Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ще закрият ли солните стаи в детските градини?


През последните няколко години солните стаи навлязоха масово в големите хотели и СПА курорти. Модата се пренесе и в учебните заведения. 

В солната стая се разпрашават фини частици фармацевтична алпийска нейодирана сол с помощта на специализирана медицинска апаратура. Смята се, че това помага при белодробни заболявания, кожни и неврологични проблеми. 

Според здравните власти използването на солните стаи е неконвенционален метод на лечение и трябва да се прилага от медицински специалисти с необходимото образование, каквито липсват в училищата.

В две детски градини във Варна – "Дружба" и "Маргаритка" - функционират солни стаи. Една има в Специалното училище за ученици с нарушено зрение в кв. "Аспарухово".  Според действащите нормативни документи мястото им не е там, което означава, че работят на ръба на закона.  Д-р Юлия Витлянова, директор на дирекция „Обществено здраве“ в Регионалната здравна инспекция обясни защо е така:

"Солните стаи не се водят в регистър в здравната инспекция. Те не са медицинска дейност. Предстои експертна среща в здравното министерство, за да имаме еднакви стандарти. Посещението в солна стая трябва да е само по препоръка на лекуващ лекар."

Според д-р Витлянова солните стаи нямат доказан терапевтичен ефект. Не така  смята Елена Гаданчева, директор на детска градина "Дружба" - първата, която откри стая с халотерапия за 330-те деца от учебното заведение:

"Имаме солната стая от 3 години. Виждам ефекта - близо 90% от децата не боледуват. Средната посещаемост е 70%. Всяко дете преминава веднъж седмично в солната стая по 15 минути. Изисква се съгласие от родителите след консултация с лекар".

Солната стая обаче не е лечебно заведение, каквито са например здравните кабинети в детските градини и училищата, и мястото им не е там. 

Дали ще бъдат закрити или напротив, модната тенденция ще продължи, предстои да стане ясно след експертна среща в здравното министерство.

Чуйте повече в прикачения звуков файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Певци, танцьори, музиканти и разказвачи на легенди се събират “Насред село - на мегдана” в Градинарово

 Певци, танцьори, музиканти, детски певчески и танцови формации, разказвачи на легенди и предания за подвизи на местни герои се събират в село Градинарово за   Пети фолклорен празник “Насред село - на мегдана” Събитието ще се проведе на 10 май 2025 г. в читалище “Надежда - 1901”от 10,00 часа, съобщават организаторите сдружение "България си ти". В..

публикувано на 09.05.25 в 13:12

Акция по кръводаряване в Икономическия университет в понеделник

Втора акция за кръводаряване ще се проведе в Икономическия университет във Варна, съобщиха от учебното заведение.  Кампанията ще се проведе на 12 май (понеделник) от 10 до 14 часа в двора на академичната сграда на бул. „Княз Борис I“ 77.  В акцията могат да участват всички студенти, преподаватели и служители. Тя се организира съвместно от..

публикувано на 09.05.25 в 11:11

С военен ритуал Варна ще отбележи 9 май

С церемония по полагане на венци и цветя с военен ритуал и заупокойна молитва пред паметника-портал на Осми приморски полк Варна ще отбележи 9 май. Начало на събитието ще бъде в 10 часа пред паметника, съобщиха от общинския пресцентър.  В 11 часа започва церемонията по издигане на флага на Европейския съюз пред централния вход на Община Варна...

публикувано на 09.05.25 в 07:34

Във Варна откриват изложба, посветена на Тамара Лемпицка

Документалната изложба и репродукции „Тамара Лемпицка – кралицата на ар деко“ гостува в Регионалната библиотека „Пенчо Славейков“ във Варна. Зрителите ще могат да се насладят на експозицията, посветена на известната полска художничка, от 8 до 22 май 2025 г. Откриването ще бъде на 8 май от 17:00 ч. Селекцията представя живота и творчеството на..

публикувано на 08.05.25 в 13:55

Истории от трънското село Врабча

С тази публикация ще Ви поканим на пътешествие да трънското село Врабча. Т.е. ще пропътуваме цялата държава, за да се озовем на сръбската граница. По силата на Ньойския договор селото е разделено на две. Едната част остава в България. Другата преминава във владение на Сърбия. През почивнните дни с влакове и бусове там беше Мартин Николов. Който обикаля..

публикувано на 08.05.25 в 12:24

Дарио Диониси - един гринго в Чили

Атакама - може би най-сухото място на нашата планета, но със сигурност най-доброто за наблюдение на звездното небе. Един свят, който дори най-смелото въображение не може да си представи. Това научаваме от Дарио Диониси - приключенец, посетил шест континента. Планинар, любител и ценител на природата, той с удоволствие и успешно организира далечни..

публикувано на 08.05.25 в 12:18

"Добра идея и ентусиазъм!": Съдбата на бившето руско консулство "зацикли" в сметки, подписки и бюрокрация

Типично по български и съдбата на бившето руско консулство във Варна е на път да се превърне в "ябълка на раздора". Две паралелни и коренно различни петиции набират подписи в какво да бъде трансформирана сградата, която държавата в лицето на Министерство на външните работи,посредством Областна администрация, предостави на Община Варна за стопанисване...

публикувано на 08.05.25 в 09:30