Варненцът Максим Стойков се завърна от световния шампионат по културизъм, провел се на остров Киш в Иран, с две титли и три призови места. Състезанието включваше участници от около 30 държави, като конкуренцията е била много сериозна, споделя Максим, който е единственият представител на България в състезанието при младежите. След завръщането си той даде първото си интервю за Радио Варна и сподели своите емоции и впечатления.
„Състезанието беше невероятно организирано, а конкуренцията – изключително силна“, каза Стойков. Той се състезава в четири категории, като успя да завоюва трето място в класическия културизъм, четвърто в класическата физика и пето в категорията open. Максим разказа и за времето, прекарано в Иран, където е бил без връзка с външния свят. „Хората там са много различни от нас, но проявиха уважение и интерес към нас като чужденци“, добави той. Неговият треньор, Венци Чанев, играе ключова роля в успеха му. „Той е като втори баща за мен и сме преминали през много неща заедно“, сподели Стойков.
Въпреки трудностите, Максим е горд с представянето си и смята, че е успял да се отличи сред силна конкуренция от 28-30 държави. Той благодари на своя треньор Венци Чанев, с когото работи от детството си, и планира да продължи да се развива в спорта. Стойков споделя и интересен инцидент на летището в Дубай, свързан с проверка на медалите му, за който ще може да чуете в звуковия файл по-горе.
- Добре дошъл, Максим Стойков! Изключително сме горди с теб след твоето представяне на световния шампионат в Иран. Разкажи ни повече за опита си там.
Здравейте! Благодаря за поканата. Връщането ми от световното първенство е наситено с емоции и впечатления. Състезанието и подготовката за него бяха дълги и интензивни. Бях много мотивиран, особено след успешното ми представяне на европейското първенство.
- Ти беше единственият български представител на този шампионат. Как се чувстваше да си там сам?
Да, бях единственият представител за България. Участвах в четири категории и спечелих три медала – две титли и едно четвърто място.
- Разкажи ни за категориите, в които участва.
Състезавах се в класически културизъм и класическа физика. Първата ми категория завърши с трето място, в класическа физика взех четвърто, а в последната категория завоювах пето място. Конкуренцията беше жестока, с много участници, които бяха изключително подготвени.
- Каква беше атмосферата на самото състезание?
Атмосферата беше невероятна. Организацията от страна на Иран беше на много високо ниво. Състезанието не спираше, имаше много участници и много малко почивки. Лично за мен беше предизвикателство, но и огромно удоволствие. Състезанията ми бяха в един ден и започваха от сутринта и свършваха чак в полунощ, което е сериозно предизвикателство.
- Знаем, че пътуването до Иран е било мечта и за теб, и за твоя треньор. Какви чувства изпитваше, когато видя мечтата си реализирана?
Това беше наистина наша сбъдната мечта. След обявяването на мястото, ние решихме да тръгнем с единствената надежда за успех. Никога не съм се съмнявал в себе си и знаех, че ще дам всичко от себе си. Моят треньор, Венци Чанев, е с мен от 13-годишен. За мен той е като втори баща. Работили сме дълго и заедно сме преминали през много трудности и успехи. Без него не бих могъл да постигна това.
- Какви бяха впечатленията ти от самия Иран?
Бяхме на остров Киш, който е туристическа дестинация. Мястото е невероятно красиво, но хората имат различен начин на живот. Преживях интересни моменти, като например, че бях почти седмица без връзка със света, което всъщност помогна да се фокусирам върху състезанието.
- Имаш ли някакви забавни или интересни истории от пътуването?
Да, например, при преминаването през летището в Дубай ми спряха багажа заради медалите. Оказа се, че трябва да покажа документ за притежание, а те не можеха да ги пипнат. Беше малко стресиращо, но всичко приключи без проблем.
- Какво следва за теб след този успех?
Имам още две години в младежката категория, в които планирам да се развивам. За сега се фокусирам върху подготовката и състезанията, които ще ми помогнат да стана още по-добър.
- И накрая, какво би искал да споделиш с младите спортисти?
Важно е да следвате мечтите си и да работите упорито. Успехът не идва лесно, но с постоянство и труд всеки може да постигне целите си.
- Благодарим ти, Максим! Успехи в бъдеще!
Благодаря! Надявам се да продължа да представям България на високо ниво.
Мисля си, че на тази земя си заслужава да живееш за изкуството и за децата. Няма друго, което да изпълва така човешкото съществуване. Това коментира за предаването "Гравитация нула" поетесата, писател и драматург Теменуга Маринова. Народни будители винаги ще има и това е благодарение на хората, които си вършат работата добре. Благодарение на тях..
Няма яснота ще им бъдат ли върнати парите за билети за фестивала VARNA BREEZE by EXIT , обявен преди откриването му за безплатен. Това сигнализираха в редакцията на Радио Варна Янка Димитрова и Екатерина Минчева . Те разказаха за безплодната си комуникация с продавача на билети от една страна, с организатора от друга и с община Варна..
Нова, изключително голяма и опасна пандемия, се задава – този път с още по-мащабни последствия за обществото и за здравето на хората – пандемията от родители, които безконтролно дават електронни устройства на децата си. Вредата от дисплеите върху детската психика и развитие е толкова огромна, че често здраво дете, повлияно от дисплеи, се диагностицира..
Отпуснатите от държавата 30 млн. лв. за изграждането на стадион "Варна" e решение, подобно на случая с пловдивските отбори „Ботев“ и „Локомотив“. Тази аналогия направи общинският съветник от ГЕРБ/СДС Иван Портних, който в обзорното предаване "Позиция" коментира, че Варна заслужава да има градски стадион. Според него, нямат основания тревогите на..
В Деня на народните будители Варна е домакин на авторската идея на Радослав Първанов - "Счупената вяра". Проектът представя 20 фотографии на Радослав Първанов, които целят да разкажат и покажат историите на изоставени православни храмове. Експозицията ще бъде открита от 18.30 часа в Морско казино и ще остане там до 21 ноември. Изложбата ще..
Връх Ботев не е от най-високите. Разбира се, че е първенецът на Стара планина, но в сравнение с върховете в Рила и Пирин изостава като височина. И въпреки това е по-лесно да се качите на Мусала и Вихрен, отколкото на връх Ботев. Защото няма преход, който да е по-кратък от 5 часа. Независимо дали изкачването е от Южна или Севена България. Въпреки..
Веско Ешкенази и Плевенска филхармония с диригент Георги Милтядов ще зарадват варненската публика на 1 ноември. Концертът е част от тазгодишното турне „В света на музиката“ и ще се състои в зала 1 на Фестивален и конгресен център. Специално участие в този проект има Вероника Тодорова, позната като „вълшебницата на акордеона“ на световните музикални..