Обичате ли математиката? Повтаряли ли са ви като дете, че "всичко е математика"? Някога забавлявали ли сте се да построявате триъгълници и други геометрични фигури с... тялото си? Светлана Горанова може да ви научи на всичко това. Младата жена е от семейство на математици и педагози и винаги е обичала математиката. Споделя, че времето за решаване на сложни задачи заедно с баща и, е може би най-ценното им време заедно и неслучайно също се посвещава на точните науки. Завършва Софийския университет "Св. Климент Охридски" със специалност "Информатика", а след това - магистратура по математика в Германия. Преди 14 години се завръща в България и оттогава мисията и е да направи математиката обичана и забавна за колкото може повече деца на възраст от 4 до 8 години. Избира да преподава по авторския метод на забавната математика в София, придобива и педагогическа квалификация във Великотърновския университет, а заради щастливо събитие в личния и живот, от тази есен вече живее и работи във Варна.
"Самият метод непрекъснато се доразвива от десетки преподаватели, студенти и педагози с нови и нови практически инструменти и единствено опитът и дали децата ги приемат или не, ги отсяват" - споделя Светлана. - "За разлика от други методики, също ориентирани към предучилищната и ранната училищна възраст, ние не подготвяме състезатели, не организираме състезания. Целта ни е съвсем друга и тя е на първо място математиката да бъде увлечение и страст за детето без стрес, без травма и страхове."
Какво е забавната математика и как от толкова ранна възраст децата се влюбват в тази сложна наука и сами откриват, че математиката е навсякъде в света около нас? Разговора на Валерия Василева със Светлана Горанова можете да чуете в звуковия файл.
С големите християнски празници и църквите стават по-посещавани. Да запалим свещ, да се помолим, изповядаме, за прошка. Тези ритуали са свързани с паленето на свещ. През 15 век Свети Симеон Солунски казва, че „чиститият восък означава чистотата и незлобивостта на хората, които го принасят в църква. Той се принася в знак на нашето разкаяние за..
За осма поредна година кампанията „Споделен хляб“ помага на стотици нуждаещи се в област Добрич да посрещнат коледните и новогодишни празници с храна на трапезата. Благотворителната инициатива се организира от Фондация „Милостиво сърце“ и Клуба за народни танци „Жътвари“ и е подпомогната от десетки дарители. В събирането на средствата участие вземат..
Николай Александров бе отличен с наградата на Община Варна за най-хубава коледна украса. Неговата градинка зад блока се превърна в празнично вълшебство, привличайки погледите на малки и големи. Николай споделя, че поддържа градинката си целогодишно, като я украсява с особено старание всяка Коледа. „Това ми е хоби. Обичам да я поддържам и..
Къде и кога пристигат подаръците от Дядо Коледа? Едва ли има по-важен въпрос тези дни. Истината е, че истинският, а не кой да е Дядо Коледа има способностите да дарява по всяко време на годината. Как е възможо това разбираме в предаването за приключения и пътешествия "Хоризонти" с автор и водещ Иван Симеонов. Тайната могат да научат малки и големи,..
Работилница за стъклени елхови играчки радва малки и големи у нас и тази година. Тя се ръководи от човек, който прилича досущ на Дядо Коледа. Казва се Мирослав Димитров и е с ведра усмивка, дълга брада и несъмнено носи коледния дух. И то не само на Рождество. Домът на Мирослав целогодишно е украсен с коледните играчки, които по една или друга причина..
В очакване на Коледа. Тази нагласа прави всичко по-сияйно, тържествено и желано. Дори с най-досадните делнични задачи се справяме мотивирани и с повече лекота. Дали причината е в светлинките, които празнично танцуват по прозорците наоколо, в блестящата украса на коледните елхи, в списъците с подаръци, в магията на песните, към които отново се..
107 са децата, отглеждани в приемни семейства във Варна, сочат данните на Агенцията за социално подпомагане за месец ноември тази година. Това нарежда Варна на първо място според статистиката за броя на приемните семейства в България. В Хасково децата, отглеждани в приемни семейства, са 93, най-малко са те в общините Ямбол и Силистра, съответно 12 и..