Новата академична 2023 - 2024 година бе открита днес от доц. д-р Красимир Недялков - президент на Варненския свободен университет. Студентският химн прозвуча и в сърцето на Родопите - във Филиала на университета в Смолян, където също се проведе тържествена церемония.
В препълнената Аула Максима на университета във Варна празникът започна с фолклорно изпълнение на Академичния танцов театър на университета, посрещане на знамето на висшето училище, студентски химн и молебен за здраве, успех и просперитет на академичното семейство. Специални гости на събитието бяха Тодор Балабанов - председател на Общинския съвет на Варна, Антоанета Петрова - заместник-областен управител на област с административен център Варна, Коста Базитов - заместник-кмет на Община Варна, проф. д-р Антоанета Цветкова - председател на Постоянна комисия "Наука и образование", Мария Тодорова - председател на Постоянната комисия "Култура и духовно развитие" към Общински съвет - Варна, д-р Ванухи Аракелян - председател на Варненския апелативен съд, Елена Янакиева - председател на Административния съд във Варна, отец Стефан Николов и отец Любомир Георгиев - представители на Варненската и Великопреславска митрополия, представители на дипломатически мисии, представители на висши училища и научни институти, директори и представители на средни училища и професионални гимназии, председатели и членове на браншови настоятелства към професионалните направления, представители на бизнеса.
"Благодарение на общите ни усилия днес университетът е различен, динамично развиващ се, академично свързан в национални и международни мрежи и не на последно място привлекателен образователен център за студенти от целия свят. Навлизайки в своята Христова възраст Варненският свободен университет твърдо и последователно следва високотехнологичната линия на развитие на висше училище и се утвърди на картата на висшето образование у нас и в Европа с профила си на новатор", каза в проветствието си президентът доц.д-р Красимир Недлялков. На първокурсниците той пожела да постигнет върхове, които да направят преподавателите горди и щастливи, а икономиката и обществото - проспериращи и благоденстващи. На България са нужни трудолюбиви и успешни хора, които нямат време да мразят и да завиждат на другите, защото са заети да градят заедно бъдещето, допълни още той.
Ректорът - проф. д-р Петър Христов подчерта, че в сложната и динамична обстановка в света ясно се отличава ролята на университетите да предават "чудото на науката", то да бъде разбрано и възприето от колкото се може повече хора. "В обществото ни решаваща роля ще имат проактивните хора. Такъв е и нашият "Свободен университет", което е равнозначно на проактивен университет - студентите могат сами да поставят целите си, подпомагани от преподавателите да откриват пътищата, които ще ги отведат до тях.", каза проф. Христов.
Приветствие поднесе и зам.-кметът на Община Варна Коста Базитов. От името на студентите, приети с най-висок успех, своите очаквания сподели Магдалена Христова - възпитаник на Националното училище по изкуствата “Добри Христов” - Варна, която ще учи в специалност “Архитектура”. Тя отбеляза, че е избрала ВСУ “Черноризец Храбър”, защото Варна е любимият й град и защото този университет предлага уникална програма за развитие на студентите. Angelo Dipalma, от Universita’ degli Studi di Modena e Reggio Emilia, Модена, Италия, който избра да се обучава по програма “Еразъм+” в специалност “Международен бизнес на английски език” на Варненския свободен университет, също поздрави студентите и преподавателите.
Връчени бяха студентските книжки и грамоти на студентите, приети с най-висок успех.
Първите занятия за новата академична 2023/2024 година във Филиал – Смолян към ВСУ „Черноризец Храбър“ започнаха с учебната дисциплина „Глобални проблеми и решения“. Доц. д-р Иван Соколов пожела на студентите с воля и ентусиазъм да овладяват знанията, а чрез креативност, желание за промяна и реални действия да спомогнат за изграждане на един по-сигурен и по-добър свят.
Интервю на репортера ни Ваня Славова с ректора на ВСУ проф. Петър Христов за приема на студенти, за специалностите и за кадрите:
В украинския град Болград, в един сутерен в центъра на града, почти всеки ден за по няколко часа се събират българи и украинци, за да плетат маскировъчни мрежи за фронта. Познати са като "Ангелите на Болград" и работят, разделени в три бригади. Плетат от март 2022 г., вече близо три години. Организира ги Оксана Килафли, украинка и съпруга на един..
23-ма историци, археолози, културолози, етнографи, хора на перото, архитекти и изследователи на богатото регионално минало на Варна и областта се включиха в новосформирания клуб "Варненски краевед". Домакин на учредителното събрание беше Държавният архив във Варна. Краеведският клуб ще организира своята дейност на територията на Народното читалище..
Светът отбелязва за 23-и път Международния ден за безопасен интернет. Започнал като инициатива на Европейския съюз, денят отдавна излиза извън рамките му и вече се отбелязва в над 120 държави на всички континенти. Това е ден, в който общественото внимание се фокусира върху онлайн рисковете за деца и млади хора, и върху необходимостта родители,..
10 февруари е Ден на пчеларя. От години се говори, че броят на пчелите в световен мащаб намалява, а изчезването им ще доведе до унищожаване на баланса на екосистемата и ще се засегне добивът на храни в световен мащаб. Все по-трудно става на пчеларите и у нас, но за мнозина от тях това е вече начин на живот. Димитър Димитров има 250 кошера в..
Благотворителен базар с мартеници и сувенири, изработени от пациентите на Държавна психиатрична болница – Карвуна, очаква посетителите на Община Балчик в датите 25 и 26 февруари. Заедно с кутии за дарения, те ще бъдат разположени на двата входа – Информационно обслужване и Общинска данъчна служба. Пациентите в лечебното заведение към момента са 70..
На февруари най-много му отиват разговорите за вино и любов. Отдавна е така. Поне за малко, в чест на някоя празнична наздравица, отместваме поглед от политическите сериали, от силните притеснения за бюджета и грандиозните тревоги за парите в хазната. Макар че е интересно да гледаме колко кристално чисти в обществен план се представят хора,..
Преди няколко години в Румъния измислиха нова дума, с която описват политическата си система. Тази дума е "стабилокрация". Тя е съчетание от думите стабилност и автокрация. Това е политическа система, при която определени елити, създали свои политически проекти, управляват години наред. Пуснали са пипала във всички системи и де факто притежават..