Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Световен ден за борба с ХИВ/СПИН

Снимка: архив

Всяка година на 1 декември светът отбелязва борбата с ХИВ/СПИН. Тази година денят и свързаните с него събития преминават под обявеното от Обединената програма на ООН за СПИН (UNAIDS) мото „Да премахнем неравенствата. Да спрем СПИН. Да победим пандемиите“.

За първи път този ден е отбелязан през 1988 година. Тогава Световната здравна организация, в стремежа си да насочи общественото внимание към проблемите на ХИВ/СПИН и да подчертае необходимостта от подкрепа и разбиране за хората, живеещи с ХИВ, обявява 1-ви декември за Световен ден за борба със СПИН. От 1996 г. с отбелязването на този ден се заема Обединената програма на ООН за ХИВ/СПИН (UNAIDS). Оттогава Световният ден за борба със СПИН се превръща в начало на целогодишна кампания с акцент върху превенцията, образованието и информираността. Според експертите на UNAIDS светът е застрашен от разширяващ се списък от пандемии.

Становището на Световната здравна организация (СЗО) е, че ХИВ остава основен проблем за общественото здраве, който засяга милиони хора по света. Разделението, неравенството и незачитането на човешките права са сред неуспехите, които позволиха на ХИВ да се превърне и остане глобална здравна криза.

В България продължава да има около 300 новорегистрирани души с инфекцията ХИВ. Проблемът е, че над 50% от тези новорегистрирани пациенти вече са с напреднала инфекция, не се мисли за това заболяване и сравнително късно се диагностицира. Това каза в Самоков проф. д-р Нина Янчева-Петрова, завеждащ отделението за придобита имунна недостатъчност на Специализираната болница за активно лечение по паразитни и инфекциозни болести „Проф. Иван Киров“.

Проф. д-р Нина Янчева-Петрова бе лектор на обучителен семинар в самоковската болница, организиран от Регионалната здравна инспекция в София-област заедно с медицински специалисти от общините Самоков, Ихтиман, Долна баня и Костенец. 

По думите ѝ днес около 40 млн. души живеят с ХИВ. Тя посочи, че говоренето по темата не се оценява и каза, че всеки един човек в сексуално активна възраст може да бъде инфектиран.

„Лекцията цели да се мисли за това заболяване и да се знае в какви ситуации трябва да се прави изследване, за да се преодолее късната диагноза, да не се изолират пациентите, защото те живеят дълго време, приемайки терапия“, посочи още лекторът. Тя каза, че при хората с тази инфекция проблемите са свързани с ранното остаряване и по-рано от останалите хора имат проблем със сърдечно-съдовата система и бъбречни заболявания.

„Именно стигмата пречи да бъдат обслужвани от колеги от други специалности и именно по тази причина крият диагнозата си и когато имат други проблеми извън ХИВ инфекцията се обръщат отново към нас, а все пак ние сме инфекционисти и имаме нуждата от т.нар. мултидисциплинарен подход“, допълни тя. 

Проф. Янчева бе лектор заедно с Кристиян Христов, главен експерт в дирекция „Опазване на общественото здраве, здравен контрол и права на пациентите“ към Министерството на здравеопазването. 
Фокусът на кампанията е превенцията от ХИВ и СПИН чрез запознаване на медицинския персонал с методически указания за предлагане на изследвания, споделяне на опит и премахване на дискриминацията.
По публикацията работи: Ваня Славова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ваксиниране срещу Covid-19 в Атина.

Нивата на ваксиниране у нас са близо 95 на сто

Покритието със задължителни ваксини в България става все по-добро през последните години, сочи публикация на Института за пазарна икономика. В нея се цитират данни на Националния център по обществено здраве и анализи, които показват, че нивата на ваксиниране с основните задължителни ваксини у нас приближават 95% от населението и се възстановяват до..

публикувано на 20.04.25 в 14:57
Провадия-Солницата от

Дават 350 хил. лв. за разкопките в "Провадия-Солницата"

2.2 млн. лв. за археологически проучвания и теренна консервация на обекти е одобрил Министерският съвет с постановлението за изпълнение на държавния бюджет. Парите ще бъдат преведени като допълнителен трансфер към общините, на чиято територия са обектите, съобщава "Сега". Това става ясно от публикувания на сайта на МС текст на постановлението за..

публикувано на 20.04.25 в 13:20

Ученици от Добрич се научиха как да правят ръчно изработени свещи

Ученици от Училището по изкуства „Св. Климент Охридски“ в Добрич се научиха как да правят ръчно изработени свещи. Желанието на децата е всички заедно, точно в 12 часа, по време на празничната обедна великденска трапеза да запалят свещичките в домовете си и да пожелаят с тях здраве и светлина за себе си и своите близки.  В уютното пространство на..

публикувано на 20.04.25 в 13:05

Деца боядисваха яйца в храм "Св. Архангел Михаил" във Варна

На Велика събота в храм "Св. Архангел Михаил" във Варна деца боядисваха яйца.  Момичетата, които присъстваха, се оказаха срамежливи, но по-малките момчета с охота застанаха пред микрофона на репортера ни Ваня Славова и споделиха своите размисли за вярата и за Бог: Към храм "Св. Архангел Михаил" във Варна от 2003 г. действа..

публикувано на 19.04.25 в 13:45

Забраните на Велика събота

На Велика събота вярващите трябва да избягват суматохата. Не е време за забавления, шумни приказки и кавги. Особено важно е да следите речта си: псувните и грубите думи се считат за голям грях. Смята се, че на този ден не бива да се извършва тежък физически труд, да се работи в градината, да се чисти и пере. По-добре е да завършите всички..

публикувано на 19.04.25 в 09:14
Валентин Георгиев и Давид Валентинов

Баща и син - за доброто и вярата

Валентин Георгиев и Давид Валентинов са баща и син. Родом са от село  Чернево, община Суворово. Имат собствен бизнес и много работа, но отделят от личното си време, за да правят добро за хората.  От 2006 година всяка година даряват козунаци за Великден на жителите на две села – Чернево и Николаевка. От тази година добавят и живеещите в..

публикувано на 18.04.25 в 14:30

Българското неделно училище „Свети Седмочисленици“ в Реус, Испания, се готви за Великден

"Където и да ходим по големия свят, ние трябва да си останем българи! Не ни пречи да сме българи и да сме космополити! Не ни пречи да сме българи и да живеем в чужбина. Защото всеки трябва да има своя корен, за да има и хубави, мощни, големи крила."  Това каза в интервю за Радио Варна Илиана Илиева-Дъбова, директор на Българското..

публикувано на 18.04.25 в 11:14