Три чешми в община Провадия ще бъдат възстановени от Българска фондация „Биоразнообразие“, съобщи за Радио Варна Ива Георгиева от организацията. Фондацията има вече опит във възстановяването на обществени чешми в Сакар край Тополовград, където по време на теренната работа учените откриват няколко вида тритони и рядко водно растение. Виждайки положителния ефект от дейността си, решават да разширят нейния обхват, за да подобрят достъпа до питейна вода и да съхранят ценни видове и в други части на страната. Така избират Провадия, защото е много специфичен карстов район, а чешмите, на които са се спрели са в селата Неново и Равна.
Едната чешма е малко преди входа за село Неново, втората е чешмата при моста на същото село, а в Равна ще бъдат възстановени три чешми, които се намират на едно място в парка на селото. Там хората редовно почистват терена, сложили са и дървени маси и се събират по празнични поводи, уточни Ива Георгиева и допълни, че имат подкрепата на кметовете и на двете села.
И на трите места ще бъдат почистени коритата и каптажа. Търси се добър каменоделец, който да разбира от занаята, за да го ангажират да поправи чучура на една от чешмите, който е започнал да пропада, каза още Ива Георгиева. Но ако не се намери такъв, нищо няма да пипат, за да не се изгуби водата.
Много е важно при почистването на обществени чешми да не се премахва абсолютно всичко около тях, за да се запази биоразнообразието, съветва Ива Георгиева. В районите около чешмите понякога има редки растения и много характерни животински видове, които ако бъдат почистени напълно, е твърде вероятно след това да бъдат изгубени завинаги, допълни тя. Не трябва да се почистват и с препарати, каквито най-често използваме у дома. Достатъчно е да се премахнат наносите от кал, ако има такива, като дори мъховете по камъка и коритата трябва да останат.
От Фондация „Биоразнообразие“ ще заплатят труда на майстор каменоделец, който се ангажира да им помогне във възстановяването на чешмите.
Mental е варненска група, съставена от петима души, които се стараят да правят музика, която не влиза в етикети и в същото време не е прекалено крайна. Музикантите свирят метъл, но взимат и от други жанрове, и споделят с категоричност пред екипа ни : "Можем да свирим всичко". Бандата е сформирана през зимата на 2023 г., а оттогава свирят главно..
По повод 90-годишнината от създаването си екипът на Радио Варна ще приеме в понеделник ценно дарение – бронзова скулптура на Йордан Каранов (1892 – 1975), музиковед, общественик и началник на радиостанцията в периода 1944 – 1950 г. Паметникът е дарение от художничката Калия Йорданова и нейния съпруг – скулпторът проф. Пламен Братанов. Произведението..
На 25 юли Православната църква възпоменава Успение на св. Анна. Света Анна, майката на Пресвета Богородица, произхожда от свещеническия род на Левиевото коляно. Със съпруга ѝ Йоаким живеели в гр. Назарет, в Галилея, и до дълбока старост били бездетни. Търпели заради бездетството си много огорчения и обиди, но понасяли всичко смирено, уповавайки се на..
Във все по-богатата програма на Варненския фестивал ‘‘Опера в летния театър‘‘ едно заглавие изпъква пред останалите. Мюзикълът ,,Аладин‘‘ е най-новата продукция на ТМПЦ – Варна и заедно с мюзикълите ‘‘Дух‘‘ и ‘‘Парижката света богородица‘‘ е лауреат на програмата на фестивала. С премиерата си на 18 юни мюзикълът покори сърцата на..
Три дни ще празнува своята 70-годишнина Университетска ботаническа градина – Балчик от 25 до 27 юли, когато ще се проведе арт изложение сред цветята. Събитието се организира съвместно с фондация „Добруджа – история, традиции, култура“, като ще бъдат представени занаяти, изкуства, лични срещи с творците, образователни работилници като тъкане,..
Понастоящем във Варна се работи по общо 12 проекта за реставрация на архитектурни паметници . Сред тях е и т.нар. „Софийска банка“, поято сега виждаме само укрепването и съхранянето на пластиката на покрива. Предизикателството по нейната реставрация е заради достъпа до имота, който е през чужд имот. В същото време има и не малко примери за..