"Забелязва се едно пренасищане на пътуванията. Някои хора са пътували много през годината и сега предпочитат да си починат. Притесняват се от времето какво ще бъде, от многото струпвания на хора. Хората вече търсят малко по-спокойни места. Притесняват се и от нестабилната политическа обстановка и вдигането на цените", коментира Бонев.
Според Бонев и тази година в някои хотели и комплекси в нашите зимни курорти има нереално високи цени.
"Стига се по зимните ни курорти до цени от 1000 до 1500 лева на човек. Ако сравняваме със самолетните пакети, на цени са от 1300 до 1500 лева може да се пътува до Тунис, Египет или Анталия", допълни експерта.
Направихме проверка в някои сайтове и платформи за почивки. Попаднахме на конкретна оферта за новогидшна СПА почивка от три нощувки в 4-звезден хотел във Велинград с новогодишна вечеря и програма. Най-ниската цена е за единична стая - 1092 лева. Двойната стая е 1692 лева, фамилната стая е на цена от 2484 лева, апартаментът - 2700 лева, а цената на тристаен ВИП апартамент достига до почти 3400 лева. Има и по-скъпи оферти.
По-надолу на същата страница срещаме оферта за тур на Дубай с 4 нощувки за 2099 лева. И така излиза, че шегата "няма да отида във Велинград, а ще спестя пари и ще отида в Дубай или на Малдивите" май е съвсем реална.
Турция, Египет и Тунис пък са най-предпочитани от българите, които възнамеряват да посрещнат новата година в чужбина, според Юлиан Бонев. При автобусните екскурзии за празниците, най-търсени са тези до съседните Румъния и Гърция, както и новата тенденция – Сърбия. Не са малко нашите сънародници, които на Нова година ще си останат в България, най-често на ресторант.
"Кувертите са на нормални цени като миналогодишните - 70-80 лева на човек", сподели млад варненец. Друга жена обаче коментира, че поскъпването е двойно.
"Миналата година платихме 80 лева на човек, тази година за същия ресторант кувертът е 160 лева", каза тя.
Много често младежките компании предпочитат да наемат вила.
"Вече си наехме вила в Родопите за 500 лева на вечер, за 4 нощувки. Това прави около 2000 лева, но сме компания от 15 човека", коментира млада варненка.
Чуйте повече в репортажа на Иван Барбов в звуковия файл
По повод 90-годишнината от създаването си екипът на Радио Варна ще приеме в понеделник ценно дарение – бронзова скулптура на Йордан Каранов (1892 – 1975), музиковед, общественик и началник на радиостанцията в периода 1944 – 1950 г. Паметникът е дарение от художничката Калия Йорданова и нейния съпруг – скулпторът проф. Пламен Братанов. Произведението..
На 25 юли Православната църква възпоменава Успение на св. Анна. Света Анна, майката на Пресвета Богородица, произхожда от свещеническия род на Левиевото коляно. Със съпруга ѝ Йоаким живеели в гр. Назарет, в Галилея, и до дълбока старост били бездетни. Търпели заради бездетството си много огорчения и обиди, но понасяли всичко смирено, уповавайки се на..
Във все по-богатата програма на Варненския фестивал ‘‘Опера в летния театър‘‘ едно заглавие изпъква пред останалите. Мюзикълът ,,Аладин‘‘ е най-новата продукция на ТМПЦ – Варна и заедно с мюзикълите ‘‘Дух‘‘ и ‘‘Парижката света богородица‘‘ е лауреат на програмата на фестивала. С премиерата си на 18 юни мюзикълът покори сърцата на..
Три дни ще празнува своята 70-годишнина Университетска ботаническа градина – Балчик от 25 до 27 юли, когато ще се проведе арт изложение сред цветята. Събитието се организира съвместно с фондация „Добруджа – история, традиции, култура“, като ще бъдат представени занаяти, изкуства, лични срещи с творците, образователни работилници като тъкане,..
Понастоящем във Варна се работи по общо 12 проекта за реставрация на архитектурни паметници . Сред тях е и т.нар. „Софийска банка“, поято сега виждаме само укрепването и съхранянето на пластиката на покрива. Предизикателството по нейната реставрация е заради достъпа до имота, който е през чужд имот. В същото време има и не малко примери за..
На 24 юли честваме паметта на света великомъченица Христина. Мъченицата Христина живяла през III век в град Тир, където баща ѝ, Урбан, бил владетел. Когато се родила, родителите ѝ ѝ дали името Христина, което не било според тяхното езическо мъдруване, а по Божий промисъл, предопределил живота ѝ в служба на Бога. Момичето било невероятно красиво и..