Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Консултативният съвет за национална сигурност се събира утре да обсъди конфликтите в Близкия Изток

Снимка: БГНЕС

На 4 октомври, петък, държавният глава Румен Радев свиква в президентската институция извънредно заседание на Консултативния съвет за национална сигурност. Темата на заседанието е „Рискове и заплахи пред националната сигурност в контекста на конфликтите в Близкия Изток. Необходимост от предприемане на мерки“.

Припомняме, че кризата в Близкия Изток ескалира след прякото нападение на Иран срещу Израел на 1 октомври. Вечерта Иран изстреля 180 ракети срещу Израел, а Иранската революционна гвардия заплаши да извърши „съкрушителни атаки“ срещу Израел, ако той отвърне на ракетното нападение на Ислямската република.

У нас служебният премиер Димитър Главчев свика Съвета по сигурността към Министерския съвет, като Съветът се обедини около призоваване за деескалация на конфликта в Близкия изток, което е в синхрон с европейската позиция. Заплаха за България в момента няма. България реагира изключително адекватно при евакуацията на българските граждани от Ливан. Това бе резултат от предварителна подготовка и информация, която имахме както от българските служби така и от партньорските и съюзническите“, заяви Главчев и поздрави Държавния авиационен оператор за евакуацията. „Не е случайно това, че половин час след като излетя вторият полет започнаха реални военни действия. Всичко беше под контрол“, добави служебният премиер. Той подчерта, че заедно с всички институции правят всичко възможно за защита на живота и здравето на българските граждани.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

В понеделник ще се проведе протест на граждани, желаещи свободен достъп до двора на Професионална техническа гимназия във Варна

От 18:30 часа в понеделник, пред входа на Професионалната техническа гимназия ще се състои протест. Целта му е да се осигури обществен достъп до двора на учебното заведение извън учебно време. Преди два месеца се е състояла тристранна среща в община Варна, на която са присъствали представители на общинската власт, РУО и ръководството на..

публикувано на 10.08.25 в 17:36

Един е загинал, а 28 души са ранени при катастрофи през изминалото денонощие

Загинал е един, а 28 души са ранени при пътнотранспортни произшествия през изминалото денонощие, съобщава на интернет страницата си МВР. На територията на страната за този период са възникнали 23 произшествия.  От началото на месеца катастрофите са 216, с 11 загинали и 277 ранени. 

публикувано на 10.08.25 в 14:50

Вулканът Везувий затворен за туристи заради горски пожар

Италианските пожарникари се борят с горски пожар по склоновете на вулкана Везувий. Всички туристически маршрути към кратера край Неапол бяха затворени. Националната пожарна служба съобщи, че на място работят 12 екипа и шест самолета Canadair, а огънят бушува в националния парк от петък. Допълнителни екипи пристигат от други региони, а дронове..

публикувано на 10.08.25 в 14:36

Бащата на Сияна дарява цялото обезщетение от 1,2 млн. лв. на деца в неравностойно положение

Бащата на Сияна Николай Попов дарява цялото обезщетение от 1,2 млн. лева на деца в неравностойно положение . Аз и семейството ми трябва да получим около 1.2 млн. лв. обезщетение от застраховката на водача, който отне живота на Сияна. Тези пари няма да ни направят щастливи… Няма да върнат детето ни. Но могат да направят някой друг..

публикувано на 10.08.25 в 14:32
Залез, в който е скрит смисълът на деня

По-горещо започва седмицата в понеделник

През нощта ще е ясно и почти тихо. Преобладаващи минимални температури между 18° и 23°, за Варна около 21°. През деня ще е слънчево, още по-горещо. Ще духа слаб североизточен вятър, по Черноморието до умерен от източна четвърт. Максимални температури от 35° до 40 °, по Черноморието от 28° до 33°, за Варна около 33°. Вълнение на морето 2-3..

публикувано на 10.08.25 в 14:20
Кириакос Мицотакис

Данъчни облекчения за 4-членни семейства в Гърция

Премиерът на Гърция Кириакос Мицотакис ще обяви пакет от мерки, комбиниращ данъчни облекчения с увеличение на заплатите, особено за военнослужещите и полицаите, на стойност около 1,5 млрд. евро, по време на 89-ия Международен панаир в Солун на 6 септември, предаде ЕРТ. Ако се включат и предвидените за ноември компенсация в размер на един..

публикувано на 10.08.25 в 13:12

Първо офицерско звание на 44-та курсанти от випуск 2025 на Висшето военноморско училище "Никола Вапцаров"

Ясни приоритети и граждански контрол са необходими при реализацията на проектите за модернизация на българската армия, това коментира президентът Румен Радев във Варна. Той присъства на военния ритуал по присвояване на първо офицерско звание на 44-та курсанти от випуск 2025 на Висшето военноморско училище "Никола Вапцаров"  и връчи пагоните на..

публикувано на 10.08.25 в 12:00