Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Студена земя" разчувства балчиклии, следващата среща с книгата на журналиста Йордан Зебилянов - в Тервел

Представянето на първата книга на дългогодишния журналист Йордан Зебилянов "Студена земя“ в Балчик на 14 октомври се превърна в трогателно събитие за хората, обединени от любовта си към литературата и историята. Дълбоко вълнуващ разказ за съдбата на добруджанци по време на румънската окупация. Той осветява историческите причини зад Добруджанския въпрос и дава представа за трудностите, пред които са изправени преселниците, пречупени през призмата на личните спомени на автора. Чрез своите ярки описания Зебилянов успява да предаде суровата реалност на една епоха, белязана от политически катаклизми и човешко страдание.

След Силистра, Русе и Балчик,  на 31 октомври – в навечерието на Деня на будителите, книгата ще бъде представена и за читателите в Тервел. 

Йордан Зебилянов е роден 1943 година и израснал в село Честименско, Добричка област. Завършва българска филология във Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий“. Дълги години работи като литературен сътрудник и зав. отдел „Култура“ на в. „Силистренска трибуна". От 1986 г. живее в Русе и е отговорен секретар на окръжния всекидневник „Дунавска правда“, а след преименуването му във в. „Утро“ до 1993 г. е негов зам.-главен и главен редактор. Публикувал е свои разкази в различни вестници и литературни издания. „Студена земя“ е първата му книга.

„Да знаеш повече от много пишещи край теб, но да не се представяш като техен равен или по-голям побратим. И едва в предела на годините, по настояване на близките - да се решиш да споделиш с останалите своите знания.

Причината? Отсъствие на мисъл за изява. Но и - наследствена почтеност.

Затварям последните страници на тази изстрадана книга и неволно се питам: как се пише за минало, натоварено с толкова много съдба? Но чувам отговора, щом си припомням любим диалог от отдавна разказвана приказка:
- Побратиме, от какво беше онова месо що ни даде най-после?
- Побратимовци, срам не срам, ще ви кажа: отрязах го от дланите на ръцете и от стъпалата на нозете, та ви го дадох“ – пише редакторът на книгата Борис Христов.

Много от присъстващите на срещата в Балчик се сдобиха с книгата, чието първо издание е почти изчерпано, а някои зададоха и въпроси, на които все още не намират отговор въпреки преклонната им възраст. Ние сме изселници, а не преселници. Аз съм роден в българска територия, между Бабадаг и Тулча, непримирим е 88-годишният Никола Колчев от Балчик, който на четиригодишна възраст преживява принудителното изселване заедно с родителите си и петимата си братя. Идват в село Войниково с каруците, трети с конете, други с овцете директно през нивите, а той и по-малкият му брат – заедно с майка им, с влака.

„Докато бяха живи родителите ми … Баща ми, събират се вечер на казана, на мелницата и обсъждат политически въпроси, както правим и днес. И като се върне вкъщи, ние сме събрани всички около софрата и той ни внася новина, че в най-скоро време ще ни върнат обратно“ – споделя Колчев какви са били надеждите тогава на хората.

Разказа му потвърди и самият автор на „Студена земя“: „До петдесет и някоя година къщата ни, на някакъв лесничей е била, типично румънска, баща ми не се решавал да прави нещо по нея, а е майстор-строител, защото са вярвали, че ще се върнат отново. Всички са се надявали, че ще бъде спряно това несправедливо решение …но сега Северна Добруджа е напълно обезбългарена.“

Всички, които искат да се докоснат до „Студена земя“, могат да го направят в заемната за възрастни в централната библиотека в Балчик.

Чуйте повече в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Изложба „Америка през моите очи“ в Регионалната библиотека във Варна

В Регионална библиотека „Пенчо Славейков“ – Варна в 17 часа ще бъде  открита  гостуващата изложба „America through Мy Еyes” / “Америка през моите очи“. Експозицията включва селекция  фотографии от ХI фотоконкурс „Америка през моите очи“, направени от български студенти по време на лятната програма за работа и пътуване в  САЩ. Изложбата е част от..

публикувано на 21.11.24 в 15:30
автор: Десислава Минчева

НАМИБ: пясъци - небе

"Опитвам се да предам в картините си своето огромно възхищение от земята на Намибия и от духа на мястото, от неговата безкомпромисна красота и сила, но... трябва да вдишате въздуха там …  да пропътувате дълги часове, обвити в бял прах до някое жадувано място и едва тогава да усетите поне малко тази страна. Едва тогава...  А аз ще продължа да се боря..

публикувано на 21.11.24 в 15:25

Виртуозно трио представя "Романтични съкровища" във Варна

Среща с романтични съкровища очаква ценителите на камерната музика на 21 ноември във Варна и на 22 ноември - в Бургас. Поканата е от триото Стоимен Пеев, цигулка, Атанас Кръстев, виолончело и Мартина Табакова, пиано.  Тримата изпълнители са изявени артисти, носители на престижни награди като „Кристална лира“ на Съюз на българските музикални и..

публикувано на 19.11.24 в 15:05

Константин Костов, Христо Йоцов и Плевенската филхармония с авторски концерти в Добрич (21.11) и Варна (22.11)

Премиерно в двата града ще прозвучат три нови и изключително любопитни произведения с джаз теми в симфоничен аранжимент под диригентската палка на Борислав Йоцов: К онцерт за джаз пиано и оркестър със солист Константин Костов – пиано (автор на произведението),  Концерт за тромпет, тромбон и оркестър от Христо Йоцов със солисти Михаил Йосифов – тромпет..

публикувано на 19.11.24 в 14:43

България като вдъхновение - книга разказва за влиянието на страната ни върху идеите на Ататюрк

България - страна със сходна историческа съдба на Турция, която 40 години след Освобождението се стреми да се дистанцира от Османската империя, е основното вдъхновение за реформаторските идеи на Мустафа Кемал Ататюрк.  Когато през 1913 г. Мустафа Кемал пристига в София като военно аташе, той открива, че България е една изцяло европейска страна. За него..

публикувано на 19.11.24 в 12:20

"Морето" в Добрич

Под мотото „Морето“ Художествената галерия в Добрич подреди изложба от своя фонд. В нея са събрани творби на четирима художници, които принадлежат към различни поколения. Родени от края на XIX век до 20-те години на XX век, в определен период от творчеството си са свързани с морската стихия и разработват сюжета, като го пречупват през призмата на..

публикувано на 19.11.24 в 11:50

Варненски скаути с благотворителна акция за деца в нужда

Благотворителна кампания под надслов "Дари усмивка за децата" организират от Скаутски клуб „Владислав Варненчик“ в навечерието на празниците. Доброволческата акция е в подкрепа на деца в нужда и техните семейства. Всеки, който има желание да се включи, може да го направи, като дари дрехи, играчки, книжки или занимателни материали. Те трябва..

публикувано на 19.11.24 в 11:00