Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Историкът проф. Петко Петков:

Модерната българска държава не се създава с договора от Сан Стефано

Това далеч не е първият такъв между две империи, а и в него не се споменава изобщо за България

| Интервю

Модерната българска държава не се създава с договора от Сан Стефано. Това е представа, налагана в обществото повече от 100 г., коментира в интервю за Радио Варна проф. Петко Петков от Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий“. 



Истината е, че в документа, който е подписан, не се споменава изобщо България, а това е двустранен договор между две страни - част от поредицата такива договори от вековен конфликт на Османската и Руската империи на Балканите и в района на Кавказ, в който българските земи са основнотото бойно поле във войните и са подложени на поредици опустошения.

Отделно датата е избрана от руската делегация в Сан Стефано, за да прослави възшествието на руския император Александър ІІ през 1855 г. и отмяната на няколковековното крепостничество на селяните в Русия (за които и става "Цар Освободител" - титла, която няма нищо общо с българите). 


- Защо продължаваме да приемаме този договор, в който България не фигурира и не е спомената, като едва ли не крайъгълен камък на нашето развитие в последните повече от 140 години?

- Деликатно е, защото повече от 100 години тази митологема е налагана в обществото и има немалко хора, които приемат критичното говорене за този факт твърде... 

- Близко или лично? 

- Не, предубедено. Ако имаше време и възможност на всеки един да се обясни, всеки от тях да прочете и особено да види на картата какво е и какво не е Сан Стефанския договор, мисля, че повечето хора са разумни и бързо ще разберат, но те до там не стигат. На тях им се въздейства на ниво митология и на много по-публично пропагандна целта.

С две думи ще кажа за какво става дума - сред първите неща, които прави първият български княз Александър I Батенберг, в началото на 1880-та година, е да въведе някакви празнични дати. Тогава за първи път датата 19 февруари, защото тогава е било 19 февруари.

- Да, по стар стил.

- Да, той така записва в своя указ - Ден на възшествието на престола на император Александър Втори и подписване на Санстефански договор. Затова и този ден (19 февруари), е избран от ген. Игнатиев нарочно за подписване на договора, тъй като всички знаят, а руснаците особено много, че нарисуваното на картата на Санстефанска България е много далеч от реалността. Всеки може да провери това, като види границите на така нареченото българско княжество и демаркационната линия. Това е линията, докъдето са стигнали войските и при която е изключено примирието между османците и руснаците точно месец преди тази дата, на 19 януари в Одрин.

Почти цяла Македония не е освободена от руски войски.

Варненско и Шуменско са преокупирани от турски войски до Берлинския договор.

Сан Стефанският договор дава Северна Добруджа, т.е. Русия отстъпва Северна Добруджа на Румъния, а Нишкият край, който е много голяма част от българските земи - на Сърбия.

И двете области са признати за български по силата на фермана на султана (ферманът за учредяването на Българската екзархия на султан Абдул Азис от 27 февруари 1870 г., с който се създава самостоятелна българска църковна организация и се посочват териториите, населени с българи, т.нар. "български земи" - бел.а) и най-вече по решението на Цариградската конференция на Великите Сили като части от планираните два български вилаета. Т.е. това са признати български земи, които се отстъпват от Русия - Добруджа на румънците, Нишкият край на сърбите. 

Днешен Смолян - Пашмакли тогава остава в Османската империя, както и цяла Одринска Тракия, Македония, цяла Западна Тракия на изток от р. Места също. Така че, това е илюзия, която се натрапва, че това е национален идеал.

Няма половинчат идеал. Не може да бъде идеал нещо, което не включва така описаните на картата земи. 

И най-важно, най-честият мит, който се лансира, е, че този договор възкресил Българската държава. 

Щях да съм съгласен, ако на другия ден имаше Български княз, Българско правителство, парламент, държавни български органи. А управлява тогавашният шеф на руската окупационна власт - княз Черкаски, а след това специално изпратения комисар, княз Дондуков. И това е до средата на следващата година, когато вече избраният Български княз, при приета конституция (Търновската конституция) встъпва в длъжност, тоест Българска държава имаме едва в средата на 1879 година. Дотогава България е под руска временна окупация, както пише в Санстефанския договор.

- Да, и ние си плащаме, де факто, за тази окупационна власт.

- Плащането е отделна тема. Плащаме си, разбира се, а как иначе?

Въпросът е, че окупацията няма, как да кажа - морална оценка. Ние не можем да кажем, че русите не са положили усилия да положат основите на Българска държава. Напротив, особено тези, които са тук - и Черкаски, и Дундуков, и повечето служители, включително Марин Дринов. Те знаят, че полагат основите, но това не е все още Българска държава.

Думата ми беше, че няма никакви сериозни доказателства, че със Санстефанския договор се създава Българска държава. 

След 9 септември 1944 г., някои хора много бързо забравиха, че от 1944-та до 1988-та, 3-ти март, не беше официален празник. Връзваха ни сините връзки, но нищо повече. Как ще бъде официален празник ден на възшестването на престола на един руски цар, при социализма? 

