4116 лева излиза създаването на 1 декар нов полезащитен пояс. В сумата влиза раздробяване на остатъците от сечта, фрезоване с шредер, почвоподготовка, закупуване на фиданки, залесяване, отглеждане и мн.др. В същото време приходите от дървесина от същата площ са средно 926,40 лева при ясена и 489,22 лева при акацията. Данните бяха изнесени от заместник-директорът на ДЛС-Балчик инж. Радослав Радев по време на международна конференцията на тема “Възстановяване на горски местообитания”. Тя е организирана от ЮЗДП и WWF, по проект по програма LIFE на ЕС. Радев коментира пред участниците във форума, че няма как само със средства от изсъхналите пояси да бъдат създадени нови, като това е проблем не само за стопанствата в Добруджа. Той обясни, че съхненето започна през 2019, като първите засегнати видове бяха американски ясен и бряст, но през следващите години сушата, високите температури и различни патогени и вредители засегнаха и дъбовете, цера, планинския и полски ясен и акацията.
„Концепцията е, че държавните горски предприятия следва да поемат всички разходи по стопанисването на горите, за сметка на приходите от дърводобива. Не може и не трябва дейностите по възстановяване на системата от полезащитните горски пояси да зависят от дърводобива, защото това ще доведе до тяхното унищожаване“, заяви пред колегите си инж. Радослав Радев. Той допълни, че част от изсъхналите пояси са презалесени със средства от проектите „Горите на Североизтока“ и „Земите и горите на орела“ по програма LIFE на ЕС, но за да бъде възстановена мрежата от важните за земеделието и биоразнообразието пояси, е необходимо да бъде променена цялостната политика, нормативната база и финансирането на различни дейности в сектор „Гори“. Инж. Радев обясни, че лесовъди от СИДП са направили предложения за промяна в наредбите и очакват те да бъдат приети.
„Възстановяването е поддържането на поясите е важно за всички нас, заради глобалните промени в климата“, каза още Радев. Добруджа е областта в България с най-малка годишна сума на валежите, или само 500 литра на квадратен метър. Това в съчетание с най-силните ветрове в България прави региона изключително сухо място. Количеството на валежите в района е близо до горната граница на полупустините (200-400 литра на квадратен метър годишно), поради което полезащитните пояси са изключително важни за запазване на влагата и плодородието й.
„В миналото прашните бури са били нещо обичайно и ако сега поясите не бъдат възстановени „житницата на България“ отново ще бъде изправена пред проблема с отвяването на чернозема в морето и липсата на каквито и да е условия за земеделие“, категоричен бе инж. Радослав Радев.
Конференцията “Възстановяване на горски местообитания” е организирана от WWF България, в партньорство с ЮЗДП, като във форума участваха експерти от седем европейски страни, които разискваха важни теми свързани с пожарите в горите, засушаването, екстремните температури и възможностите за възстановяване на горските местообитания, което ще доведе до смекчаване на ефектите от изменение на климата.
Почти всяко второ от регистрираните престъпления във Варна през изминалата година е разкрито. Постигнатата разкриваемост от Варненската полиция е 45 % , като тази стойност е най-висока за последните 12 години, сочи анализът на Областна дирекция на МВР- Варна за 2024 година. Особено внимание се обръща на превенцията и най-вече на пресъпленията,..
През миналата година полицията във Варна е предотвратила телефонни измами за над 1,2 милиона лева и 112 хил. щатски долара. Това съобщиха от дирекцията на МВР в крайморския град след представянето на резултатите от дейността ѝ през 2024 г., на което присъства и министър Даниел Митов. През годината регистрираните телефонни измами са 38, като в 36 от..
Заседанието на комисията по Здравеопазване започна с поздравление към всички здравни работници по повод празника. С това и добрият тон приключи. Напрежение и разгорещени спорове предизвика предложение на общинския съветник Янко Станев към дневния ред да бъдат добавени няколко нови точки. Една от тях е и обсъждане на здравната стратегия на Варна...
Община Варна въвежда по-строг контрол и увеличава кратностите на почистване в курортните комплекси край Варна за туристическия сезон. Обект на засилени проверки от страна на общинските еколози ще бъдат както сметопочистващата фирма, така и хотелите и временните търговски обекти на територията на комплексите. Това каза кметът Благомир Коцев по време на..
Варна е готова за летния туристически сезон. До 11 май ще приключи полагането на водопроводи и канализация в района на резиденция "Евксиноград" по пътя за курорта Златни пясъци, община Варна ще подобри сметопочистването, а представителите на Варненската туристическа камара и на курортите са изразили удовлетворение от интереса на туристите до този..
Да се облекчи начинът, по който се налагат глоби на пътя, а пътните полицаи да имат възможност да ги връчват веднага, за да се повиши дисциплината. Водещ приоритет на МВР е намаляването на пътния травматизъм. Контролът на пътищата да бъде завишен, а условията да бъдат подобрени са мерките, които трябва да бъдат предприети. Това коментира министърът на..
Шест опасни пътни участъка са идентифицирали от Варненската полиция в областта, за ситуацията са уведомени собствениците на пътищата, но досега няма реакция. Това коментира старши комисар Андрей Ангелов-директор на Областната дирекция на МВР -Варна, който представи отчета за изминалата година в присъствието на министър Даниел Митов. По-късно..