Изложбата “В огледалото на Рембранд” гостува в Градската художествена галерия „Борис Георгиев“ във Варна. Тя е проект на Нов български университет и е насочена към младите публики. Създадена е от екип от преподаватели и студенти. „В огледалото на Рембранд“ предлага висококачествени репродукции на хелиогравюри от колекцията на Нов български университет, пресъздаващи духа и майсторството на нидерландския художник.
Днес Рембранд е един от най-известните и проучвани художници-графици, но това невинаги е било така. През 1669 г. той умира в Амстердам, далеч от върха на своята слава, банкрутирал и погребан в безименен гроб. Отхвърлен от критиците на времето заради липсата на идеализирано класическо възприятие и „неграмотния“ реализъм, Рембранд е забравен, докато през 30-те години на XVIII век френски художници го преоткриват като новатор и бунтар, нарушил консервативните канони на Академията.
Така се ражда митът за Рембранд – неразбрания гений и най-големия аутсайдер.
Изключителното майсторство на Рембранд в графиката вдъхновява френските импресионисти и постимпресионисти да възродят офорта и сухата игла, привлечени от неговите светлосенки, тонални ефекти и експерименти с материали. В този контекст изложбата представя и хелиогравюрите на Шарл Аманд-Дюран – френски гравьор, който развива тази хибридна техника за репродукция на графиките на старите майстори. Чрез хелиогравюра медната плоча, покрита със светлочувствителна емулсия, се експонира върху фотография на оригинален офорт от Рембранд.
Какво ви насочи? Как решихте да представите подобен проект във Варна?
Често, когато се правят изложби на чужди художници, има повод за това като годишнина. В случая обаче е Рембранд един от тези художници, който не се нуждае от годишнина, тъй като той носи човешките теми предизвикателства, които се преоткриват във всяка една епоха във всеки различен културен контекст.
Това, което ни насочи към Рембранд, беше именно възможността да използваме един класически художник като възможност за рефлексия за нашето време. Тук в България, какво означава Рембранд?И затова и името на изложбата е “В огледалото на Рембранд”. Какво виждаме от себе си у Рембранд?
Можем ли да направим подобна аналогия, имайки предвид, че времената са коренно различни?
Аналогиите са страшно много, просто се чудя откъде да започнем, но разбира се дълбинното човешкото това е и най-универсалното у Рембранд. Ние в момента се намираме в една ниша в галерията на третия етаж в Градската галерия, в която са подредени пейзажите на Рембранд. Вгледаме ли се обаче малко повече във всеки един от тях започваме да откриваме странни неща, интересни неща, разкази. Все дно четеш някаква история.
Повече от Тодор Петев асистент в Нов български университет.
Интервю с Chris Caffery (SAVATAGE, TRANS-SIBERIAN ORCHESTRA) SAVATAGE са от онези групи, които през 80-те и 90-те години на миналия век дефинираха звука на американския прогресив метъл. 24 години след последния си албум „Poets and Madmen“ SAVATAGE се завръщат към активна дейност. Групата тръгва на турне, за съжаление без Jon Oliva, който има..
Индия не е туристическа дестинация и никой не си тръгва от там завинаги. Това е трансформиращо място. Всеки път се завръщаш променен и научил нещо различно. Човек се влюбва в Индия, ако я усети. Това сподели в предаването за туризъм и приключения "Хоризонти" варненката Диляна Димитрова, която доста пъти е пътувала до тази огромна страна. Диляна..
От гледна точка на доверието, в последните години има промяна в отношението на хората, които даряват в положителна посока. Това коментира за Радио Варна Теодора Бакърджиева, изпълнителен директор на Български дарителски форум, които оперират системата DMS. Дарителите - предимно индивидуалните, отделните хора, които избират да дaряват в..
Когато има развит масов спорт, тогава има и олимпийски медали, това каза за Радио Варна бивша професионална тенисистка, участвала на три олимпиади (в Барселона , Атланта и Атина ). Маратоните са страхотни събития. Аз съвсем случайно попадам днес на този във Варна. Била съм на маратони в европейски столици, където това събитие е..
Ивайло Христов от 12 клас на Математическата гимназия „Д-р Петър Берон“ е един от тримата национални лауреати на олимпиадата по Български език и литература (БЕЛ) за тази учебна година с максималния бал от 100 точки. Всъщност, един от тримата ученици с подобен бал. Но, освен това е национален лауреат от олимпиадата по Философия. Също за тази..
Мит е, че Варна разполага с един милиард лева, при една разбивка става ясно, че морската столица разполага с изключително ограничени средства за инфраструктура и капиталната програма. Това заяви кметът на града Благомир Коцев в обзорното предаване на Радио Варна „Позиция“. По думите му пари за инфраструктурни дейности се обезпечават най-вече..
Бюджетът на Варна не е на кмета или на Общинския съвет, а на варненци. Така председателят на групата общински съветници от ГЕРБ Тодор Балабанов репликира думите на Благомир Коцев, по-рано през деня, в предаването на Радио Варна „Позиция“, че ролята на съвета не е да разпределя бюджета наново или да прави нов бюджет. Според Балабанов законът..