Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„За Земята“ подаде жалба до Европейската комисия срещу недостатъците на българския план за енергетика и климат

Снимка: Сдружение „За Земята“

Българският план за енергетика и климат погазва законодателството на Европейския съюз за възобновяема енергия, декарбонизация, енергийна ефективност и социална справедливост. В риск са поставени както климатичните цели, така и благосъстоянието на хората и конкурентоспособността на икономиката. Това се казва в жалбата на Екологично сдружение „За Земята“ подадена на 09.04.2025 г., до Европейската комисия относно сериозните пропуски в окончателната версия на Интегрирания план за енергетика и климат (ИНПЕК) на България. Тя бе качена на сайта на ЕК на 15 януари 2025 г. без текущо обществено обсъждане. 

„За Земята“ настоява Европейската комисия да открие процедура за нарушения относно съдържанието на българския план за климата, докато не бъдат изпълнени изискванията на ЕС за прекратяване на субсидиите за изкопаеми горива и насочване на средствата към енергийна ефективност и ВЕИ, както и конкретни мерки срещу енергийната бедност и пълноценно включване на обществото в процеса на вземане на решения. В рамките на 12 месеца комисията трябва да разгледа жалбата и да реши дали да започне процедура. 

Планът включва енергийно моделиране (сценарий с допълнителни мерки WAM (With additional measures), който е избран да ни води към климатична неутралност до 2050 г. Но вместо да видим допълнителни мерки, виждаме по-скоро сбор от съществуващи политики и проекти, което е и нарушение на Регламента за управление на Енергийния съюз.

Буди притеснение, че България е поставила твърде ниска цел за енергийна ефективност, която ще доведе до недостатъчно намаление на емисиите (–0.4 Mtoe), залага се пропуск в поглъщането на CO₂ (–1.5 млн. тона). Ниските цели за възобновяема енергия и намаляване на емисиите на парникови газове пък нямат нужната правна рамка и финансова обосновка. Това означава, че възможността да превърнем икономиката в модерна и конкурентна се пропилява с лека ръка. 

Резултатите от промяната на климата вече се усещат в Европа по данни на Европейската агенция за околна среда. Загубите от екстремни климатични прояви в периода 1980-2023 г. в държавите-членки на ЕС са оценени на на 738 милиарда евро. 

Транспортът е източник на значителна част от емисиите с цели 22%, но политиките за декарбонизация са вяли и неясни. В същото време субсидиите за замърсителите продължават — въпреки че официално твърди обратното, България продължава да подкрепя с държавна помощ работата на остарели технически и морално тецове като „Марица Изток 2“, „Брикел“, „Бобов дол“. Над 90% от субсидиите нямат крайна дата или са след 2030 г. Да се надяваме в тези условия да развием конкурентна и независима енергийно икономика е изключително недалновидно. 

Настоящият план за енергетика и климат ни отдалечава от възможните решения за справяне с климатичната криза чрез отклоняване на средства и ново заключване в ядрени реактори, в приоритетно проучване на залежите на нефт и изкопаем газ в Черно море и др.

В ИНПЕК липсват и цели за намаляване нивата на енергийната бедност, както и механизми за подпомагане на уязвимите групи, не е създадена и Национална обсерватория за енергийна бедност, нито се знае как ще се идентифицират домакинствата в енергийна и/или транспортна бедност, бенефициенти по свързания Социалния план за климата. За държава с близо 30% енергийно бедни, тези пропуски са проиграване с лека ръка на ценна възможност за овладяване на енергийната бедност. 

Далеч от добрите практики е не само формалното поставяне на цели, но и начинът, по който беше изготвен самият план. Сроковете за консултация бяха кратки, липсваше прозрачност, а критиката на експерти и общественост не беше взета предвид. Не са проведени оценки за въздействието на плана върху околната среда и климата.

„България рискува да забави изпълнението на климатичните си ангажименти, а това ще задълбочи социалното неравенство и ще застраши конкурентоспособния и сигурен енергиен преход. Искаме ЕК да изиска незабавни корекции, за да имаме реален, а не фиктивен план за устойчиво бъдеще“, коментира Радостина Славкова от „За Земята“.


По публикацията работи: Ваня Славова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

От другата седмица Варна ще има змиеловец

Другата седмица предстои да бъде назначен специалист за позицията "змиеловец". В  Община Варна се проведе конкурс, като за мястото сега се борят двама човека. Това каза зам.-кметът Илия Коев, с ресор "Обществен ред и сигурност". Между 5 и 8 пепелянки на сезон хващат във Варна Третият от желаещите се оказва неподходящ кандидат, тъй като е от..

публикувано на 01.07.25 в 16:10

Горя локомотивът на бързия влак Варна - София, няма пострадали

Локомотив на бърз влак, пътуващ по направление Варна - София се запали на релсовия път между между Стара Загора и гара Калояновец, потвърдиха от пресцентъра на БДЖ. Инцидентът е станал около 13:00 часа, предаде БНР. По първоначална информация няма пострадали машинисти и пътници.  Локомотивът е бил отделен от влаковата композиция, а екипи на..

публикувано на 01.07.25 в 14:54

Безплатни антибиотици за деца до 7 години

Три заявления за включване на широкоспектърни антибиотици за лечение на остри инфекциозни заболявания при деца до 7-годишна възраст вече са постъпили в Националния център по цени и реимбурсиране на лекарствените продукти (НЦСЛРП) и Националната здравноосигурителна каса (НЗОК), съобщава БНР.  На извънредно заседание на НСЦЛРП в петък, 04.07.2025 г.,..

публикувано на 01.07.25 в 14:01

Сенокос и Дропла отново с нарушено водоподаване

Четири дни в балчишкото село Сенокос няма вода, отново сигнализират граждани, това потвърди и кметът на селото Красимир Георгиев.   За проблеми с водата алармира и кметът на село Дропла Денчо Попов. "Вече втора седмица горните части на селото нямат вода, нито перални могат да пуснат, нито да се изкъпят" - поставил е на различни нива проблемът..

публикувано на 01.07.25 в 12:29

Започва лятната контролна кампания на НАП по Черноморието

Националната агенция за приходите започна лятната си контролна кампания за спазване на данъчното и осигурително законодателство по Българското Черноморие. Тази година служителите на НАП, заедно с представители на други институции, ще следят и ще противодействат на опити за необосновано повишение на цените на стоките и услугите. Основната цел на..

публикувано на 01.07.25 в 12:03
Янислава Шопова, кмет на район

В район "Одесос" от днес започва инициативата "Полей дръвче"

От днес във Варна започва инициативата на район "Одесос" - "Полей дръвче". Всеки един жител на варненския район може да се включи в кампанията, а целта е всеки да се грижи за по едно дръвче, като го полива. "Това изисква страшно малко усилия, но в същото време ще даде шанс на всички млади дръвчета, които не са много добре здравословно състояние, да се..

публикувано на 01.07.25 в 11:40

С 2,52% по-скъп ток във Варна от днес

Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) намали значително средното увеличение на електрическата енергия от 1 юли и го сведе до 2.58% при първоначално предвидено 4.62%.  От 1 юли цената на клиентите на “Електрохолд” нараства с 1.82%, на ЕВН - с 3.60%,  а за клиентите на “Енерго про” - 2.52%.  За клиентите на ЕСП “Златни пясъци” ООД цената..

публикувано на 01.07.25 в 11:12