Три чешми в община Провадия ще бъдат възстановени от Българска фондация „Биоразнообразие“, съобщи за Радио Варна Ива Георгиева от организацията. Фондацията има вече опит във възстановяването на обществени чешми в Сакар край Тополовград, където по време на теренната работа учените откриват няколко вида тритони и рядко водно растение. Виждайки положителния ефект от дейността си, решават да разширят нейния обхват, за да подобрят достъпа до питейна вода и да съхранят ценни видове и в други части на страната. Така избират Провадия, защото е много специфичен карстов район, а чешмите, на които са се спрели са в селата Неново и Равна.
Едната чешма е малко преди входа за село Неново, втората е чешмата при моста на същото село, а в Равна ще бъдат възстановени три чешми, които се намират на едно място в парка на селото. Там хората редовно почистват терена, сложили са и дървени маси и се събират по празнични поводи, уточни Ива Георгиева и допълни, че имат подкрепата на кметовете и на двете села.
И на трите места ще бъдат почистени коритата и каптажа. Търси се добър каменоделец, който да разбира от занаята, за да го ангажират да поправи чучура на една от чешмите, който е започнал да пропада, каза още Ива Георгиева. Но ако не се намери такъв, нищо няма да пипат, за да не се изгуби водата.
Много е важно при почистването на обществени чешми да не се премахва абсолютно всичко около тях, за да се запази биоразнообразието, съветва Ива Георгиева. В районите около чешмите понякога има редки растения и много характерни животински видове, които ако бъдат почистени напълно, е твърде вероятно след това да бъдат изгубени завинаги, допълни тя. Не трябва да се почистват и с препарати, каквито най-често използваме у дома. Достатъчно е да се премахнат наносите от кал, ако има такива, като дори мъховете по камъка и коритата трябва да останат.
От Фондация „Биоразнообразие“ ще заплатят труда на майстор каменоделец, който се ангажира да им помогне във възстановяването на чешмите.
Самотен розов пеликан събира погледите на минувачите на Морска гара във Варна. От няколко дни птицата се радва на голямо внимание и на вкусна почерпка от рибарите. Много от тях казват, че това е старият им познайник Стойчо, който миналата година се превърна в атракция и намери много приятели. Днес необезпокояван отново направи разходка на зоната за отдих..
Войната в Украйна, започнала преди повече от три години, принуди милиони да напуснат страната си и да търсят спокоен и мирен живот в други държави. Десетки хиляди са украинците, преминали през област Добрич за този период. Част от тях, предимно жени, деца и възрастни хора успяват да се установят там, да намерят работа и места в училищата, където децата..
След известно прекъсване тази година FameLab или мястото, където всеки може да види и чуе как на живо как се да обясниш научна тема по разбираем и атрактивен начин само за 3 минути, се завърна в България. FameLab е най-големият международен конкурс с обучение по комуникация на науката. Той е създаден през 2005 год. във Великобритания, а България е..
Преходът от зимата към пролетта дава разнообразие от плодове и зеленчуци, които са богати на антиоксиданти. Те ни помагат в борбата със стреса, поддържане на добър клетъчен баланс и укрепване на имунитета. От плодовете най-големият източник на антиоксиданти са боровинките. Ягодите, особено когато са пресни и в сезон, също са изключително богати..
Американски учени направиха сериозен пробив в клонирането на ДНК и върнаха към живот изчезнал преди хиляди години вид вълк, предаде БНР. Вълчетата Ромул, Рем и Халеси са първите в света от своя вид, родени след хилядолетия, обяви базираната в Далас биотехнологична компания Колосъл, успяла чрез клониране на ДНК да върне изчезнал преди повече от 12 000..
Змиеловец, който да залавя змии на обществени места, търси да назначи Община Варна. Няма изисквания за образованието и професионалния опит. За заловена змия ще се плаща по 100 лева. Подборът за заемане на длъжността ще се проведе чрез събеседване. Срокът за подаване на документи е до 30 април.
Рибари от Бяла се похвалиха в социалните мрежи с рекорден улов. Екипажът е хванал във водите край Обзор гигантска моруна с размери 3,25 м дължина и 50 см височина, предаде БНР. Моруната е хищник, в менюто ѝ влизат разнообразни водни обитатели. Обект на активен риболов е заради месото и хайвера си. (т. нар. "черен хайвер", който е изключително скъп..