Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Могат ли парамедици да поемат медицинската грижа в училищата

Снимка: ФБ/ Парамедици в Спешна помощ

Назначаване на парамедици в училищата ще помогне за решаването на кризата с липсата на медицински сестри. Това коментира за Радио Варна председателят на Съюза на парамедиците в България, Ива Пехливанска.

По думите ѝ, анализ на парамедиците показва, че в учебните заведения у нас, най-честите инциденти са свързани с травми и неотложни състояния. Парамедиците са квалифицирани именно в оказването на първа помощ, в същото време обаче Наредбата за здравните кабинети в училищата ограничава училищните ръководства да наемат само медицински сестри и фелдшери, каза Пехливанска.



В България от близо две десетилетия се говори за огромен дефицит на медицински сестри. Последните данни сочат, че не достигат около 30 000 медицински сестри, а професията „фелдшер“ вече не съществува. Тя е заменена е от „лекарски асистент“. Това ограничава огромна част от училищата у нас и те не могат да осигурят „медицинско лице“.

Затова от Съюза на парамедиците в България предлагат на Министерството на здравеопазването в стратегията за увеличаване броя на сестрите да се обмисли възможността за промяна в Наредбата, за да могат и парамедиците да бъдат назначавани в училищата. Така ще се намали недостигът на медицински специалисти в училищното здравеопазване, ще се облекчи работата им, ще се даде възможност квалификацията на медицинската сестра да се използва там, където е особено ценна – в болничната и доболничната помощ. 

Понастоящем в четири училища в страната медицинските грижи се извършват именно от парамедици. 

В едно средностатистическо българско училище със 700-1000 ученици се регистрират между 100 и 300 посещения в здравния кабинет годишно. 10% от случаите са за инциденти, при които се налага обработка на рани. Още 10% заемат случаите на влошаване на хронично заболяване. В останалите 80% става дума за състояния като повишена температура, болки в корема, главоболие, зъбобол, кървене от носа, ухапване от насекоми, обриви, вадене на кърлеж и т.н. Екип на Центъра за спешна медицинска помощ (ЦСМП) се вика в 1% от всички случаи – не повече от три пъти годишно за едно училище, показват данните от проучването на Съюза на парамедиците.

Те дават и пример от София, където за 174 училища, за една учебна година екипи на ЦСМП са викани в 100 случая, т.е. средно два пъти годишно на училище. 

Една квалифицирана сестра е незаменима в болничната помощ. Но в училище тя веднъж в седмицата превързва рани, а през останалото време я търсят за какво ли не. Тя попълва журнали, пише справки, изготвя планове за здравна просвета и хигиена, участва включително в професионалната ориентация на учениците. Част от тези задачи могат да бъдат поети от парамедик, коментира още Ива Пехливанска.

Повече може да чуете в звуковия файл в началото на текста.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

96-годишна жена дари 100 хиляди лева за детското отделение на болницата в Димитровград

96-годишна жена дари 100 хиляди лева на болницата в Димитровград. Решението да дарят парите от продажбата на апартамент семейство Йотови взимат след като губят дъщеря си по време на пандемията от Ковид, съобщи бТВ. „Какво можем да направим с толкова много пари. Решихме, че след като ги вземем ще ги дарим за благотворителност“, обясни 96-годишната..

публикувано на 01.04.25 в 18:37

Шест кученца от приюта в с. Каменар намериха стопани за седмица

В началото на тази седмица екипът и доброволците от Общинския приют за безстопанствени животни в с. Каменар съобщиха добрата вест, че още шест кученца са намерили своите осиновители през изминала седмица и вече се радват на топъл дом и любящи семейства. По тяхна информация съдбите и бъдещето на четириногите, настанени в центъра, продължават да..

публикувано на 01.04.25 в 12:10

54-тата конференция на Съюза на математиците започна край Варна

54-тата конференция на Съюза на математиците в България беше открита в курортния комплекс "Слънчев ден".  Събитието ще продължи до 3 април. Организатори са Съюзът на математиците – секция Варна и Математическата гимназия „Д-р Петър Берон“. Конференцията служи като платформа за професионална квалификация на учителите, насърчавайки обмена на добри..

публикувано на 01.04.25 в 11:55

1 април - шегуват ли се варненци, обичат ли да се смеят и кой лъже най-много?

Днес е денят, в който можем да се пошегуваме, да позволим да се пошегуват с нас или директно да си излъжем. Първи април е Денят на хумора и шегата. Откъде произлиза и до днес е трудно да се каже. Според една от теориите всичко започва от поема на Чосър за лисицата и петела, в която лисицата си прави шеги с пернатото. Втората ни..

публикувано на 01.04.25 в 06:25

Облачно и мъгливо на 1 април

Мъгливо е утрото на 1 април. Мъгла с намалена видимост до 100 метра има в района на нос Калиакра, до 200 метра е намалена видимостта на нос Емине, в района на Разград до 300 метра, а в Ахтопол и Добрич видимостта е намалена до 800 метра. Димка има в района на Варна, слаб дъжд превалява в Бургас. Между 7 и 8 градуса са измерените..

публикувано на 01.04.25 в 05:52

Лесна работа: За сега…

Преди време ви разказах колко лесна работа е, докато си седиш в кафенето срещу сградата на Народното събрание, да те удари една гениална идея, да пресечеш на отсрещната страна и да лепнеш на парадния вход на важната сграда обява с надпис: “Продава се!“. Главен герой: поетът Иван Пейчев. Днес се сещам за друга история, която съвсем не е толкова..

публикувано на 31.03.25 в 17:00

Електронната системата за прием в детските ясли ще бъде отворена на 2 май

Електронната системата за прием в самостоятелните детски ясли във Варна ще бъде отворена от 2 май до 29 май, съобщиха от дирекция "Здравеопазване" към Община Варна. Три са основните класирания в детските ясли на 30 май, 23 юни и 9 юли. През останалите месеци от годината се обявяват извънредни класирания при наличие на свободни места. Регистрирането..

публикувано на 31.03.25 в 16:06