Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Реставраторите на варненския музей работят без необходимата лаборатория


Реставраторите на Регионален исторически музей (РИМ)-Варна извършват реставрационната дейност на няколко различни места, вкл. един коридор и два фургона в двора на музея и от години са лишени от така необходимите им лаборатории. Вече 16-та година най-големият извънстоличен музей, който е общински, очаква община Варна да предложи подходящ за дейността общински имот. Това алармира днес ръководството на РИМ-Варна. Проблемът възниква през 2008 г., когато с решение на Министерство на културата къща-музей „Георги Велчев“ е предоставена на Градската художествена галерия и реставраторите на музея трябва да я освободят. През годините са предлагани неподходящи места, вкл. такива без ел.захранване или за основен ремонт, за какъвто музеят средства няма. Най-подходящи са помещенията на петия етаж в сградата на Стоматологията, където има всички условия, тъй като са били зъботехнически лаборатории, отбеляза Игор Лазаренко. Там има ток, вода, асансьор и СОТ  и не на последно място добра вентилация, защото реставраторите работят с отровни и органични разтворители, допълни директорът на музея.

Сега предстои реставрация на най-новата сензационна находка – мраморната статуя на Гай Марий Хермоген. Затова в този момент отново алармирахме ръководството на община Варна за проблема, каза Лазаренко. В голямата сграда на музея всички помещения, които не са експозиционни са заети с фондовете на Археологическия, но и на другите музеи в системата на РИМ (Етнографски, Възраждане, Нова история, Побити камъни, Аладжа манастир), които от своя страна се помещават в много стари сгради с други проблеми, обясни доц. д-р Мария Манолова, завеждащ отдел "Археология". Това са общо 160 хил. инвентарни единици, добави Манолова.

2026 г. ще е юбилейна за РИМ-Варна 120 г. от създаването му, отбелязаха археолозите.  

През годините реставраторите напускаха по свое желание, заради неподходящите условия. Така от 5-6 човека останаха само двама. А "Рставратор" е дефицитна специалност, допълни Игор Лазаренко.

Ежегодно постъпват артефакти от археологическите разкопки и от граждани. Прави им се първично почистване и реставрация. Ще се окажем в ситуация за застрашаване на паметниците, които съхраняваме, казаха още археолозите.


По публикацията работи: Мариела Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Лесна работа: В очакване на Коледа

В очакване на Коледа. Тази нагласа прави всичко по-сияйно, тържествено и желано. Дори с най-досадните делнични задачи се справяме мотивирани и с повече лекота. Дали причината е в светлинките, които празнично танцуват по прозорците наоколо, в блестящата украса на коледните елхи, в списъците с подаръци, в магията на песните, към които отново се..

публикувано на 23.12.24 в 15:30

През ноември: Варна - с най-много деца, отглеждани в приемни семейства в България

107 са децата, отглеждани в приемни семейства във Варна, сочат данните на Агенцията за социално подпомагане за месец ноември тази година. Това нарежда  Варна на първо място  според статистиката за броя на приемните семейства в България. В Хасково децата, отглеждани в приемни семейства, са 93, най-малко са те в общините Ямбол и Силистра, съответно 12 и..

публикувано на 23.12.24 в 10:59

Прясното свинско е бледо, яркият цвят издава третиране на месото

Вече сме в този период от годината, в който "от рибата минаваме на рибицата", както гласи тази максима с автор неизвестен. Свинското месо отдавна се е наложило като основен герой на българската трапеза по време на Коледните и Новогодишни празници. Затова и в навечерието им, търсенето на свинско се засилва.  Това се усеща в последните работни..

публикувано на 23.12.24 в 08:50

Близо 200-годишният храм „Св. Георги“ в Каварна украси календар

Близо 200-годишният каварненски храм „Св. вмчк Георги“ за поредна година намира своето ново и оригинално художествено пресътворение в превърналите се в традиция художествени календари. Целта е популяризирането на църквата и нейната история. Новото издание е с творбата на двама невръстни художници – шестгодишните близнаци Илиян и..

публикувано на 23.12.24 в 07:27

Отбелязваме Международния ден на кръстословицата

Най-известната игра с думи в света с 13 букви? Това е кръстословицата. Днес тя отбелязва 111 години от първата си поява във вестник "Ню Йорк Уърлд". Това се случва на днешната дата през 1913 година.  Играта, която тогава носи името Cross Word Puzzle или в буквален превод пъзел с кръстосани думи, е публикувана от журналиста Артър Уин , считан за баща..

публикувано на 21.12.24 в 16:38

Дни на отворените врати всяка събота в Приюта за бездомни кучета в Каменар

Всяка седмица в събота в Приюта за бездомни кучета в Каменар ще се организира ден на отворените врати , каза за Радио Варна Димитър Георгиев от Rotaract club Варна. Инициативата е като продължение на успешната кампания "(Не)Сам вкъщи", която от варненската организация проведоха преди няколко седмици в приюта, когато дарители донесоха коледна..

публикувано на 21.12.24 в 11:54

(Не)Коледен базар във Варна през уикенда

В навечерието на празниците в алтернативното пространство за култура във Варна "Хале3" ще се проведе първото издание на инициативата "(Не)Коледен базар". Тя ще продължи два дни - на 21 и 22 декември. "Първоначалната идея беше събитието да се казва Коледен (Не)базар, защото то не е като традиционните коледни базари, а е по-скоро като фестивал с..

публикувано на 21.12.24 в 03:25