Изложбата “В огледалото на Рембранд” гостува в Градската художествена галерия „Борис Георгиев“ във Варна. Тя е проект на Нов български университет и е насочена към младите публики. Създадена е от екип от преподаватели и студенти. „В огледалото на Рембранд“ предлага висококачествени репродукции на хелиогравюри от колекцията на Нов български университет, пресъздаващи духа и майсторството на нидерландския художник.
Днес Рембранд е един от най-известните и проучвани художници-графици, но това невинаги е било така. През 1669 г. той умира в Амстердам, далеч от върха на своята слава, банкрутирал и погребан в безименен гроб. Отхвърлен от критиците на времето заради липсата на идеализирано класическо възприятие и „неграмотния“ реализъм, Рембранд е забравен, докато през 30-те години на XVIII век френски художници го преоткриват като новатор и бунтар, нарушил консервативните канони на Академията.
Така се ражда митът за Рембранд – неразбрания гений и най-големия аутсайдер.
Изключителното майсторство на Рембранд в графиката вдъхновява френските импресионисти и постимпресионисти да възродят офорта и сухата игла, привлечени от неговите светлосенки, тонални ефекти и експерименти с материали. В този контекст изложбата представя и хелиогравюрите на Шарл Аманд-Дюран – френски гравьор, който развива тази хибридна техника за репродукция на графиките на старите майстори. Чрез хелиогравюра медната плоча, покрита със светлочувствителна емулсия, се експонира върху фотография на оригинален офорт от Рембранд.
Какво ви насочи? Как решихте да представите подобен проект във Варна?
Често, когато се правят изложби на чужди художници, има повод за това като годишнина. В случая обаче е Рембранд един от тези художници, който не се нуждае от годишнина, тъй като той носи човешките теми предизвикателства, които се преоткриват във всяка една епоха във всеки различен културен контекст.
Това, което ни насочи към Рембранд, беше именно възможността да използваме един класически художник като възможност за рефлексия за нашето време. Тук в България, какво означава Рембранд?И затова и името на изложбата е “В огледалото на Рембранд”. Какво виждаме от себе си у Рембранд?
Можем ли да направим подобна аналогия, имайки предвид, че времената са коренно различни?
Аналогиите са страшно много, просто се чудя откъде да започнем, но разбира се дълбинното човешкото това е и най-универсалното у Рембранд. Ние в момента се намираме в една ниша в галерията на третия етаж в Градската галерия, в която са подредени пейзажите на Рембранд. Вгледаме ли се обаче малко повече във всеки един от тях започваме да откриваме странни неща, интересни неща, разкази. Все дно четеш някаква история.
Повече от Тодор Петев асистент в Нов български университет.
Интервю с Markus "Infernal" Kuschke (DESASTER) Малко повече от месец остава до осмия „Running Free Festival“. „Стринава“ очаква на 29 и 30 феновете на олдскуула, събрани там от организаторите HMC „Metal Force“. Основните действащи лица са CORONER, ASPHYX, DESTRÖYER 666 и DESASTER. Останалите – MEZZROW, GALLOWER, LEATHERHEAD, SCHIZOPHRENIA,..
Българският феномен по яденето на люти чушки Николай Филипов доказа, че граници пред човешката издръжливост няма. В поредния си огнен подвиг Филипов се опита да подобри три световни рекорда, свързани с яденето на една от нaй-лютите чушки в света. „Поставих си за цел три рекорда“, сподели рекордьорът пред Радио Варна. Един от тях –..
Красимир Симеонов споделя, че написването на тази книга е повлияно от последните 40 години, през които кара мотори – традиция, наследена от баща му и дядо му. Авторът признава, че през годините много от приятелите му са го подканвали да събере всичките си разкази на тази тема под едно заглавие, което впоследствие се превръща в книгата..
В първата самостоятелна изложба на Владимир Ванков акцентът е поставен върху индивидуалния път на всеки човек и личностната автономия, на която се крепят изборите и отговорите на екзистенциалните въпроси, пред които е изправен. Изложбата набляга именно на възможностите, които се съдържат във въпроса „А сега накъде?“, подканващ посетителите да..
Интервю с Pi Stoffers (LORD OF THE LOST) В екстремните жанрове на музиката е рядкост някой артист да се изправи пред предизвикателството на тройния албум. Примери има, но издаването на трилогия е много рисково начинание. И в същото време се изисква доза смелост и дързост да го направиш в времена, в които албумите все повече губят значението си...
Според бившия министър на икономиката и настоящ депутат от ПП/ДБ, в момента управлява коалицията Борисов - Пеевски. В обзорното предаване на Радио Варна "Позиция", той заяви, че тази коалиция ще работи докато бъде постигната абсолютна диктатура, за да наложат стария модел. „Разбраха, че с нас не могат да го наложат“- каза народният представител...
Разследването срещу кмета на Варна тепърва започва. Това обяви в ефира на обзорното предаване „Позиция“ депутатът от ГЕРБ/СДС Бранимир Балачев. Той заяви, че според информацията, с която разполага, има достатъчно материал за повдигане на обвинение в организирана престъпна група. Народният представител припомни странното напускане на Диан Иванов..