За първи път бе връчена награда на името на доц. д-р Милена Кичекова – основател на „Varna Spaghetti Engineering“
За десета година Варненският свободен университет „Черноризец Храбър“ се превърна в център на креативността и иновативното мислене сред бъдещите инженери и архитекти, които участваха в десетото издание на международното състезание „Varna Spaghetti Engineering“. Събитието, организирано от катедра „Строителство на сгради и съоръжения“, привлече млади таланти от цялата страна и чужбина, като предостави уникална платформа за демонстрация на иновации и креативност в областта на строителството и архитектурата.
Тази година в него взеха взеха 13 ученически отбора от професионални гимназии по строителство, архитектура и геодезия и четири студентски.
Учениците се изправиха пред задачата да проектират и изградят кули от спагети под формата на обърната пресечена пирамида.
Първо място зае отбор „Стремеж“ – от ПГСАГ "Васил Левски" - Варна - Георги Георгиев, Ивона Борисова и Далия Рашидова, с ментор третокурсничката в специалност "Архитектура" Виктория Филимонова.
На второ място се класира отбор „Аполо“ от Професионалната гимназия по архитектура, строителство и геодезия в Шумен - Станислав Андреев, Мертан Ибрямов и Йоанна Недева, с ментор студентката от специалност "Архитектура" Невена Атанасова. Трети стана отбор „Експериментът“ от ПГСАГ „Ангел Попов“ - Велико Търново - Божидар Кушев, Камелия Павлева и Ясен Христов с ментор четвъртокурсничката от специалност "Строителство на сгради и съоръжения" Анна Димова.
При студентите задачата бе значително по-сложна - изграждане на две кули, свързани с мостова конструкция на минимална височина от един метър. Всички съоръжения преминаха през изпитания – вертикално натоварване и симулирано земетресение. Жури от експерти и университетски преподаватели, както и публиката, определиха победителите.
Безапелационен победител стана отбор „Сапфир“ в който участваха турски студенти на ВСУ "Черноризец Храбър". Мостът, изграден от 800 г спагети и разположен между две кули на височина от 110 см, понесе безпроблемно натоварване и тест за земетръс от 7 500 г. По желание на отбора и извън състезателната програма мостът бе максимално натоварен до неговото пълно разрушение. Съоръжението издържа натоварване от 12 500 г, но рухна при симулацията на земетръс. Мостовата конструкция на отбор „Сапфир“ впечатли всички с красотата, инженерната си сложност и издръжливост. Отборът получи парична награда, интервю в следващия брой на вестник „Строител“ и грамоти.
За първи път бе връчена награда на името на доц. д-р Милена Кичекова – основател на „Varna Spaghetti Engineering“. Тя се присъжда за най-креативна инженерна конструкция. Първи носител на този специален приз стана отбор „Бригада Нов силикон“ от ПГАСГ "Христо Ботев" в София, с ментор Йоана Димитрова от специалност "Архитектура". Проектът на учениците от Софийската строителна гимназия впечатли с цялостната си концепция за модерна, иновативна и екологична конструкция за бизнес сграда, в която хората имат всички условия за пълноценна работа и отдих.
Отличен бе и студент-консултант на състезанието - Никол Куртева - четвъртокурсничка в специалност "Строителство на сгради и съоръжения" на ВСУ „Черноризец Храбър“. Тя получи двумесечен платен стаж в една от водещите компании - партньор на състезанието.
Специални награди имаше от Камарата на инженерите в инвестиционното проектиране - Регионална колегия - Варна, Камарата на строителите в България - Областно представителство – Варна и др.
"Състезанието стана традиционно и много ни радва фактът, че успяхме да провокираме силен интерес в учениците, каза Тихомира Кордон, строителен инженер и асистент във ВСУ "Черноризец Храбър". Самата тя е участник във всички издания на състезанието - като състезател, ментор, преподавател и сега главен организатор. "Много от учениците, които участват, след това продължават образованието си в университета, немалка част от тях стават преподаватели в училищата и сега водят техни ученици, каза още тя и допълни, че Варненският свободен университет получи тази година едни от най-високите акредитационни оценки в страната за инженерните си специалности и специалност „Архитектура“.
„Varna Spaghetti Engineering“ е събитие, което не само демонстрира таланта на младите инженери, но и дава възможност за развитие на практически умения, изследване на новаторски подходи и креативност. В контекста на растящите нужди от висококвалифицирани кадри в строителния сектор, инициативата играе важна роля в изграждането на бъдещи професионалисти, коментира доц. д-р Дария Михалева - ръководител на Катедра "Строителство на сгради и съоръжения".
Всяка година на 1 декември светът отбелязва борбата с ХИВ/СПИН . Тази година денят и свързаните с него събития преминават под обявеното от Обединената програма на ООН за СПИН (UNAIDS) мото „Да премахнем неравенствата. Да спрем СПИН. Да победим пандемиите“. За първи път този ден е отбелязан през 1988 година. Тогава Световната здравна организация ,..
Варненският свободен университет „Черноризец Храбър“ проведе днес десетото издание на международното състезание за креативни умения „Varna Spaghetti Engineering“. Състезанието се организира от катедра „Строителство на сгради и съоръжения“ в Учебно-спортния комплекс на университета и представи чрез спагети и силикон едни от най-интересните..
За българите Св. Апостол Андрей Първозвани е много тачен светец, избиран в миналото за семеен покровител. Има сведения, че апостолът е проповядвал и по днешните български земи. Почитали го и българите, които се преселили в Италия през VII в., отбелязват някои историци. На 30 ноември своя имен ден честват Андрей, Андрея, Андриан, Андриана, Първан..
Тази събота и неделя в крайморския град Шабла ще се проведе фестивалът „Вятър – птици - море“, който е част от проекта „Шабла и птиците“. Фестивалът е посветен на богатото птиче разнообразие в района на Приморска Добруджа и е вторият за годината след проведения в края на лятото „Фестивал на хвърчилата“. Какво да очакват в двата почивни дни жителите..
Варненският куклен театър постави нов спектакъл "Горделивият гъсок". Втората премиера е тази събота от 11 часа. Автор на текста е директорът на кукления театър Вера Стойкова, създала драматизацията по приказка на Владимир Сутеев "Що за птица е това?". "Аз съм от онези възрастни, които обичат да четат приказки. Това, което ме поразява в приказката..
Бежанската вълна от Украйна е довела до повишаването на чуждестранните инвестиции от тази страна на имотния пазар във Варна. Най-сериозен интерес има към търговските обекти. Това каза за Радио Варна брокерът Юлия Хвърчилкова. Наблюдава се отлив от страна на западните пазари и по-конкретно от немския. Интерес към селските имоти пък има..
Димитър Карбов е само на 13 години, повече от половината от които са посветени на карате киокушин. Той тренира в СКК "ИЧИ ГЕКИ- Варна", с личен треньор Световният шампион Шихан Емил Костов. Димитър Карбов се завърна от Катовице, Полша, като Европейски шампион в дисциплината "Кумите" в категория до 40 кг., където м омчето играе в четири срещи, където..