Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Стадион "Варна" струва 140 млн. лева, готов до 2 години

Две години е реалистичният срок за завършване на стадион "Варна, ако се увеличи капиталът на дружеството „Спортен комплекс – Варна“ с 86 млн. лева. Това каза в интервю за Радио Варна изпълнителният директор и председател на борда на директорите на дружеството „Спортен комплекс – Варна“ Марин Митев. Той обясни, че дяловото участие на Община Варна ще се запази същото. 

Досега в съоръжението от компанията "Химимпорт", която притежава 65% от капитала, са вложени 55 млн. лева. Новият стадион ще струва 140 млн. лева, а по-бързото финализиране на строителството зависи от тези средства, в противен случай ще разчитаме на наши сили, каза Митев.

Да бъде увеличен капиталът на търговското дружество „Спортен комплекс – Варна“, в което Община Варна участва с 35%, гласуваха общинските съветници от Постоянната комисия по собственост и стопанство към ОбС-Варна днес.

Общото увеличение е в размер на 85 милиона и 716 хиляди лева, а квотата на общината е в размер на 30 милиона, останалата част е „Химимпорт“ АД.

Финансовият консултант на дружеството Ивелина Шабан уточни, че сумата е изчислена на базата на актуалните количествено-стойностни сметки за завършване на спортния комплекс, които към момента са в размер на 86 милиона лева.

Припомняме, че Министерският съвет взе решение държавата да придобие акции на стойност 30 милиона лева от увеличението на капитала на "Спортен комплекс Варна" АД.

На днешното заседание комисията даде съгласието си държавата да стане акционер и да придобие 30 хиляди нови обикновени поименни акции с номинална стойност и емисионна стойност от по 1000 лева.

Очакванията на Съвета на директорите на „Спортен комплекс – Варна“ са с увеличението на капитала да може да се завърши цялото съоръжение. 

Освен футболния стадион ще има множество допълнителни зали със спортна насоченост, сред които зали за спортна гимнастика, бойни спортове, групови занимания, фитнес. 

Има предвидени и 750 паркоместа.

По време на заседанието кметът Благомир Коцев зададе въпрос каква е гаранцията, че стадионът ще бъде завършен в съответния срок, какъв е срокът и ще бъде ли записано това в решението на Общинския съвет, което ще се гласува в четвъртък или няма да бъде записано.

Коцев попита и каква е сигурността, че тези средства ще се ползва целево именно за построяването на този стадион в то съответния срок.

В протокола от общото събрание на акционерите ще бъде записано, че увеличението на капитала е целево и всички средства ще се използват единствено за изграждането на съоръжението, отговори финансовият консултант на „Спортен комплекс – Варна“.

Предложението за увеличение на капитала на дружеството ще бъде гласувано на общо събрание на акционерите на „Спортен комплекс – Варна“, насрочено на 7 ноември, а  преди това решението ще бъде обсъдено и на сесия на Общинския съвет на 31 октомври. 

Според Търговския закон срокът за извършване на вноските в капитала на дружеството е две години и няма опция за неговото удължаване.

По публикацията работи: Елисавета Илиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Гуми горяха в местността Бункера край "Аспарухово"

Пожар от запалени гуми в частен имот в местността Бункера край кв. "Аспарухово" предизвика задимяване. Гъст черен дим се издигна в района. Няма пострадали хора, не е засегната боровата гора, съобщиха от полицията. 

публикувано на 10.02.25 в 19:24
Илияна Йотова

Вицепрезидентът настоява за спешни мерки заради високите цени на храните

Вицепрезидентът Илияна Йотова коментира законодателните предложения да се въведе таван на надценките на някои хранителни стоки и прекият контрол на цените на стоките от първа необходимост: "Аз не познавам проекта за закон, нека да видим каква ще бъде дискусията в Народното събрание, но очевидно трябва да се направи нещо час по-скоро, защото цените са..

публикувано на 10.02.25 в 19:13

Пробация за бивша катаджийка, взела подкуп от 10 лв.

След повече от осем години продължило дело Окръжният съд в Добрич призна за виновна служителка на Пътна полиция за вземане на подкуп от 10 лв. Наложено е наказание пробация за 6 месеца, както и забрана да заема длъжност на държавен служител за срок от две години. Подсъдимата е призната за виновна за това, че на 25 октомври 2016 година в качеството..

публикувано на 10.02.25 в 18:34
Морска гара- Варна

Корабна боя против обрастване е замърсила морето около Морска гара

Корабна боя против обрастване е замърсила морето около Морска гара.   От Басейновата дирекция за Черноморския регион във Варна съобщиха, че резултатите от изследванията на водите показват концентрация на леко завишени стойности на калай и негови съединения (трибутилкалаени съединения), които се добавят в боята против полепване на морски организми...

публикувано на 10.02.25 в 18:20
Отеделението по детска хирургия на МБАЛ”Св.Анна” във Варна

Детската хирургия в „Св.Анна“ във Варна работи нормално от днес

От днес отделението по детска хирургия в многопрофилната болница „Св.Анна“ във Варна работи нормално, съобщава БТА. То бе затворено временно на 17 януари, тъй като екипът бе пуснат в отпуск. Тогава от Регионалната здравна инспекция (РЗИ) в крайморския град публикуваха на интернет страницата си информация, че отделението ще бъде затворено до 9 февруари..

публикувано на 10.02.25 в 17:36

Депутат от Варна ще сезира институциите за строежа на небостъргач до Окръжна болница

Депутатът от ГЕРБ-СДС-Варна Бранимир Балачев ще поиска писмена информация от Областната управа, РДНСК  и други институции относно планирания строеж на висока сграда в централната част на града. Балачев припомни, че през миналата седмица Експертният съвет по устройство на територията е дал съгласие за процедиране на Подробен устройствен план за..

публикувано на 10.02.25 в 16:34

Експерт: Енергийните напитки и вейповете вредят на плодовитостта

Употребата на вейпове може да се отрази пагубно върху репродуктивното здраве, особено при мъжете. Това каза за Радио Варна Мариела Куртева от фондация "Майки за донорството". Тя подчерта, че негативно въздействие върху половата система оказват и енергийните напитки, които също са много популярни сред подрастващите. Тенденцията за ръст на..

публикувано на 10.02.25 в 15:25