Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Инвеститорът на небостъргача за проваленото заседание на ЕСУТ: Няма да участвам на политически митинги

Инвеститорът на високата сграда до Окръжна болница няма да присъства на следващото заседание на Експертния съвет по устройство на територията, на който трябва да бъде разгледано предложението за изменение на подробния устройствен план за изграждането й, тъй като по думите му последната среща се е превърнала в политически фарс и митинг. Това заяви самият инвеститор Александър Ралчев. Според него е бил оказан натиск върху членовете на ЕСУТ. 

Проект за небостъргач във Варна скара членове на ЕСУТ и общински съветници

Този орган е към главния архитект, но ПУП-овете ги разписва кметът, подчерта той. В тази връзка зададе въпрос към кмета ще допусне ли такъв безпрецедентен натиск за вземане на политически, а не на правни решения.

Ралчев изтъкна, че Общият устройствен план, приет през 2012 година, допуска да бъде изградена висока сграда. Това е позволено и от член от Закона за устройство на територията, тъй като сградата е разположена на три улици. 

Цялото интервю на Даниела Стойнова с Александър Ралчев беше излъчено в обзорното обществено-политическо предаване на Радио Варна "Позиция". 

Г-н Ралчев, в момента Вие работите по изменение на подробен устройствен план (ПУП), но това предизвика обществено напрежение. Бихте ли обяснили разликата между ПУП и инвестиционен проект? 

Александър Ралчев: Да, това е ключова разлика, която често не се разбира. В момента процедираме ПУП, а не правим проект, което означава, че определяме само показатели за застрояване – като височина и плътност. Много даже от експертите на съвета дори не направиха тази разлика в процедурите за  двете неща. Едва след одобрението на ПУП може да се входира инвестиционен проект, където се уточняват детайли като конкретната височина на сградата, подземните нива, паркингите и други технически аспекти. Без одобрен ПУП не мога да определя какъв точно проект да предложа.

Те не са ли определени от ОУП?

Александър Ралчев: Те са определени в ОУП, но процедурата е, че първо трябва да има ПУП, където може да има определени ограничения, свързани с показатели, с местата за застрояване, къде да бъде позиционирана една сграда. При такъв голям мащабен проект разликите във височините между това сградата да бъде отзад или отпред е много голяма. Заради това, когато се подготвя ПУП, когато  се одобрява ПУП, по-подробно това е изменението на ПУП, т.к. ние правим процедура по изменение на ПУП, единствено само Закона изисква и съблюдава  дали показателите, които съм входирал, дали отговарят на ОУП.

В този смисъл, едно процедиране на ПУП не означава окончателно, завинаги, решаване на целия облик на сградата?

Александър Ралчев: Това дава възможност да се подготви инвестиционен проект. Аз имам намерение да направя огромна сграда...

Колко огромна? Говори се за  44 етажа, за 22 етажа, за няколко варианта...

Александър Ралчев: Т.к. проектът създаде твърде много тревожност в обществото и се разказаха всевъзможни неща, аз искам да кажа, че моето първоначално намерение бе да направя една изключително знакова сграда за град Варна. Имайте предвид, че проектът, който подготвих – първоначалния,.... Този проект има световни награди, ... наградите са от цял свят.

Как точно е формулиран?...

Александър Ралчев: Казва се АСТРАЛ ТАУЪРС. Дали ще бъде 40 или 20-етажна сграда...

Разликата е доста голяма...

Александър Ралчев: Дали ще бъде 10-етажна сграда? Това вече ще реша в конкретното си инвестиционно намерение... след като мине ПУП-ът.

И колко ще бъдат подземните етажи?

Александър Ралчев: Ако ще правя 40-етажна сграда, под земята ще има 5 нива... Ако правя 20-етажна сграда – местата ще бъдат съкратени на половина. Така че, всичките тези неща, които в момента се разказват, всичките легенди, нека да ги спрем! Аз съм един частен инвеститор, който иска да си процедира един ПУП в Община Варна!

Какво е първоначалното Ви намерение за този проект? 

Александър Ралчев: Исках да създам знакова сграда за Варна – нещо изключително, което да е символ за града. Първоначалният проект, наречен Астрал Тауърс, е световно признат и е носител на награди. Дали ще бъде 20, 40 или 10 етажа, зависи от окончателното одобрение. Ако сградата е по-висока, ще има повече подземни нива за паркинг. Планът включва жилищни площи, IT-център и световноизвестна хотелска верига, което ще ангажира местната икономика за години.

Как реагирате на обществените опасения, свързани с инфраструктурата около сградата? 

Александър Ралчев: В общия устройствен план (ОУП) вече е заложено, че на това място може да се изгради висока сграда. Предвижда се град Варна да нарасне до 700 000 души, а инфраструктурата трябва да бъде подготвена за това. Проблемите с трафика например са по-скоро организационни – като лошо планирани светофари – а не въпрос на натоварване. Смятам, че Община Варна трябва да изпълнява своите задължения за модернизация на инфраструктурата.

Вашият проект бе изправен пред критика от архитектурни и обществени среди. Как реагирате на това? 

Александър Ралчев: Критиките често са политически мотивирани, а не базирани на професионални или законови основания. Сблъсках се с административни пречки, които са възмутителни. Години наред чакам процедурите да се придвижат. Отказвам да участвам в политически спектакли – искам проектът ми да се разглежда по законоустановения ред.

Можете ли да гарантирате, че сградата ще се впише в градската среда и няма да създава проблеми? 

