. Високите температури през зимата и екстремно горещото време през лятото, започнало още през месец юни, повдигнаха на дневен ред отново темата за поливното земеделие и огромната нужда от неговото възстановяване. За съжаление този проблем обаче се коментира много повече в земеделските среди, отколкото на държавно и политическо ниво и то от години. През това време северната ни съседка Румъния, например, успя да реализира огромни инвестиции и днес там поливни са вече десетки милиони декари земя. 

В област Добрич обработваемата земя е малко над 3 милиона декара, като около един милион всяка година са площите с пшеница, милион и половина заемат пролетните култури царевица и слънчоглед и останалите площи са засети с рапица, ечемик, лавандула и др. Липсата на достатъчно валежи през цялата година неминуемо се отразяват на добивите и ако до преди години говорехме за цикличност по отношение на засушаването, то днес това вече се е превърнало в тенденция.

Вода в Добруджа има за всички, единственият  проблем е, че тя е в подземния воден хоризонт, т.нар. малм-валанж, който е на голяма дълбочина и водата се добива чрез сондажи и при изразходването на огромно количество и без това скъпа електроенергия. През летния туристически сезон, когато трите морски общини запълват капацитета на огромните черноморски комплекси, водата започва да липсва във все повече населени места. Не са редки случаите, в които от Водното дружество призовават хората да спрат с поливането на дворовете си и да пестят ценния природен ресурс. И така при липсата на адекватна държавна политика и осигуряването на достатъчно финансов ресурс за добиване на вода за добруджанци все повече е актуална пословицата – „по вода гази, жаден ходи“. За съжаление все по-жадни стават и земите ни, които осигуряват около 80% от препитанието на жителите на обезлюдяващата се с бързи темпове област Добрич.

Липсата на валежи и запаси от зимна влага са факт, суховеят и горещините също са факт, а страховете на местните хора, че плодородният добруджански чернозем ще се превърне в пустиня стават все по-оправдани.  Преди дни председателят на Националната асоциация на зърнопроизводителите в България Илия Проданов заяви в Добрич, че въпросът за поливното земеделие е изключително важен, но няма на кого да бъде зададен.ошото е, че няма с кого да говорим по този въпрос. Когато за последните 10 години имаме сменени над 10 министри на земеделието, е трудно държавата да прави политика, а за да се случат такива неща, има нужда от политика в сектора... Няма никаква политика в сектора", посочи Проданов. 

За абдикиралата от отговорностите си в сектора държава говори и Нели Стоянова, председател на кооперация „Възраждане“, обработваща около 10 000 декара земя.ържавата по много въпроси тотално е абдикирала. А последните две-три години по отношение на земеделието, след коронавируса и войната, имам чувството, че един от малкото работещи сектори в нашата държава се опитва да бъде затрит. Ние не срещаме разбиране от държавата по нито един от въпросите. Всичко трябва да е с молене, със стачки, с безумно обяснение на някакви елементарни неща на хора, които би следвало нас да ни обучават какво трябва да се случи", коментира Стоянова. 

Тя допълни, че в миналото България е имала една добре изградена инсталация - "Това е нещо, което румънците не са унищожили, както ние сме направили", допълни тя:

Многозначителен е примерът как се справя с поливното земеделие съседна Румъния. Там, по думите на Илия Проданов, благодарение на далновидната политика, поливни вече са 35 милиона декара земя.

Дори и един стопанин на земя да е решил да инвестира собствени средства за сондаж, то неговото узаконяване ще му коства години наред, непрекъснато появяващи се нови разходи, документи, изследвания, срокове, лаборатории, докато накрая не се откаже. А има вариант и документите му просто да стоят в нечий кабинет отново години наред, без дори да бъдат прочетени. Плодородна е на подобни примери Добруджа, плодородна е и земята ѝ, а дали ще успеем да вървим в крак с климатичните промени зависи само от нас. Земеделският стопанин може да променя хибридите, сеитбените норми, начините на обработка на почвата, но не може да се занимава и с държавната политика. Би могъл само да даде съвет как тя да бъде полезна, стига някой да се сети да потърси мнението на хората, изкарващи с труд хляба на страната ни.

