Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Липса на терени и ток спъват стратегически инвеститори за Варна

През януари миналата година от Община Варна обявиха, че заедно с Министерството на икономиката и индустрията ще създадат съвместно инвестиционно звено,  което ще работи за привличане на стратегически инвеститори в града.

От Радио Варна решихме да проверим докъде стигна идеята и има ли вече реално работещо инвестиционно звено във Варна.

Чуйте повече от зам.- кмета по финанси Христо Рафаилов.

Имаме ли вече инвестиционно звено във Варна?

- За голямо съжаление все още не можем да се похвалим с такова, но активно работим по него. Направихме немалко на брой срещи с потенциални инвеститори - от Китай, Франция, Германия, Хърватия, но винаги в рамките на разговорите с тях стигахме до момента, в който нещо не се получаваше или не беше достатъчно добре формулирано. На база на тези наши наблюдения и пропуски стигнахме до извода, че трябва да има една единна структура, която да управлява тези процеси.

Към момента сме в етап на структуриране на подобна единица, която да включва както общинска администрация, така и представители на Общинския съвет, както и представители на различни браншови организации в града. Имаме идея да направим и Топ 100 на бизнесите във Варна и всеки един от тях да може да се включва с идеи и предложения към тази структура.

Като казахте, че има спънки, къде са затрудненията? Било в комуникацията, било в терените, било в нещо друго?

- Основните спънки са в няколко направления. Вие ги казахте. Едната е във възможността за осигуряване на терени. Община Варна, бидейки третата по големина община в държавата, разполага с доста ограничен поземлен фонд, с разполагаеми парцели. Всъщност те се борят на пръстите на едната ръка. Вторият проблем е енергоресурсите.

Абсолютно във всички разговори, за които по-рано казах с потенциални инвеститори, основната тема беше обезпечеността с енергоносители и ресурси, като токът се очертава най-големият проблем - възможността на местното ЕРП да доставя нужните на бизнеса мощности, за да бъдат осъществени техните производствени намерения.

Какво е направено по отношение на обособяването на така наречените евентуални индустриални зони - районът на Тополи, около Аксаково, на юг? Разговори между община Варна и община Аксаково няма ли?

- Има. Двете наши общини са неразривно свързани, както трудове потоци, така и като територия, на която се осъществява бизнес. Но без помощта на държавата няма как да стане така, че да имаме обща индустриална зона между двете общини.

Какво трябва да помогне държавата?

- Конкретно близо 10 хил. дка, които бяха желанието ни да направим обща зона, са в поземлен фонд, на който държавата трябваше да промени предназначението. 

Казахте, че сте имали разговори с компании от Китай, Хърватия и др. За какъв тип бизнес ставаше ставаше въпрос?

От Хърватска специално за производство на батерии за електромобили. От Китай инвеститорите са сред крупните световни производители на протеинови продукти. Имали сме запитвания за машиностроение, за високи технологии 

Доколко в една по-идеална ситуация или една хипотетична и по-мечтана е възможно да се промени част от структурата на бизнеса във Варна, който е съсредоточен основно в услуги, в IT в сферата на аутсорсинга, но липсва индустрия, липсва това, което го има в Шумен, в Пловдив, в Русе и на много други места?

- Правим постъпки точно в тази област. Искам да подчертя, че последните 10 години, а може би и повече, не виждам целенасочена работа на предходните администрации в тази насока.

Това, което прави текущата администрация, е да започне целенасочна работа по ЗПЗ-2 и ЗПЗ-3 (Западни промишлени зони - бел.а.).

ЗПЗ-2  - която има изработен ПУП (подробен устройствен план) е включена със 70 млн. лв. предложение за финансиране, за урегулиране и за инфраструктура в чл. 107 на държавния бюджет за тази година, като очакваме, че с тези пари ще успеем да обособим цяла нова индустриална зона, в която точно такива бизнеси, които да променят структурата на текущия бизнес във Варна биха се осъществили.