Александър Ралчев: Да. Проектът е съобразен с нормативите. Например, сградата ще бъде отдръпната на 20 метра навътре от регулационните граници, за да не нарушава пространството. Ще има и 3000 кв.м зелени площи – много над минималните изисквания. Искам Варна да има нещо уникално, което ще привлече и гражданите, и туристите.

Какво е финансовото обезпечение на инвестицията? 

Александър Ралчев: Проектът е на стойност около 100 милиона евро. Финансирането ще дойде чрез банкови заеми и фондове – това са "бели" пари, които ще бъдат вложени прозрачно. Подобен проект не може да бъде реализиран без участие на финансови институции.

Какво следва, ако процедурите продължат да се бавят или срещнете нови пречки? 

Александър Ралчев: Ако няма напредък, ще трябва да обмисля дали въобще да продължавам. Три години и половина чакам административно решение. Ако местната администрация и експертните органи продължат с политически натиск и саботаж, това няма да доведе до нищо добро за Варна. 

Ще представите ли публично проекта? 

Александър Ралчев: Разбира се. Готов съм да го покажа на гражданите и професионалистите. Проектът ми е отворен за конструктивна дискусия, но очаквам процесът да се движи съгласно закона, без излишни политически намеси. Моето желание е Варна да се развива и да се превърне в модерен град. Това няма да се случи без инвестиции, а за да привлечем инвеститори, трябва да създадем прозрачни и законни условия за работа.

А комуникационно? Няма да пречи на целия този трафик...
Александър Ралчев: На следващия  ЕСУТ, това ще е абсолютно същия политически фарс. Аз на политически митинги няма да участвам. Затова искам да заявя от вашия ефир. Аз няма да участвам в заседанието на ЕСУТ. Моят представител няма да участва на ЕСУТ. Искам да се гледа проекта. 
Във Ваше отсъствие може ли да  стане това? 
Александър Ралчев: Разбира се. Правете си политическите митинги. Защитавайте си интересите, които искате. И затова се обръщам, тъй като този орган е към главния архитект, а реално ПУП-овете ги разписва кметът. Нека да ми отговори Кмета: Ще допусне ли отново да се оказват безпрецедентен натиск на този експертен съвет и да се вземат политически, а не правни решения? Кметът ще се поддаде ли на такъв политически натиск при вземане на решения за изменението на ПУП-а? Ще допусна ли тези икономически интереси и политически натиск при неговото решение? 

Цялото интервю може да чуете в прикачения звуков файл по-горе.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Бебето и Татяна, баща-художник и дъщеря-архитект разказват за реставрирането на къщи на няколко века в Родопите

Художникът Станислав Станчев-Бебето заедно със своята дъщеря арх.Татяна Станчева са се захванали с предизвикателна и за двамата творческа работа – възстановяване на стари къщи. Работили са в цялата страна, но най-много са завършените им проекти в родопски села. Имам афинитет към дървото и специално към стари дъбови дъски,..

публикувано на 28.12.24 в 16:44
Стоян Стоянов

Стоян Стоянов – най-младият режисьор в Държавен куклен театър-Варна

С близки и приятели ще отпразнува във Варна именния си ден Стоян Стоянов – актьор и режисьор в Държавен куклен театър-Варна. За Радио Варна той разказа, че е кръстен на дядо си Стоян, който е бил трудолюбив и винаги усмихнат човек, въпреки нелеките неща, които е преживял. Стреми се да носи тази усмивка на дядо си и днес, преминавайки през..

публикувано на 27.12.24 в 07:05

Семейство за пример и с кауза - не една: Влади, Тони и децата им Кристиян и Александър

Какво е да бъдеш баща, доброволец и да възпитаваш доброта в децата си? - това ще научите в следващите редове от разговора ни със семейството на Владислав Николов и Антония Антонова и техните момчета - Кристиян ( 5г. ) и Александър ( 3г. ). Владислав Николов и съпругата му Антония Антонова разказват за баланса между семейния живот,..

публикувано на 26.12.24 в 15:40
Варненски и Великопреславски митрополит Йоан

Митрополит Йоан: Рождеството на Спасителя е призив към нашата душа да се роди в Бога

Обични в Господа отци, представители на монашеството, братя и сестри,  чеда на Варненската и Великопреславска епархия, „ Словото стана плът “: в това се заключава висшата радост на християнската вяра. В това е пълнотата на Откровението. Същият въплътил се Господ е съвършен Бог и съвършен човек. Истинското значение и основната цел на човешкото..

публикувано на 25.12.24 в 01:00

Един училищен директор като Човек на годината

Димитринка Георгиева е директор на училище "Любен Каравелов" във варненския кв. Аспарухово. Позната е на мнозина, като жена, която направи училището по-добро място за децата от ромски произход, украинските деца и деца със СОП (специални образователни потребности). Тя бе отличена в конкурса "Човек на годината" на Българския хелзингски комитет..

публикувано на 24.12.24 в 09:22

АГ-специалистът д-р Анжел: Добре е до 29 години да знаем своя репродуктивен статус

По статистическ и данни двойките с фертилни затруднения в България са между 15 – 20 % от населението. Резултатите показват, че младите хора не са достатъчно информирани относно репродуктивното си здраве и семейното планиране. В навечерието на Рождество Христово по темата разговаряме с акушер-гинеколога д-р Симона Анжел от Медицински център..

публикувано на 23.12.24 в 08:10