Ученици от СУ "Гео Милев" във Варна се научиха как да преодоляват агресията, да са по-добри един към друг и да се уважават. В училището са приложени методологичните разработки на проф. Румен Стаматов, ръководител на Центъра за позитивно образование на Варненския свободен университет.
Това каза Николинка Даскалова - главен секретар на ВСУ „Черноризец Храбър“. По думите й резултатите са били отлични. Имаме много позитивна промяна в поведението и отношението на учениците, с които работихме, каза тя. Чрез разработените от Стаматов методи децата подобряват общуването, чрез ролеви игри и тренинги. Чрез тях те се научават да намират силните страни на своите съученици. Самото им мислене се променя, когато те започнат да забелязват добрите качества на своите приятели, каза Даскалова. Родители също са взели участие, допълни тя.
Чуйте повече от разговора на Даниела Стойнова с Николинка Даскалова - главен секретар на ВСУ „Черноризец Храбър“:
Директори на училища, учители, училищни психолози и родители участват в образователния форум, организиран от Варненския свободен университет „Черноризец Храбър“ „Позитивното образование – концепции, подходи и перспективи“, който се провежда в концертната зала на Младежкия дом във Варна.
Събитието се осъществява с подкрепата на Регионалното управление на образованието – Варна и Дирекция „Образование и младежки дейности“ в общината.
Събитието насърчава професионалното сътрудничество, което да допринесе за внедряване на позитивното образование в училище.
В рамките на форума ще бъдат представени дейностите, инициативите и проектите на Центъра за позитивно образование на ВСУ „Черноризец Храбър“, както и създадената от университета платформа за обмен на идеи и добри практики в сферата на позитивното образование.
Tова заяви проф. д.н. Румен Стаматов, ръководител на Центъра за позитивно образование на Варненския свободен университет, който представи темата „Позитивното образование в училище: модели, подходи, програми. Проф. д-р Тодорка Костадинова от Медицинския университет във Варна, директор „Акредитация, качество и проекти“, говори по темата „Психичното здраве и благополучие – мисия възможна в нашето училище“,а д-р Ирена Радева, началник на Регионалното управление на образованието в морската столица сподели добрите практики за сътрудничество между РУО – Варна и Центъра за позитивно образование на ВСУ „Черноризец Храбър“, насочени към създаване на позитивна и подкрепяща учебна среда.
138 са дърветата в парковата част до сцена "Филиал" на Драматичен театър "Стоян Бъчваров"-Варна. Едно от тях ще бъде премахнато по препоръка на еколозите на район „Одесос“. Те са преценили, че това дърво е станало опасно. Това каза за Радио Варна Янислава Шопова, кмет на район "Одесос". Тя коментира и наличието на два високи дънера до..
Разруха, боклуци и графити, навяващи асоциации с постапокалиптичен сериал - така може да се опише бившето военно поделение на Строителни войски във варненския квартал "Владислав Варненчик". Мястото тъне в разруха от години, парчета бетон са хиляди, остатъците от кенчета от бира, безалкохолни и енергийни напитки поне няколкостотин. Следите от престой на..
"Дух и форма" е заглавието на втората сборна изложба на преподаватели и служители на ЦПЛР - Общински детски комплекс, Варна, която ще бъде открита официално от 17:30 часа на 7 април във фоайето на първия етаж на Фестивалния и конгресен център. В експозицията са включени маслени платна, графики, акварели, фотографии, приложни занаяти и др...
Добротата е едно от най-хубавите човешки качества, които би било добре да проявяваме по-често. В изобилие от това качество притежава един млад германски шофьор на такси, който се прочу по света с една благородна инициатива. Оливер Бекман предлага безплатни превози с такси всеки петък и събота вечер, но услугата му е достъпна само за дами, с които..
Във Варна няма специализиран център за почасова грижа за пълнолетни с разстройство в аутистичния спектър. Това каза за Радио Варна Йорданка Ненчева, председател на Асоциация „Да съхраним жената“, която създаде Център за социална рехабилитация и интеграция за деца с увреждания от аутистичния спектър „Живот под дъгата“. 25 деца на възраст..
За девета поредна година в навечерието на Великден в Добрич обявиха започването на кампанията „Споделен хляб“. Тя се организира от Клуба за народни танци „Жътвари“ и Фондация „Милостиво сърце“. Целта на инициативата е да се подпомогнат за предстоящите празнични дни най-нуждаещите се в област Добрич. Кампанията „Споделен хляб“ е насочена към..
Напълно завършени и готови за провеждане на занимания на открито са осем детски площадки и едно спортно игрище в двора на детска ясла №2 „Моряче“ в на ул. „Рупи“ №2 в кв. „Чайка“. Бившата санаториална ясла е една от последните във Варна, където досега липсваха сертифицирани според европейските стандарти за качество и безопасност открити зони за..