Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Най-сигурният начин за превенция на болестта са честите прегледи от специалисти

Жените с рак на гърдата очакват актуализация на парите за помощни средства догодина

Снимка: m

Оливия Нютън-Джон, Кайли Миноуг, Шерил Кроу, Джейн Фонда,Рита Уилсън, Синтия Никсън, Шарън Озбърн – известни в целия свят жени от шоубизнеса. Има и друго, което ги свързва – ракът на гърдата. Всяка една от тях избра да говори публично за преживяното, за да каже, че победата над този рак е възможна. Целият месец октомври е посветен на борбата с тази коварна болест и повишаване на информираността.

За жените, претърпели оперативна намеса или химиотерапия по повод лечение на рак на гърдата са много важни помощните средства. В България те се заплащат от НЗОК по много остарели стандарти. Асоциацията на пациентите с онкологични заболявания и Фондация „Нана Гладуиш - Една от 8“ настояха за нарочна среща с ръководството на Касаста.

В момента сумата, която се реинбурсира за перука е 127 лв. Тези средства не покриват дори наполовина пазарната цена на качествено медицинско изделие. И жените доплащат. Така стои въпросът и с гръдната епитеза. Там вече има наистина възможност за изключителен комфорт – специфични материали, от които се изработват, които поемат температурата на тялото, съобразяват се със спецификата на оперативния цикатрикс. Неща, които създават комфорт. Това коментира за Радио Варна Евгения Александрова, председател на Асоциацията на пациентите с рак.

Получихме уверeние от ръководството на НЗОК, че в бюджета за 2025 г. ще бъде заложено завишение на сумите за помощни средства за жените с рак на гърдата. Всъщност никой не каза, че няма пари, подчерта Александрова.

По данни на НЗОК през 2023 г. броят на физически лица с първична диагноза рак на млечната жлеза е 4597. През първото полугодие на 2024 г. общият брой на физическите лица със същата диагноза 2 452.

Най-сигурният начин за превенция на болестта са честите прегледи от специалисти.

НЗОК осигурява на здравноосигурените лица прегледи за профилактика и откриване на заболяването чрез „Направление за медико-диагностична дейност“ от общопрактикуващия лекар за ехографско изследване ли мамография на млечни жлези в зависимост от възрастта на жената.      

- за жени над 30-годишна възраст – ежегодно мануално изследване на млечни жлези ;

- за жени от 30- до 50-годишна възраст – ехографско изследване на млечни жлези – веднъж на 2 години;

- за жени от 45- до 69-годишна възраст включително – мамография на млечни жлези – веднъж на 2 години;

- за жени на и над 70-годишна възраст- веднъж на 3 години.

  Срокът на валидност на направленията за ехографско изследване на млечни жлези и мамография на млечни жлези по повод на профилактика е удължен на 60 календарни дни.

  При провеждането на профилактичните прегледи ОПЛ формира групи от лица с рискови фактори за развитие на злокачествени новообразувания на млечната жлеза, катопопълва „Карта за оценка на рисковите фактори за развитие на заболяване“, информира ги за рисковите фактори за развитие на заболяване за злокачествено новообразувание на млечната жлеза, провежда обучение за самоизследване на млечните жлези, дава препоръки за начина на живот и преустановяване на съществуващи рискови фактори.


По публикацията работи: Мариела Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Добрич с отрицателна температура на въздуха тази сутрин

Минус 1 градус отчетоха термометрите точно в 6.00 часа тази сутрин в Добрич, информират от НИМХ – Варна. Това е и единственият район в Източна България с отрицателна температура на въздуха. В Шумен е 1 градус, 2 градуса е в Русе, по 3 в Силистра, Разград, Карнобат и Шабла. 7 градуса е на нос Калиакра и в Ахтопол, 9 на нос Емине. Димка има в..

публикувано на 21.10.24 в 06:16

За негласуването и кафе машините

Празни коридори, полупразни урни, скучаещи членове на избирателните комисии, които бяха повече от избирателите – така изглеждаше картината в ранния следобед в деветте секции в Средно училище „Найден Геров“.  А отишлите до урните бяха категорични, в отговора на въпроса кой е основният проблем, който трябва да разреши следващия..

публикувано на 20.10.24 в 18:06

Търговец: Не съм гласувал от казармата, всичко е лъжа

Около 10% е избирателната активност към 16,00 часа в четирите избирателни секции, разкрити в Професионалната гимназия по текстил и моден дизайн. В една от тях е прекратен машинният вот още в началото на изборния ден заради технически проблем с устройството, което не е пуснало разписка. Там гласуването преминава само на хартия. Недоверие, апатия,..

публикувано на 20.10.24 в 17:17

Жители на "Виница": Някои улици не са виждали метла

Жители на кв. "Виница", част от най-големия район на Варна - "Приморски", които днес отидоха да пуснат гласа си за нов кмет, призоваха своите съкварталци да последват примера им. Няма как да имаме претенции, когато не сме изпълнили нашето задължение да гласуваме, каза младата майка Мария Атанасова. Тя отбеляза, че кварталът продължава да се разраства,..

публикувано на 20.10.24 в 16:00

Исполин ли може да реши проблемите в кв."Виница"?

Хората не знаят, че днес се провеждат частични избори за кмет на район „Приморски“, коментира за Радио Варна Киряк Костадинов, жител на кв. „Виница“ и член на 178 секционна избирателна комисия в ОУ „Панайот Волов“ в квартала. По неговите думи предизборната кампания не е била разпространена по вестниците, телевизиите и радиото. Костадинов..

публикувано на 20.10.24 в 11:51

20 октомври - Световен ден за борба с остеопорозата

На 20 октомври отбелязваме Световния ден за борба с остеопорозата, който тази година ще премине под мотото „Кажи „Не“ на чупливите кости“. Основната цел на инициативата е да насърчи хората от рисковите групи да направят своя DXA скенер. „Здравето на нашите кости е от съществено значение. Остеопорозата представлява сериозна заплаха с потенциално тежки..

публикувано на 20.10.24 в 08:23

Хижа "Триглав" и художествена галерия в едно

Преди седмица бяха избрани най-добрите хижи и заслони в кампанията "Хижа на годината" 2024. Бяха отличени 36 обекта в 16 конкурсни категории с гласовете на близо 40 000 туристи. В следващия материал обаче няма да стане дума за нито една от отличените хижи или заслони. А за подслон в планината, превърнат в художествена галерия.  Момчил Косев е..

публикувано на 19.10.24 в 10:45