И тук ще припомним, че една от причините от НАЗ да поискат оставката на зам.-министър Таня Георгиева е именно неуспехът ѝ по отношение на инвестициите за напояване.

Каква е ситуацията в България чуйте в репортажа на кореспондента ни в Добрич Мая Райнова.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
БНБ

БНБ пуска в обращение сребърна монета "175 години от рождението на Захари Стоянов"

От 28 април 2025 г. Българската народна банка пуска в обращение сребърна възпоменателна монета на тема „175 години от рождението на Захари Стоянов“ от серията „Българско възраждане“. Цената на монетата при пускане в обращение е 162 (сто шестдесет и два) лева. Монетата ще се продава в Българската народна банка – на две каси в София, пл. „Княз..

публикувано на 28.04.25 в 07:36
Светла събота

Светла събота е, не се пере и не се шие

Днес е Светла събота . Това е шестият ден от Светлата седмица след Великден, когато всеки ден се славят  Божията майка и светите апостоли. Седмицата е наречена така, защото Христос донася просветление и надежда за вечен живот на всички човеци. Тя се нарича още празна, заради забраната да се работи каквото и да е работа, както и Нова неделя,..

публикувано на 26.04.25 в 10:47

Музеят на медицината във Варна чества своята 40-годишнина

С тържество пред емблематичната сграда на ул. „Параскева Николау“ 7 Музеят по история на медицината към МУ – Варна чества 40 години от основаването си. Събитието събра представители на академичната общност, уредници, музейни работници, историци. Ректорът на Медицинския университет във Варна проф. д-р Димитър Райков поздрави екипа на музея и всички,..

публикувано на 25.04.25 в 16:29

Над 10 хиляди лева събраха балчиклии благотворително по Великден за лечението на Кристиян

Благотворителен кулинарен базар „Да отворим сърцата си за Кристиян“, организиран от самодейци в Балчик в навечерието на големия християнски празник, обедини десетки балчиклии в една кауза. Дарението е за Кристиян Костадинов - 26-годишен младеж от Балчик, страдащ от бъбречна недостатъчност. Сумата от 100 000 лв. е необходима за трансплантация на бъбрек в..

публикувано на 25.04.25 в 12:09

Кап. Теодоси Димитров - българинът, който прекоси Полярния кръг

Единственият български военноморски офицер, който е стигнал до 67 градуса южна ширина, т.е. е прекосил Полярния кръг - кап. Теодоси Димитров, успява да опознае Антарктика. Българинът има възможността да трупа опит на Ледения континент и да се срещне със суровата природа, благодарение на шанса да бъде поканен на борда на аржентинския ледоразбивач..

публикувано на 25.04.25 в 09:45

Тоалетните в централна Варна - от "прилично" до "чисто", ключови обекти стоят затворени

Варна - „Най-добър град за живеене“.  Помните ли тази титла, която имаше морската столица през 2007 г.? Сред критериите бяха: многото денонощни аптеки; магазините, които работят до късно; брой банкомати; учебни заведения; културен живот, но също и… “улични тоалетни”. По този критерий градът тогава получи 9 от 10 възможни точки.  Днес в..

публикувано на 25.04.25 в 08:15

Светли петък е за християните

На 25 април Светата ни Църква отбелязва Светли петък. Този ден от Светлата седмица е посветен на възпоменаването на иконата на Божията майка "Живоприемни източник". На Светли петък, след литургията се извършва водосвет пред иконата на Божията Майка "Живоприемни източник", а ако местните обстоятелства позволяват се извършва шествие до водоеми..

публикувано на 25.04.25 в 05:55