Проектът „Дигитална фолклорна палитра“ на ученици от Първа езикова гимназия e големият победител в тазгодишния конкурс „Млад благотворител“. Екипът от десетокласници впечатли журито с идеята за създаване на дигитален архив на българското музикално наследство, който да съхранява и популяризира богатството на българските фолклорни традиции. Учениците планират да съберат интервюта с възрастни хора, автентични музикални записи, видео възстановки на обичаи, нотни партитури и текстове в онлайн платформа, която ще бъде достъпна за всички. Включени ще бъдат и образователни клипове и материали. Проектът цели да включи възрастните хора в активния обществен живот и да запази тяхното знание за бъдещето. Това отличие затвърдява успешната традиция на училището, след победата миналата година с проекта „Мелодиите на нашето наследство“. Идеята за дигиталния архив е продължение на предишния проект, разказа Калина Бърнева, координатор на екипа. Работата по „Дигитална фолклорна палитра“ започнала още преди конкурса, с изследването на обичаите Коледуване и Лазаруване. В момента се финализират организационните дейности. След като информацията бъде събрана, тя ще бъде интегрирана в онлайн платформа, която ще бъде разработена от IT експерта на екипа, Александър Маринов. Проектът ще включва сайт с QR кодове, водещи към подробности за събирането на обичаите от различни места. Освен Калина и Александър, проектът включва и други ученици като Диляна Пенчева, Мартин Янев и много други ентусиасти. Наградата от 1500 лева ще бъде използвана за реализирането на проекта.
След известно прекъсване тази година FameLab или мястото, където всеки може да види и чуе как на живо как се да обясниш научна тема по разбираем и атрактивен начин само за 3 минути, се завърна в България. FameLab е най-големият международен конкурс с обучение по комуникация на науката. Той е създаден през 2005 год. във Великобритания, а България е..
Преходът от зимата към пролетта дава разнообразие от плодове и зеленчуци, които са богати на антиоксиданти. Те ни помагат в борбата със стреса, поддържане на добър клетъчен баланс и укрепване на имунитета. От плодовете най-големият източник на антиоксиданти са боровинките. Ягодите, особено когато са пресни и в сезон, също са изключително богати..
Американски учени направиха сериозен пробив в клонирането на ДНК и върнаха към живот изчезнал преди хиляди години вид вълк, предаде БНР. Вълчетата Ромул, Рем и Халеси са първите в света от своя вид, родени след хилядолетия, обяви базираната в Далас биотехнологична компания Колосъл, успяла чрез клониране на ДНК да върне изчезнал преди повече от 12 000..
Змиеловец, който да залавя змии на обществени места, търси да назначи Община Варна. Няма изисквания за образованието и професионалния опит. За заловена змия ще се плаща по 100 лева. Подборът за заемане на длъжността ще се проведе чрез събеседване. Срокът за подаване на документи е до 30 април.
Рибари от Бяла се похвалиха в социалните мрежи с рекорден улов. Екипажът е хванал във водите край Обзор гигантска моруна с размери 3,25 м дължина и 50 см височина, предаде БНР. Моруната е хищник, в менюто ѝ влизат разнообразни водни обитатели. Обект на активен риболов е заради месото и хайвера си. (т. нар. "черен хайвер", който е изключително скъп..
Межународният ден на ромите се отбелязва на 8 април. Избран е по п редложение на Международната организация на ромите "Романо юнион", заради първия Световен конгрес на ромите, който се е провел в Лондон в дните 8-12 април през 1971 година. На него са приети ромското знаме и ромския химн. В България ромите отбелязват деня от 1991 година...
В световния ден на здравето няма как да не се фокусираме върху мисия „Здравословен живот“. Аз съм на ниво начинаещи нинджи и потвърждавам, че в нашето приятно и доста нестабилно общество обикновено влизаме много мотивирани. Постоянство обаче постигат малцина. Но в крайна сметка човек трябва да се старае да бъде по-добрата версия на себе си. В този ред..