Петър Младенов - новият началник на държавата с одобрението на Москва и Горбачов с указ на Държавния съвет прави 3 март национален празник след 1989 г., какъвто България дотогава не е имала. Така че 3 март е издигнат изкуствено на този пиедестал, и каквито и неща да говорим сериозно и аргументировано за него, той вече има статута на нещо извънредно, а и на нещо с много митология. Хора викат срещу избрани български министър, председател, председател на НС?

Това не може да бъде символиката на националния ден. Това не бива да бъде така. И това ми се струва, че отблъсква хората.

Много отдавна този ден не е общобългарски ден, за жалост. Точно там, на върха Св. Никола, къде е Паметникът на свободата, и на отсрещния връх Шипка, много по-прилича национално честване в дните на епичните Шипченски боеве през август.

Голямата работа е да се стигне до дискусия. Но нормална, без викове, без крясъци, с аргументи. Само че, нали виждате, че има няколко сегмента - силно натрапващи се и създаващи впечатление, че изразяват наистина големи обществени интереси, което не е вярно, които не искат да си говорим.Те искат да крещим. Това е проблемът! 

И това, което аз казвам и което отдавна е написано - 3 март е символ на нещо конкретно, но нито е първият договор, нито след него създава държава. И е най-малкото е неуважително към нас самите да смятаме договор между две империи за български национален идеал. Това  на един древен народ, който с основание се гордее с културата и държавността си, другите да му разписват националния идеал.


Цялото интервю с проф. Петко Петков може да чуете в звуковия файл.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Димитър Маринов предава ценния си опит и тънкостите на актьорската работа в две книги

Димитър Маринов, първият български актьор, качил се на сцената на Оскар-ите, се срещна с варненска публика, за да представи двете си книги – „Към сцената“ и „Към екрана“, издадени от „Аз-буки“ в края на 2024 г.  Пред своите почитатели и любителите на литературата и киното, актьорът разказа за своя необикновен житейски и професионален път и какво се крие..

публикувано на 15.05.25 в 08:05

Проф. Евгени Станимиров: Голямото предизвикателство в ерата на AI e как да развием естествения интелект

Голямото предизвикателство в ерата на AI (изкуствения интелект) е как да развиваме естествения интелект.  Toва коментира за Радио Варна ректорът на Икономическия университет (ИУ) във Варна проф. Евгени Станимиров. Няма да се изморя да повтарям, което правя вече 3-4 години, може би и малко повече, че когато висок естествен интелект ползва висок..

публикувано на 14.05.25 в 16:00

Chris Caffery (SAVATAGE, TSO): Чрез музиката хората осъзнават, че всички сме просто хора

Интервю с Chris Caffery (SAVATAGE, TRANS-SIBERIAN ORCHESTRA) SAVATAGE са от онези групи, които през 80-те и 90-те години на миналия век дефинираха звука на американския прогресив метъл. 24 години след последния си албум „Poets and Madmen“ SAVATAGE се завръщат към активна дейност. Групата тръгва на турне, за съжаление без Jon Oliva, който има..

публикувано на 14.05.25 в 08:10

Диляна Димитрова: Човек се влюбва в Индия, ако я усети

Индия не е туристическа дестинация и никой не си тръгва от там завинаги. Това е трансформиращо място. Всеки път се завръщаш променен и научил нещо различно. Човек се влюбва в Индия, ако я усети. Това сподели в предаването за туризъм и приключения "Хоризонти" варненката Диляна Димитрова, която доста пъти е пътувала до тази огромна страна.  Диляна..

публикувано на 13.05.25 в 08:32
Теодора Бакърджиева

Хората избират да даряват тогава, когато се чувстват лично обвързани

От гледна точка на доверието, в последните години има промяна в отношението на хората, които даряват в положителна посока. Това коментира за Радио Варна Теодора Бакърджиева, изпълнителен директор на Български дарителски форум, които оперират системата DMS.  Дарителите - предимно индивидуалните, отделните хора, които избират да дaряват в..

публикувано на 12.05.25 в 07:20
Магдалена Малеева

Магдалена Малеева във Варна: За да има олимпийски медали, трябва да има масов спорт

Когато има развит масов спорт, тогава има и олимпийски медали, това каза за Радио Варна бивша професионална тенисистка, участвала на три олимпиади (в  Барселона ,  Атланта  и  Атина ). Маратоните са страхотни събития. Аз съвсем случайно попадам днес на този във Варна. Била съм на маратони в европейски столици, където това събитие е..

публикувано на 11.05.25 в 13:43

Зрелостникът Ивайло, който спечели олимпиадата по БЕЛ от раз

Ивайло Христов от 12 клас на Математическата гимназия „Д-р Петър Берон“ е един от тримата национални лауреати на олимпиадата по Български език и литература (БЕЛ) за тази учебна година с максималния бал от 100 точки. Всъщност, един от тримата ученици с подобен бал. Но, освен това е национален лауреат от олимпиадата по Философия. Също за тази..

публикувано на 11.05.25 в 08:10