Кални улици и кални обувки. Това е всекидневие за близо 160 семейства живеещи в местност Траката във Варна. Неудобствата им започват през март месец миналата година, с началото на ВиК-проект за изграждане на водопроводни връзки към ново трасе на магистралния водопровод „Варна-Златни пясъци“. Строителните дейности приключват през ноември 2024-та, но проблемите продължават, а с днешна дата и търпението на хората е изчерпано.
Всекидневно се налага да газят в калта, за да могат да стигнат от дома си до работа, училище, кварталния магазин. Масово ползват коли, но не всички имат. А много често децата на работещи родители вървят пеша от дома си до автобусната спирка, за да отидат на училище. Резултатът е кални обувки и забележки от учителите за вида, в който влизат в класните стаи. За да избегнат подигравки на съученици и забележки на преподаватели, се налага децата да носят по два чифта обувки, като калните прибират в торбичка, когато излязат на ул. „Цар Борис Трети“, където е автобусната спирка и там обуват чистите обувки.
Калта, в която хората газят от миналата година, е основно по ул. „Тодор Хаджистанчев“, но вече и в съседните по-малки улички. Местните са подали сигнали до Регионалната дирекция национален строителен надзор-Варна /РДНСК/ през октомври миналата година, където посочват, че след ремонтните дейности улицата не е възстановена във вида, в който е била, както би трябвало да бъде. След няколко дни получават отговор, в който се съобщава, че „... канализацията по тези клонове е изпълнена и настилките са възстановени в първоначалния им вид...“ Писмото е подписано от управителя на ВиК-Варна инж. Веселин Русев.
Неудовлетворени от този отговор, хората изпращат второ писмо – този път до Дирекция „Инженерна инфраструктура и благоустрояване“ в община Варна. Получават същия отговор, като отговорът от РДНСК и този от общинската дирекция е абсолютно идентичен и също подписан от управителя на ВиК-Варна.
Истината е, че ул. „Тодор Хаджистанчев“ никога не е била асфалтирана. За да не е кална зимата и прашна лятото, преди няколко години живеещите там 160 семейства събират пари и засипват улицата с чакъл и фрезован асфалт. Така успяват за своя сметка да изградят приличен път за придвижване – както с кола, така и пеша. Преди ремонта на водното дружество, по улицата кал не е имало.
Днес местните не искат чудеса и нова асфалтирана улица, а да се изрине натрупаната кал от тежката техника, която е извършвала ремонта и да се насипе чакъл, както е било преди, защото този, който те са сложили вече го няма. Там все още продължават ремонтни дейности макар и в по-долната част на улицата, но камиони, багери и фадроми преминават по цялата улица, разнасят кал, като дори изтръскват гумите си на ул. „Тодор Хаджистанчев“, за да излязат сравнително чисти до ул. „Цар Борис Трети“.
Няколко пъти хората са казвали на шофьорите да изринат калта с машините, но шофьорите са им искали 50 лева, за да го направят, възмущава се възрастен мъж. Линейка не може да стигне до домовете на хората, заради калната улица. Има места, където пътят е пропаднал с 30 см. заради тежката техника, която минава всекидневно, а хората не могат да вкарат колите в дворовете и гаражите си.
Местните споделят още, че когато работниците са сложили тръбите, след това не са трамбовали изкопа, а са го зарили и са сложили чакъл отгоре. След стопяването на снега този месец, обаче, водата е попила в земята, чакълът е потънал, а калта е излязла на повърхността. В резултат на това колите на хората буксуват, а за вървене пеша изобщо не може да се говори.
138 са дърветата в парковата част до сцена "Филиал" на Драматичен театър "Стоян Бъчваров"-Варна. Едно от тях ще бъде премахнато по препоръка на еколозите на район „Одесос“. Те са преценили, че това дърво е станало опасно. Това каза за Радио Варна Янислава Шопова, кмет на район "Одесос". Тя коментира и наличието на два високи дънера до..
Разруха, боклуци и графити, навяващи асоциации с постапокалиптичен сериал - така може да се опише бившето военно поделение на Строителни войски във варненския квартал "Владислав Варненчик". Мястото тъне в разруха от години, парчета бетон са хиляди, остатъците от кенчета от бира, безалкохолни и енергийни напитки поне няколкостотин. Следите от престой на..
"Дух и форма" е заглавието на втората сборна изложба на преподаватели и служители на ЦПЛР - Общински детски комплекс, Варна, която ще бъде открита официално от 17:30 часа на 7 април във фоайето на първия етаж на Фестивалния и конгресен център. В експозицията са включени маслени платна, графики, акварели, фотографии, приложни занаяти и др...
Добротата е едно от най-хубавите човешки качества, които би било добре да проявяваме по-често. В изобилие от това качество притежава един млад германски шофьор на такси, който се прочу по света с една благородна инициатива. Оливер Бекман предлага безплатни превози с такси всеки петък и събота вечер, но услугата му е достъпна само за дами, с които..
Във Варна няма специализиран център за почасова грижа за пълнолетни с разстройство в аутистичния спектър. Това каза за Радио Варна Йорданка Ненчева, председател на Асоциация „Да съхраним жената“, която създаде Център за социална рехабилитация и интеграция за деца с увреждания от аутистичния спектър „Живот под дъгата“. 25 деца на възраст..
За девета поредна година в навечерието на Великден в Добрич обявиха започването на кампанията „Споделен хляб“. Тя се организира от Клуба за народни танци „Жътвари“ и Фондация „Милостиво сърце“. Целта на инициативата е да се подпомогнат за предстоящите празнични дни най-нуждаещите се в област Добрич. Кампанията „Споделен хляб“ е насочена към..
Напълно завършени и готови за провеждане на занимания на открито са осем детски площадки и едно спортно игрище в двора на детска ясла №2 „Моряче“ в на ул. „Рупи“ №2 в кв. „Чайка“. Бившата санаториална ясла е една от последните във Варна, където досега липсваха сертифицирани според европейските стандарти за качество и безопасност открити зони за..