В последно време все повече хора се срещат с реклами в социалните мрежи и интернет, които предлагат безплатни лекарства и парични компенсации за участие в клинични проучвания. Според адвокат Мария Петрова, експерт по медицинско право, тези рекламни послания не само че подвеждат пациентите, но и нарушават нормативната база за провеждане на клинични изследвания.
„Участието в клинични проучвания трябва да бъде напълно доброволно, като пациентите трябва да бъдат запознати с всички рискове и ползи. В никакъв случай не трябва да се създава впечатление, че участието е задължително или че „безплатните лекарства“ ще донесат единствено ползи“, обясни адвокат Петрова.
Тя подчерта, че такива реклами, които обявяват финансови награди за участие, нарушават основни принципи на медицинското законодателство. Присъствието на парични стимули може да намали информираността на пациентите и да ги накара да вземат решение на база финансовия стимул, а не на реалните рискове, които може да крият новите лекарства. Според адвокат Петрова, съществува риск от подмяна на истинската информация, предоставяна на пациентите.
„Когато се предлага участие в клинично проучване, пациентът трябва да бъде информиран не само за възможните ползи, но и за рисковете, включително прием на плацебо или неефективни медикаменти. Само така може да се гарантира, че той взема информирано решение за своето здраве“, заяви Петрова.
Адвокатът добави, че съществува и сериозен проблем с обвързаността на някои лекари с фармацевтични компании. Те могат да насочват пациентите към участие в клинични проучвания, без да представят цялата необходима информация за рисковете, което нарушава принципа на информираното съгласие.
„Подобни действия от лекари са абсолютно неприемливи и дори незаконни. Всеки пациент трябва да има право да се откаже от участие, ако не е напълно убеден в ползите и не е запознат с рисковете, които могат да се появят“, каза още адвокат Петрова.
По думите ѝ, в юридическата практика все още се срещат случаи, в които пациенти се чувстват подвеждани от лекари да участват в клинични проучвания, а след това търсят правата си чрез съдебни искове или жалби към контролни органи. Въпреки че подобни случаи са редки, адвокат Петрова посочи, че често се налагат санкции към фармацевтични компании за неспазване на правилата за добра клинична практика.
„Винаги трябва да се помни, че подписването на документи за участие в клинично проучване носи отговорност. Пациентите имат правото да откажат участие, ако смятат, че рисковете надвишават ползите“, завърши адвокат Петрова.
Тя апелира към всички пациенти да бъдат внимателни, когато се предлагат нови лекарства и да не се подвеждат по финансови обещания, които може да ги изведат извън рамките на законовите норми и личната им безопасност.
Конституционният съд образува дело по искането на президента Румен Радев за това три текста от Конституцията да бъдат отменени. Президентът сезира повторно КС за двойното гражданство и служебното правителство Става дума за новия ред за назначаване на служебен премиер, за парламент, действащ и при служебно правителство и за двойното гражданство..
Обживяването на градските райони и създаването на градски пространства трябва да се случва цялостно. Процесът във Варна е дълъг, а проблемът се крие в недостатъчно редовната комуникация между гражданските организации и администрацията. Това заяви в интервю за предаването "Пост Фактум" по Радио Варна а рх. Венцислава Недялкова, председател на..
Свободно работно място за директор на Средно училище "Христо Ботев" в Балчик обяви Регионално управление на образованието (РУО) Добрич. Настоящият директор Станислав Николов се пенсионира. Мястото е свободно от 8 декември. Трудовият договор е срочен, за шест месеца, за времето докато позицията бъде заета въз основа на конкурс. Желаещите могат да..
Варненският административен съд отхвърли исканията на "Пазари" ЕАД за спиране на изпълнението на заповедите на кмета на Община Варна за премахване на повече от 40 преместваеми обекти, в района на Колхозния пазар. Съдебните състави са отхвърлили исканията, защото считат, че твърденията на дружеството за потенциални имуществени вреди от изпълняването..
Няма достатъчно кандидати за съдебни заседатели, алармират от Районния съд в Добрич. Мандатът на досегашните е изтекъл на 1 юли тази година и е удължен поради липса на нови желаещи да заемат позицията. Ситуацията според съда е тревожна, тъй като част от старите съдебни заседатели са се отказали и това може да доведе до забавяне на делата...
Допълнителни 370 хиляди лева ще отпусне община Варна за провеждането на частичните местни избори за районни кметове. С парите ще се платят възнагражденията на членовете на секционните избирателни комисии за балотажа. Първоначално в края на септември общинските съветници гласуваха план-сметката на кметската администрация за частичния вот - 1..
Окончателните данни на Индекса на местната почтеност за 2024 година на Асоциация „Прозрачност без граници“ ще бъдат официално публикувани и споделени на 10 декември. Това съобщи във Варна координаторът на проекта към асоциацията Кремена Чобанова. Тя участва в кръгла маса в сградата на Областната администрация на тема „Индекс на местната система..