Очаква се много сериозен ръст на цените на плодовете, заради щетите на всички трайни насаждения от застудяването, които са над 70%. Много големи проблеми със студове и проблем с реколтата има и в страни, които са традиционни доставчици за България на плодове като Турция и Гърция.Това коментира Синан Вейсал, който има смесено овощарско стопанство в с.Стамболово, Русенско и е заместник-преседател на Националната браншова камара „Плодове и зеленчуци“ в предаването "Новият ден“ на Радио Варна.
Най-сериозно към момента са пострадали костилковите за региона на Североизточна България. Водещата ни култура кайсията е почти на 100% унищожена, след е черешатаснад 90% щети, при сливата щетите са около 50%, а прасковата 60-70%.
А за територията на цялата страна щетите на всички трайни насаждения са над 70%.
Притесняват ни прогнозите, които отдават за четвъртък и петък пак дават нахлуване на студен фронт от север, особено за Североизточна България. В момента в повечето региони на страната насажденията са цъфнали, като най-късноцъфтящият вид – ябълката, също вече навлезе в цъфтеж. Това ги преохлади. Дават и сняг, което е още по-опасно.
Въпреки че, площите, които оцеляха нашия регион, вече са твърде малко, но вече има риск и за ябълката, защото тя също напредна в фенофазата.
Застраховките се сключват след 20-ти април, без тях не можем да ползваме обезщетение и „Управление на риска“ на ЕС
За съжаление тази година няма да имаме държавната помощ, която беше заради войната в Украйна.
Тази година заработва т.нар. Трети стълб на общата селскостопанска политика на Европейския съюз, който се нарича „Управление на риска“, част от него и така наречения Взаимно-спомагателен гаранционен фонд, в който ще се удържат пари от преките субсидии, които отиват към земеделците.Процент и половина от този общ бюджет ще се удържа и той ще се прелива в този фонд, за да може преди случай на такива явления форсмажорни да се обезщетяват производителите. Проблем тук, обаче се явява за производителите на плодове, изискването, че трябва продукцията и площите да са застраховани, за да може да се ползват обезщетения от този фонд. А в България, за съжаление застрахователите правят застраховки след 20-тиаприл при оформен завръз. И в такива случаи като тази година, когато ние имаме форсмажор и вече нямаме плод, измръзнал е, а датата е ранна преди 20-ти април, няма реално как да имаме застраховки, няма кой да ни застрахова. Това нещо автоматично ни изключва от обезщетенията от гаранционния фонд.
Вече сме пуснали писмо до Министерството на земеделието и храните с искане за среща с министъра и с неговите служители, които отговарят за това, директорите на дирекции основно, за да можем да обхванем проблема отвсякъде, защото той тази година той е много голям. И минали години сме имали проблеми, но те са били по-скоро регионални и частични. Тази година проблемът е всеобхватен. Ударени са много големи региони, абсолютно навсякъде продукцията при костилковите насаждения е пропаднала.
Голямото предизвикателство в ерата на AI (изкуствения интелект) е как да развиваме естествения интелект. Toва коментира за Радио Варна ректорът на Икономическия университет (ИУ) във Варна проф. Евгени Станимиров. Няма да се изморя да повтарям, което правя вече 3-4 години, може би и малко повече, че когато висок естествен интелект ползва висок..
Интервю с Chris Caffery (SAVATAGE, TRANS-SIBERIAN ORCHESTRA) SAVATAGE са от онези групи, които през 80-те и 90-те години на миналия век дефинираха звука на американския прогресив метъл. 24 години след последния си албум „Poets and Madmen“ SAVATAGE се завръщат към активна дейност. Групата тръгва на турне, за съжаление без Jon Oliva, който има..
Индия не е туристическа дестинация и никой не си тръгва от там завинаги. Това е трансформиращо място. Всеки път се завръщаш променен и научил нещо различно. Човек се влюбва в Индия, ако я усети. Това сподели в предаването за туризъм и приключения "Хоризонти" варненката Диляна Димитрова, която доста пъти е пътувала до тази огромна страна. Диляна..
От гледна точка на доверието, в последните години има промяна в отношението на хората, които даряват в положителна посока. Това коментира за Радио Варна Теодора Бакърджиева, изпълнителен директор на Български дарителски форум, които оперират системата DMS. Дарителите - предимно индивидуалните, отделните хора, които избират да дaряват в..
Когато има развит масов спорт, тогава има и олимпийски медали, това каза за Радио Варна бивша професионална тенисистка, участвала на три олимпиади (в Барселона , Атланта и Атина ). Маратоните са страхотни събития. Аз съвсем случайно попадам днес на този във Варна. Била съм на маратони в европейски столици, където това събитие е..
Ивайло Христов от 12 клас на Математическата гимназия „Д-р Петър Берон“ е един от тримата национални лауреати на олимпиадата по Български език и литература (БЕЛ) за тази учебна година с максималния бал от 100 точки. Всъщност, един от тримата ученици с подобен бал. Но, освен това е национален лауреат от олимпиадата по Философия. Също за тази..
Мит е, че Варна разполага с един милиард лева, при една разбивка става ясно, че морската столица разполага с изключително ограничени средства за инфраструктура и капиталната програма. Това заяви кметът на града Благомир Коцев в обзорното предаване на Радио Варна „Позиция“. По думите му пари за инфраструктурни дейности се обезпечават най-вече..