Валентин Георгиев и Давид Валентинов са баща и син. Родом са от село Чернево, община Суворово. Имат собствен бизнес и много работа, но отделят от личното си време, за да правят добро за хората. От 2006 година всяка година даряват козунаци за Великден на жителите на две села – Чернево и Николаевка. От тази година добавят и живеещите в село Калиманци. Отначало са срещали учудването и недоверието на хората, които недоумявали защо го правят и се питали дали няма да искат нещо от тях, разказа за Радио Варна бащата Валентин Георгиев. С времето местните свикнали и започнали да приемат даровете с радост и благодарност.
Когато човек има възможност да направи добро и да зарадва някого, по-добре да го направи, смята Георгиев. На това учи и сина си Давид. Той е едва 4-годишен, когато вижда как баща му прави добро на съседите си. Израства с това и днес го приема като нещо съвсем нормално и редно. Сега Давид е на 22 години. Помага на баща си във всичко – от семейния бизнес до благотворителните инициативи. В доброто дело са само двамата – купуват козунаци и ги разнасят по домовете на хората. Вярващи хора са, ходят на църква и имат надежда, че положението в България ще тръгне към по-добро.
През 2010 година Валентин Георгиев, след допитване до жителите на Чернево, дарява голям светещ кръст, за който се грижи и до днес. На 3 март 2023 година от него спусна 20-метрово българско знаме. Сега иска да изгради параклис до кръста. Отново се е допитал до жителите на селото. След като одобрили идеята, им представил няколко проекта на параклиса и те избрали как да изглежда. Строежа ще направи със собствени средства, но ако има желаещи да помогнат са добре дошли, усмихва се бащата.
А Давид вече се подготвя за строителните дейности. Признава, че нищо не разбира от строителство, но ще се научи. Следва стъпките на баща си и сподели, че той е най-добрият пример и учител в живота му.
Целия разговор можете да чуете в прикачения звуков файл.
Покритието със задължителни ваксини в България става все по-добро през последните години, сочи публикация на Института за пазарна икономика. В нея се цитират данни на Националния център по обществено здраве и анализи, които показват, че нивата на ваксиниране с основните задължителни ваксини у нас приближават 95% от населението и се възстановяват до..
2.2 млн. лв. за археологически проучвания и теренна консервация на обекти е одобрил Министерският съвет с постановлението за изпълнение на държавния бюджет. Парите ще бъдат преведени като допълнителен трансфер към общините, на чиято територия са обектите, съобщава "Сега". Това става ясно от публикувания на сайта на МС текст на постановлението за..
Ученици от Училището по изкуства „Св. Климент Охридски“ в Добрич се научиха как да правят ръчно изработени свещи. Желанието на децата е всички заедно, точно в 12 часа, по време на празничната обедна великденска трапеза да запалят свещичките в домовете си и да пожелаят с тях здраве и светлина за себе си и своите близки. В уютното пространство на..
На Велика събота в храм "Св. Архангел Михаил" във Варна деца боядисваха яйца. Момичетата, които присъстваха, се оказаха срамежливи, но по-малките момчета с охота застанаха пред микрофона на репортера ни Ваня Славова и споделиха своите размисли за вярата и за Бог: Към храм "Св. Архангел Михаил" във Варна от 2003 г. действа..
На Велика събота вярващите трябва да избягват суматохата. Не е време за забавления, шумни приказки и кавги. Особено важно е да следите речта си: псувните и грубите думи се считат за голям грях. Смята се, че на този ден не бива да се извършва тежък физически труд, да се работи в градината, да се чисти и пере. По-добре е да завършите всички..
"Където и да ходим по големия свят, ние трябва да си останем българи! Не ни пречи да сме българи и да сме космополити! Не ни пречи да сме българи и да живеем в чужбина. Защото всеки трябва да има своя корен, за да има и хубави, мощни, големи крила." Това каза в интервю за Радио Варна Илиана Илиева-Дъбова, директор на Българското..
В навечерието на Великден в "Пирогов" спасиха от ампутация крака на 44-годишна жена, съобщиха от лечебното заведение. Tова се е случило благодарение на усилията на един от най-добрите специалисти по ендоваскуларно лечение д-р Иван Мартинов и италианския му колега проф. д-р Мариано Палена. Проф. Палена е посети л университетската спешна болница..