Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Светлозар Тенев: Яхтклуб "Кап. Георги Георгиев" от създаването си е отлична школа за мореклък

Светлозар Тенев е едно от най-големите ветроходни имена на Варна и България. Той е участвал два пъти в престижната ветроходна надпревара „Тустар“, носител е на глобуса „Кор Кароли“. Има доста самотни плавания. Интересна и загадъчна личност е Светлозар Тенев. Той е дългогодишен член на яхтклуб „Капитан Георги Георгиев Порт Варна“, който отбеляза своя 50-годишен юбилей. Точно по този повод на Никулден се срещаме с морския вълк Светльо Тенев-Ламби.

Трудно може да бъде представен Светльо Тенев - ветроходец, моряк, спасител на море, съдия, самотен мореплавател... Човек, който може да разкаже много за историята на яхтклуба и за ветроходството у нас и по света. "Станах член на Окръжния морски клуб (ОМК) през 1968 г. с тренер Павел Шулга, Бог да го прости, много добър човек! И до излизането ми от казармата бях част от този клуб. След 1977 г. бях назначен на "Перун" и вече имах право да се прехвърля в яхтклуб "Капитан Георги Георгиев". Благодарен съм на Параходство "Български морски флот", които винаги много са ми помагали и винаги са били зад гърба ми както за самотните плавания, така и в трансатлантическите регати. Яхтклубът беше, как да го кажа, като наследствен, защото много от родителите си оставяха децата под ръководството на Пенко Жеков да тренират ветроходство, а те после пък ставаха моряци в Параходство БМФ и това беше една отлична школа по ветроходство и въобще за мореклък - с дисциплината му, със суровостта на морето. От там израснаха и тръгнаха много, бих казал, ръководни хора в България", спомня си Светлозар Тенев.

Трите яхтклуба, създадени през 1974-75 г., са "Порт Бургас", "Порт Варна" и "Порт Русе" въз основата на решения на тогавашното Стопанско обединение "Воден транспорт", припомни Тенев. . 

"Допреди плаването на капитан Георги Георгиев ние сме нямали самотни плавания с яхта, която отговаряше на изискванията за стабилна и добра яхта за пресичане на океана. Бати Жоро (бел. ред. капитан Г. Георгиев) обаче си направи геройски плаването и го завърши успешно", допълни Светлозар Тенев. 

Светлозар Тенев и Васил Попов са двучленният екипаж на яхтата "Булкон стар", която на 30 юни 1896 г. пресича финалната линия на трансатлантическото състезания за двучленни екипажи "Тустар" като победител в своя пети клас. "Тогава ние поставихме рекорд, който не беше подобряван от никоя друга лодка... Тази лодка има памет! Знаеш ли - като минавам покрай нея, не ми се струва толкова голяма", коментира Тенев. В момента лодката "Булкон стар", с която Тенев и Попов прекосяват Атлантика, е превърната в музеен експонат и се намира в района на Морска гара във Варна. "И днес, като мина от там, спомените връхлитат през мен", коментира Тенев. 

Светлозар Тенев споделя, че през годините се е настудувал много и в момента предпочита да си е вкъщи, на топло. Стига съм плавал, достатъчно работа имам, подчерта той, след което добави, че поне веднъж или два пъти седмично отива да види лодката си - "защото и тя е като една малка къщичка, която има своите грижи". 

Със Светлозар Тенев-Ламби разговаря Румен Генов. 





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Светлана Драганова

Април – от минус 2 до плюс 30 градуса

След гъстите почти целодневни мъгли през последните дни във Варна и преваляванията от дъжд, в четвъртък имахме за малко слънчево време. И вместо да вадим от гардероба вече летните дрехи, от следващата седмица ще трябва да извадим по-дебелите якета и да слагаме отново шапка.  През първите дни на  април на места ще превали и сняг сочи прогнозата на..

публикувано на 04.04.25 в 08:15

Alex Callier (HOOVERPHONIC): Предимството на инди групите е, че хората не те разпознават по улиците

Интервю с Alex Callier (HOOVERPHONIC) На 10 април белгийската инди банда HOOVERPHONIC ще отбележи в България 25-годишнината от издаването на емблематичния „The Magnificent Tree“. Групата идва в София по покана „BGTSC“. Мястото е клуб „Joy Station“. HOOVERPHONIC идват със струнен квартет, за да претворят на живо „The Magnificent Tree“. SLOW..

публикувано на 04.04.25 в 08:00

Сега ми трябва глътка светлина

„Сега ми трябва глътка светлина“ – така се нарича новата стихосбирка на добричката поетеса Петранка Божкова. Книгата включва 59 стихотворения, разпределени в пет тематични цикъла. Поетичните изповеди разкриват широк спектър от чувства, тревожни въпроси, съмнения, радости и надежди. Петранка Божкова е филолог по образование и дългогодишен кореспондент..

публикувано на 03.04.25 в 08:00
Иво Инджов

Иво Инджов: Ахмед Доган вече е минало

Заплахата пред ДПС е Делян Пеевски, Ахмед Доган вече е минало. Доган трябва да бъде вече обект на исторически изследвания. Това коментира политическият анализатор Иво Инджов в контекста на очакващото се решение фракцията на Ахмед Доган да оттегли подкрепата си към кабинета "Желязков" и появилите се спекулации за разцепление на ДПС-ДПС. Митът за Сокола..

публикувано на 02.04.25 в 08:35
Георги Господинов и Анджела Родел с наградата „Букър”

Анджела Родел: "Букър" е награда за българската литература

Анджела Родел е родена в Съединените американски щати. Следва езикознание в университета Йейл. Актриса, музикант, преводач. Живее и работи в България. Превежда романа на Георги Господинов "Времеубежище", който беше отличен с наградата "Букър". "Преводач съм от 20 години. Учила съм много от други автори, преводачи-колеги. Приемам наградата като хубаво..

публикувано на 01.04.25 в 08:45

Галин Ненов-KillaBee - за музиката, бийтбокса и предстоящото второ издание на "Lord Of The Mic"

Галин Ненов се занимава с бийтбокс от 17 години. Познат под псевдонима KillaBee, той е двукратен национален шампион на България. През годините е участвал в различни проекти - от народна музика, през хип-хоп и дръм енд бейс, до джаз. През последните няколко години участва на фестивалите Varna Jazz Days, RADAR, Varna July Fest, а миналата година..

публикувано на 31.03.25 в 00:13

Георги Ангелов (История.BG): Образованието ни е от 19 век

Образователната ни система е трагична. Учебниците в повечето случаи са безобразни. Историята у нас се преподава така, както се е правело в Западна Европа през 19 век. Това каза за Радио Варна преводачът Георги Ангелов, водещ на телевизионното предаване История.BG. Георги Ангелов е категоричен, че в западната част от континента по предмета "История"..

обновено на 30.03.25 в 10:40