Наследниците на въстаника Ташко Костов - Салашки направиха дарение на Музея за нова история на Варна. Сред дарените вещи са лични принадлежности и оборудване, предоставени от внуците Анастас Станев и Васил Василев, както и от правнука Михаил Михайлов. Те получиха благодарствени грамоти от екипа на музея в знак на признателност.
Траян Димитров, завеждащ отдел „Нова история“ във Варненския исторически музей, сподели за Радио Варна, че дарението е от изключителна стойност. Дарената колекция включва осемте ордена на Ташко Костов, сабята му, патрондаш, бинокъл, чанта, кутия за тютюн, кожен колан и фотографии. На една от снимките, изложена в музея, той позира с това оборудване. Поради липса на постоянна експозиция, дарените вещи ще бъдат достъпни за посетителите няколко месеца, след което ще бъдат включвани в тематични изложби, каза още Траян Димитров.
Анастас Станев, внук на войводата Ташко Костов сподели, че семейството възприема дарението като изпълнение на дълг към паметта на своя предшественик. Предметите са били пазени от майката на Станев, дъщеря на Ташко Костов, но след нейната кончина наследниците решили, че мястото им е в музея, сподели съпругата на Анастас, Свежа Станева.
Ташко Костов е организирал чети от Варна за Илинденско-Преображенското въстание и се борил за освобождението на Македония и нейното присъединяване към България. За него това останала неосъществена кауза до края на живота му. По характер бил строг, но справедлив, уважаван както от семейството, така и от общността. Освен това, той активно допринасял за изграждането на Македонския дом във Варна и участвал в организирането на събития, свързани с въстанието, разказа Генади Генадиев - български общественик, дългогодишен председател на Македонско дружество „Гоце Делчев“, Варна, от възстановяването му през 1989 година. Той също уважи събитието - дарение на артефакти от Ташко Костов в Музея за история на Варна.
Ташко Костов Христов е роден през 1874 г. в село Върбени (Егейска Македония) и е бил член на Вътрешната македоно-одринска революционна организация. Участвал е като четник и доброволец в Балканската война и Първата световна война. През 1916 г. оглавява българо-албански отряд и е награден с орден „За храброст“ IV степен за заслугите си към националното обединение на България. Умира през 1975 г. във Варна, където в негова чест е поставена паметна плоча на сградата на Македонския дом.
"Имаме нужда от повече достъпност и равни права при пътуванията." Това заяви евродепутатът от ГЕРБ/ЕНП Андрей Новаков на дискусия по темата "ЕС в действие: по-добра защита за пътниците, ясни правила за бизнеса". Новаков посочи, че годишно в Европа се извършват над 13 милиарда пътувания. Тревожно е, че 60% от хората не знаят какво да..
“Глас за прекъснатия полет - Заедно срещу жестокостта“ е мотото на протест срещу насилието над животни във Варна днес. Конкретният повод, който го провокира, е видео, в което се вижда как „трима младежи ритат, гаврят се и в крайна сметка откъсват крилото на гларус“. Видеото е заснето на 11 май през нощта и публикувано в социалните мрежи. От..
Атрактивна и образователна инициатива организират младежите от "Ротаракт клуб" във Варна в рамките на Европейската нощ на музеите и галериите. Тя се казва "Treasure Hunt" или в превод на български - "Лов на съкровища". На лов за загадки и гатанки в няколко варненски галерии ще се впуснат участниците в състезанието. "С наближаването на..
Международният фестивал на Червенокръстките и здравни филми търси доброволци за своето 21-во издание, което ще се проведе от 12 до 20 юни във Варна. Организаторите на форума се обръщат към всички, които искат да помогнат за провежда-нето на едно от най-вдъхновяващите културни и хуманитарни събития в България. Изискванията са любов към киното и..
Първа езикова гимназия във Варна отбелязва своята 60-годишнина с тържествен концерт от 18 часа днес в Двореца на културата и спорта. Това е изключителна възможност да се съберем отново и да отпразнуваме заедно шест десетилетия академични постижения, живи традиции и ценни приятелства, подчертават от ръководството на училището. Първа езикова..
На 17 май на територията на Природен парк "Сините камъни" край Сливен ще бъдат освободени първите три брадати лешояди в българската природа от 1972 г. насам. Целта е видът да бъде възстановен не само за България, но и за целия Балкански полуостров. Всички те са млади индивиди – един е излюпен в Спасителния център за диви животни на "Зелени Балкани", а..
Млада двойка от Варна решава да подаде ръка на абитуриентки в неравностойно положение, за да направят празника им хубав. В групи в социалните мрежи приканват и други да се присъединят към каузата им, за да предоставят всичко необходимо на завършващите, разказа Анелия Кожухарова, която е акушерка по професия. Тя и приятелят й предлагат безплатен транспорт..