В рамките на днешния ден или най-късно утре – 5 ноември, ще бъде възстановена проводимостта на напорния тръбопровод за отпадъчни води под дъното на Варненското езеро, който беше прекъснат по време на драгажни дейности късно вечерта на 31 октомври 2024 г. Това уверение е получил кметът Благомир Коцев от фирмата-изпълнител "Хидроремонт ИГ“ ООД, съобщават от общинския пресцентър.
В момента текат аварийни работи на 15-16 м дълбочина при условия на слаба видимост, които са в рамките на одобрения Авариен план за действие в подобни ситуации, предвиден в договора между възложителя Община Варна и изпълнителя. Те ще приключат по-рано от предвидения график, като, преди да бъде възстановено подаването на отпадъчни води към пречиствателната станция, ще бъдат направени всички необходими технически изпитания. Това съобщи заместник-кметът по строителството инж. Пламен Китипов.
По думите му вероятна причина за възникналата късно вечерта в четвъртък авария е неспазване на строителната дисциплина от страна на фирмата – подизпълнител – "ЕИС Строителна компания“ АД. По данни на основния изпълнител "Хидроремонт ИГ“ ООД многократно са отправяни предупреждения за спазване на ограничителната линия в близост до основния тръбопровод, която е била нарушена при драгажните дейности. В резултат това е нарушена целостта на монтирания тройник и са прекъснати както временният, така и основният тръбопроводи.
Явор Димитров, директор на Басейнова дирекция "Черноморски район“, съобщи пред медии, че от 1 ноември досега ежедневно се набират проби от водите на езерото, съвместно с регионалната лаборатория към Изпълнителна агенция "Околна среда“. Първичните резултати показват превишения на азотните и фосфорните съединения между два и четири пъти над нормата, но подобно замърсяване би могло да се поеме от обема на езерото и няма да доведе до сериозни екологични поражения, допълни Димитров.
Пълната отговорност за настъпилата авария е на изпълнителя – "Хидрострой ИГ“ ООД, с който Община Варна има сключен договор след проведена обществена поръчка. В документа е записана възможността за ползване услугите на подизпълнители по обекта, което е изцяло в отговорностите на основния изпълнител, обясни Пламен Китипов. По думите му именно "Хидрострой ИГ“ ООД ще поеме всички разходи по отстраняването на аварията, както и евентуални бъдещи санкции. В този смисъл проектът за ремонт на тръбопровода няма да бъде допълнително оскъпен, обясни заместник-кметът. Въпреки непредвидените обстоятелства проектът би трябвало да завърши по-рано от предвиденото, допълни Китипов.
Чуйте разговора на Даниела Стойнова със заместник-кмета по строителството инж. Пламен Китипов:
Продължават усилията на рибарския сектор във Варна за узаконяване на лодкостоянките. В рибарско пристанище "Карантината" могат да домуват малки лодки, но не е подходящо за по-гоеми съдове. Това коментира Александър Тръпчев, председател на рибарско сдружение "Одесос и Черно море" в предаването на Радио Варна "Море и бряг". Местата не достигат и..
Районният съд в Тетевен пусна под домашен арест 39-годишния мъж, убил по жесток начин куче в града, съобщиха от Районната прокуратура в Ловеч. Мотивите на съда – обвиняемият е неосъждан, освен това е признал е вината си и е съдействал на разследването. Припомняме, че прокуратурата повдигна обвинение на извършителя, за тежко умишлено престъпление, за..
Нова измама - фишинг офанзива със SMS в България се представя от името на куриерски компании. Целта е да се източат лични данни, както и финансова информация на потребителите. Новите измами се засичат все по-трудно, предупреждават експерти, тъй като новите технологии в комбинацията с изкуствения интелект дават все по-голяма преднина на..
20 млн. лева европейски средства се очакват за възстановяването на панорамния път Варна - Златни пясъци. Участъкът на свлачище "Трифон Зарезан" ще бъде премостен. Това обясни зам.-кметът Димитър Кирчев по време на брифинг. С изграждането на естакада пътят, който е затворен повече от 20 години, отново ще стане ключов маршрут към североизточната част на..
След изтичане на срока на заповедта на кмета на Варна Благомир Коцев за избора му на изпълняващ функциите кмет, докато той отсъства, отново само той може да определи кой да го замества. Това уточни изпълняващият длъжността кмет на Варна Павел Попов, който коментира напрежението между кметския екип на общината и председателя на Общинския съвет..
Първият транш за изграждане на сграда на Математическата гимназия във Варна ще бъде от 20 млн. лева, строителството ще започне не по-рано от догодина, обяви изпълняващият функциите кмет на Варна Павел Попов. Община Варна започва да събира прогнозни оферти за новата сграда на МГ Община Варна е отправила процедура за пазарни консултации за..
Зелената зона ще заработи от септември месец. Това обяви зам.-кметът Илия Коев по време на пресконференция, на която бяха коментирани актуални теми, свързани с града. Тя ще има 7 подзони, 5 часа е максималното време за престой, обясни той. Паркирането за един час ще е на цена от 1 лев. Зоната ще работи от 9:00 часа до 19:00 часа, обясни зам.-кметът...