Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Младият скулптор Мартиан Табаков за опитите да разкрие свойствата на звука

9
Снимка: Кети Маринова

Младият скулптор Мартиан Табаков показва на варненска публика звука "Преди музикалните инструменти" в едноименна изложба. Музикалните му скулптури демонстрират естественото взаимодействие между материалите. Творческата му амбиция успява да извади от метална фуния духа на Алпите с наподобяващи тонове от алпийски рог.

Скулптурите си разработва от гледната точка на художник, а не на музикант, въпреки че има голям интерес към музиката, свири на няколко инструмента. Знанието си използва за оформяне на творбите.



Развивам ги в естетическа посока, мисля за формата, но все пак съобразявам някои неща, които съм научил за звука и акустиката, споделя авторът. Акустиката е един от важните елементи в изложбата, ефектът от звука на инструментите не се подсилва с апаратура или микрофон, а само с чиста физика. Химия се изисква да има между творбите и публиката, защото именно тя взаимодейства с тях. 




Скулпторът признава, че обича да сменя посоките в своята работа, но нещото, към което още се стреми, е да покаже свойствата на звука.




Творбите в голям формат и намесата в публичната среда са търсенията, които го водят. Една от целите му е именно изработване на голямо акустично съоръжение, в което буквално да се потопиш в звук.

Чуйте цялото интервю на Светлана Вълкова с Мартиан Табаков:



Музикалните скулптури на Мартиан Табаков не са типичните sound art творби, които си представяте. Изцяло аналогови, те разчитат на взаимодействие и интеракция. И не разкриват от само себе си нищо, без да бъдат помолени.

Докато звуковата скулптура предполага моделиране на звук, който се явява като главно изразно средство, музикалните обекти на Мартиан имат своя естетичен език и послание, дори когато са тихи. Звукът и формата съжителстват в една плоскост, но в друга са съвсем отделни. Въпреки това, художникът "поощрява" зрителите да общуват и музицират на неговите обекти. 

Не можем да ви пресъздадем как звучат музикалните скулптури. Но можем да отбележим, че Мартиан случайно открива "акустичните свойства на взаимодействието между метала и заваръчната си маска". Експериментът започва през 2013г и продължава и до днес.

Изложбата "Преди музикалните инструменти" успява да анимира статичните обекти, като че ли общуването с причудливите форми, разкрива пред публиката следваща сцена. И тези сцени могат да се менят непрестанно, колко зрителят пожелае. Не идвайте сами на тази изложба, ще бъде по-забавно в компания. 

Това е един интердисциплинарен проект, досущ като своят автор, който борави умерено, и с художествената форма, и с музикалният експеримент. В ReBonkers, обичаме интердисциплинарните проекти, защото именно смяната на гледна точка, разкрива повече и повече.

Мартиан Табаков е художник, роден на 07.03.1992 г. в град София. Там учи скулптура в Националната художествена академия. Работи в сферите на изобразителното и сценичните изкуства. Има множество самостоятелни изложби и участия в България и извън страната. Има пряк допир с музиката, участва в пост пънк формацията КАКЕ?. Работи и по самостоятелни музикални проекти. Свири на китара, контрабас и кавал.

Освен че работи в сферата на скулптурата и инсталацията в класическата им форма, той разработва и експериментални музикални обекти и пространства. Звуковите му творби имат силно интерактивен характер, тъй като изискват намесата на зрителя за да бъдат задействани.

Обектите, които създава, участват и в театрални проекти, където служат за оформянето на звуковата среда на представленията. 

В момента живее и твори в София и е част от творческото пространство "Белка" - студио за звук и форма.


снимки: ReBonkers; Кети Маринова; Петя Велева.







По публикацията работиха: стажант-редактор Елена Атанасова, Елисавета Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Даниела Стойнова: Ние сме винаги там, където са хората

33-тата поред церемония по връчване на Годишните награди на Отворено общество – Варна се проведе днес, 28 май, в Зала 1 на Фестивалния и конгресен център. Носителите на отличията бяха представени за поредна година в документален филм.  „Голямата награда за граждански принос“ през 2025 година е за кореспондента на Българското национално радио във..

публикувано на 28.05.25 в 18:45

Студенти от Варна: Работата в туризма не трябва да е рутина, трябва да се влага сърце

Кадрите в туризма ще се умножават, увеличават се студентите, избрали този път на реализация. Образованието не е инвестиция в самата професия, а в самите нас. Това казаха студентите в Колежа по туризъм във Варна Борис Соколов и Теменужка Колева. Според третокурсничката сред основните проблеми пред сектора са, от една страна, лошо обучените кадри, а от..

публикувано на 28.05.25 в 10:00

Марин Маринов: При дартса най-важно е спокойствието

Концентрацията и спокойствието са сред най-важните качества за състезателите по дартс. След това идват талантът и не на последно място - трудът. Това коментира за предаването "Новият ден" Марин Маринов от Управителния съвет на клуб по дартс "Максим" във Варна. Всеки четвъртък се събират в морската столица отдадените на спорта, създаден преди години в..

публикувано на 28.05.25 в 08:20
Йордан Дянков и Адела Бозмарова от Черноморския младежки център - Варна

Община Варна започна мащабно социологическо проучване сред младежите от 15 до 29 години

Черноморският младежки център към Община Варна вече е факт. В началото на май приключи подборът на екип от социални и младежки работници и психолог и те вече работят "на терен", за да представят дейността на новата организация.  "В ход са процедурите за възлагане на обществените поръчки за ремонта и оборудването на сграда на центъра, който ще се..

публикувано на 27.05.25 в 16:05
Снимката е илюстративна

Христина Генова, РИОСВ-Варна: Законът не ограничава броя на турбините в един ВЕИ парк

Защо се допуска изграждането на ветроенергийни паркове в земеделски земи, има ли инвестиционни предложения, получили отрицателна оценка за въздействие върху околната среда от РИОСВ-Варна? Това са част от въпросите, които Радио Варна отправи към Екоинспекцията, след проведеното обществено обсъждане във Вълчи дол по новия проект на "Добротич уинд"..

публикувано на 27.05.25 в 08:05

Sami Hinkka (ENSIFERUM): Изкуственият интелект е играчка...

Интервю със Sami Hinkka (ENSIFERUM) За 30 години сме гледали ENSIFERUM четири пъти в България. В края на миналата година финландците пуснаха новия „Winter Storm“ – девети в дискографията им. Да се надяваме, че бандата ще го представи и с концерт в България. Иначе за албума и по други теми гост в „От другата страна“ е басистът на бандата Sami..

публикувано на 27.05.25 в 08:00

Деца ще рисуват за животните с любов

Първото издание на фестивала Animalia Art Fest посветен на децата и животните ще се проведе днес, 26 май, понеделник, до кривото дърво в Морската градина във Варна. Организаторите промениха първоначалния, заради дъжда и така ще започнат в 13 часа. Работилниците ще са тематични – децата ще моделират с глина и пластилин и ще рисуват животни...

публикувано на 26.05.25 в 11:05