Втората крачка е ЗПЗ-3, където, за съжаление, няма ПУП и първо трябва да се изработи такъв, след което да се приложи регулация. Това ще отнеме няколко години. 

 Къде ще са тези ЗПЗ-2 и ЗПЗ-3 като идея?

 - По крайбрежието на Варненското езеро, по продължение на пътя за Девня (ул. "Девня" и крайезерния път)

Тоест някъде след Максуда?

- Да. След последното кръгово по ул. "Девня" започва ЗПЗ-2, тя свършва и следващият масив е ЗПЗ-3, малко преди отсечката за с. Тополи. Първата (ЗПЗ-2) има подробен устройствен план, който е приложен и сега искаме пари от държавния бюджет - 100 млн. лв. от Министерството на финансите, с които да приложим регулацията и да изградим инфраструктурата в района, за да могат тези парцели да бъдат готови за инвестиране.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Магдалена Малеева

Магдалена Малеева във Варна: За да има олимпийски медали, трябва да има масов спорт

Когато има развит масов спорт, тогава има и олимпийски медали, това каза за Радио Варна бивша професионална тенисистка, участвала на три олимпиади (в  Барселона ,  Атланта  и  Атина ). Маратоните са страхотни събития. Аз съвсем случайно попадам днес на този във Варна. Била съм на маратони в европейски столици, където това събитие е..

публикувано на 11.05.25 в 13:43
Кметът на Варна Благомир Коцев

Благомир Коцев: Мит е, че Варна разполага с един милиард лева, за поддръжка морската столица има едва десетина милиона.

Мит е, че Варна разполага с един милиард лева, при една разбивка става ясно, че морската столица разполага с изключително ограничени средства за инфраструктура и капиталната програма. Това заяви кметът на града Благомир Коцев в обзорното предаване на Радио Варна „Позиция“. По думите му пари за инфраструктурни дейности се обезпечават най-вече..

обновено на 10.05.25 в 16:03

Тодор Балабанов: Липсата на гласуваните от ОС 50 милиона лв за лечебните заведения на Варна, са основание бюджетът да бъде върнат

Бюджетът на Варна не е на кмета или на общински съвет, а на варненци. Така председателя на групата общински съветници от ГЕРБ Тодор Балабанов, репликира думите на Благомир Коцев, по рано през деня, в предаването на Радио Варна „Позиция“, че ролята на съвета не е да разпределя бюджета наново или да прави нов бюджет. Според Балабанов, законът..

публикувано на 10.05.25 в 15:44
Николай Мирев, създател на подкаста

Николай Мирев предизвиква варненци на 10 май: Ще споря с всеки на всякаква тема

Николай Мирев е варненец, завършил е информатика и работи повече от десет години в сферата на маркетинга. Свободното си време разделя между семейството си и подкаста, чийто създател и автор е - "Минало, настояще, бъдеще", в най-популярния видеоканал за споделено съдържание.  "Интересувам се от всичко, което вълнува хората на моята възраст - в..

обновено на 09.05.25 в 22:07

The Center с нов танцово-театрален спектакъл "АМОК"

(музикална и звукова среда), Драгомир Русев (сценография). 

публикувано на 09.05.25 в 07:30

"Вода и земя" от художника Димитър Чолаков

"Вода и земя" е най-новата самостоятелна изложба на професор Димитър Чолаков. Тя е подредена в двете зали на варненската галерия "Папийон". Творчеството на Димитър Чолаков се отличава със своята сетивност. То е разнолико и обширно, както по отношение на техника и материали, така и като въздействие и внушение. Картините му са в сферата на абстракцията,..

публикувано на 08.05.25 в 07:00

Радио Варна или "Варна-Радио"?

В днешния ден на радиото и телевизията говорим за... радио. Радио с важни и интересни функции, различни от традиционните радиостанции. Става дума за бреговата радиостанция „Варна-Радио“, която е националният морски телекомуникационен оператор. Често през годините, когато сме търсили различни събеседници от морските среди, ни се е..

публикувано на 07.05.25 в 07:03