На 20 май отбелязваме Световния ден на клиничните проучвания. По този повод организаторите на кампанията „Пациентите от бъдещето“ напомнят колко важни са те за разработването на нови терапевтични решения. Над 2800 са активните клинични проучвания в България, а 304 набират пациенти в момента по данни на международния портал cliniclatrails.gov. Лекарите и фармацевтите са основен източник на информация по темата за 81% от българите, а безопасността на участниците се гарантира от независими регулаторни органи. Клиничните проучвания остават сравнително непозната област в България. Според социологическо изследване, проведено от името на международната компания Пратиа през януари 2022 г., 37% от анкетираните никога не са попадали на термина „клинично проучване“, а 31% от чувалите за него признават, че имат много ограничени познания по темата. Какво показват резултатите коментира д-р Мартин Костурски – председател на УС на компанията – организатор на проучването:
Резултатите показват, че образоването в тази област все още е от съществено значение – не само за пациентите, но и за медицинските специалисти, които се оказват основен източник на знания за 81% от анкетираните българи.
Клиничните проучвания имат за цел да потвърдят безопасността и ефикасността на даден медикамент или да разширят неговата употреба. Въз основа на резултатите от тях се изготвят европейски и световни препоръки за лечение на различни заболявания. За да започне дадено изпитване, е необходимо медикаментът да бъде одобрен от редица органи, а впоследствие се одитира и от множество независими институции, проверяващи съответствието му с разпоредби, стандарти, протоколи и етични принципи за защита на участниците: „Изпълнителна агенция по лекарствата“, „Етична комисия за клинични изпитвания“, “„Министерство на здравеопазването“, „Европейска комисия за клинични изпитвания“, „Европейска агенция по лекарствата“, „Федералната агенция по храните и лекарствата“ в САЩ и др.
Една от най-важните медицински области в клиничните проучвания е онкологията. За онкоболните времето е от съществено значение. Клиничните изпитвания им осигуряват чести медицински прегледи и достъп до иновативни методи на лечение, които е възможно да не са широко достъпни в продължение на няколко години.В изследователските центрове на Пратиа в България, разположени в различни градове като Пловдив, Варна, Сливен, Габрово, Добрич, се провеждат проучвания за широк спектър от заболявания, включително ХОББ, затлъстяване, астма, псориазис и атопичен дерматит.
Една от ключовите инициативи, свързващи медицинските иновации с нуждите на пациентите и здравните специалисти, е кампанията „Пациентите от бъдещето“, организирана от Пратиа. Тази програма работи на множество нива – от образование и повишаване на осведомеността до подкрепа за внедряването на нови методи на лечение. „Пациентите от бъдещето“ са реални хора – личности, които са се възползвали от възможностите, предоставени от клиничните проучвания. Много от тях потвърждават, че участието в клинични изследвания е оказало положително въздействие върху тяхното здравословно състояние.
Подробна информация е налична на официалния уебстраница на кампанията patientsoftomorrow.bg. В нея през споделения на достъпен език личен опит на пациенти и лекари е разказан процесът на преминаване през клинични проучвания. С помощта на образователно видео и текстово съдържание са разяснени техните цели, етапи и ползи за пациентите, както и начините, с които се гарантира безопасността на участниците.
6,5 милиона лева ще поискат с официално писмо до правителството Община Варна, Общинският съвет и синдикатите "Подкрепа" и КНСБ. Това стана ясно след срещата в общината на кмета на Варна Благомир Коцев, председателят на ОбС Христо Димитров, Георги Кулински - председател на Комисията по транспорт, Николай Антонов - изпълнителен директор на "Градски..
Представители на рибарски сдружения утре ще се срещнат с ръководството на Министерството на земеделието. На срещата ще бъдат обсъдени текущи проблеми и казуси, които са свързани със съставяне на актове и наказателни постановления на ловците на бяла мида, както и други проблеми на бранша. Това каза за Радио Варна д-р Йордан Господинов, който е..
Общоарменски благотворителен съюз "Парекордзаган" във Варна ще отбележи 101-годишнината от рождението на Шарл Азнавур, с поднасяне на венци и цветя на монумента на Маестрото на 22 май (четвъртък) от 18:30 ч., площад "Съединение". "Шарл Азнавур е световноизвестен писател, певец, поет и актьор, който ще остане завинаги сред най-големите имена в..
Първото издание на фестивала Animalia Art Fest посветен на децата и животните ще се проведе днес, 26-ти май понеделник, до кривото дърво в Морската градина във Варна. Работилниците ще са тематични – децата ще моделират с глина и пластилин и ще рисуват животни. Включени са и два безплатни демо класа на художничката Светлана Димитрова, която ще..
Експерти от Световната банка в момента изготвят анализ на възможностите за развитие на пристанище Варна и до края на годината ще обявим процедура за публично-частно партньорство. Целта ни е да привлечем международни фондове и компании, които да осигурят достатъчно инвестиции за модернизацията му, да привлекат нови товародатели и да увеличат..
Над 162 000 дружества и еднолични търговци вече обявиха доходите си пред Националната агенция за приходите, повече от месец и половина преди изтичането на крайния срок. Над 12 000 са във Варна. За цялата страна близо 30 000 са подадените до момента годишни данъчни декларации от едноличните търговци и земеделските стопани, избрали този ред на облагане,..
Над 50 000 зрелостници се очаква да положат матура по български език и литература утре (21 май). Те са разпределени в 772 училища и 4252 изпитни зали. Ангажирани са около 12 000 квестори, съобщиха от Министерството на образованието и науката. Изпитният вариант ще бъде генериран от 5 859 375 възможни комбинации. Началото на матурата е в 08:30 часа,..