Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Бохемската страна на Кирил Шиваров оживя във Варна

Виктор Топалов разкрива малко познати истории за скулптора по време на беседа в галерия „Арт Маркони“


В рамките на специална беседа „Кирил Шиваров и София“ историкът и изследовател Виктор Топалов разказа за малко познатата бохемска и лична страна на бележития български скулптор. Беседата започва в този час в галерия "Арт Маркони" във Варна. Топалов пристигна директно от София, за да представи не само творчеството, но и човека Шиваров – обичан приятел, артист и вдъхновител в артистичните среди на столицата през 20-те и 30-те години на миналия век.

„Много варненци познават името му, но в София то дълго време оставаше в сянка. Благодарение на изследователите от Варна, започнахме да научаваме повече за този голям творец,“ сподели Топалов. Кирил Шиваров е бил ключова фигура в артистичния кръг „Дивите петли“, събиращ се в кръчмата „Пазарджишка кооперация“ в центъра на София. В тази бохемска компания участват видни личности като Александър Божинов, Андрей Николов, Елин Пелин и Змей Горянин. Според спомените на съпругата на Змея – Соня Димитрова (Петелица), Шиваров е бил „сърцето на компанията“, а след неговата неочаквана смърт през 1938 г. духът на групата постепенно угасва, разказва още Топалов. 

Особено емоционална част от беседата е посветена на дома на Шиваров на улица „Цар Иван Шишман“ в София. Именно там той създава някои от най значимите си произведения. След смъртта му къщата запада, а през 80-те години изгаря. Днес на мястото ѝ има паркинг, а паметната плоча е изчезнала. „Това е абсурдно – на мястото, където е творил един от най-големите ни скулптори, днес има само място за бързо хранене. Надявам се с усилията на варненци паметната плоча да бъде възстановена“, призова Виктор Топалов.

Шиваров е оставил отпечатък и извън София и Варна – негови произведения има и в малки населени места, включително войнишки мемориал в софийския квартал Враждебна. Изследователят подозира, че в столицата има още негови творби, за които липсва документация.

Любопитството на Виктор Топалов към Шиваров се заражда по време на проучвания за книгата „Бохемска София: Истории от жълтите павета“, като вдъхновение черпи от работата на творческия тандем „Андари“, посветен на съхраняването на културната памет. Историкът и изследовател не крие надеждата си беседата във Варна да е само началото на поредица събития, свързани с бохемския дух на стара София. 

Топалов разказа и любопитна подробност от спомените на Соня Димитрова – въпреки внушителния си ръст, Шиваров е бил невероятен танцьор и душата на всяко артистично събиране. „Нашите артисти не са били просто работохолици. Те са били весели, живи хора – и това ги прави още по-обичани“, заключи Виктор Попов.

Повече може да чуете в прикачения звуков файл. 

За автора: 

Виктор Топалов е създател на дигиталната платформа „Бохемска София“, автор на книгите „Кварталът на писателите“, „Бохемска София: Духът на стария град“ и съавтор и съставител на „Бохемска София: Истории от жълтите павета”.

Роден е в София през 1994 година, учи в 22 СУ „Георги С. Раковски“ и 9-та ФЕГ „Алфонс дьо Ламартин“, а след това завършва право в СУ „Св. Климент Охридски“. 

През 2022 година стартира Youtube подкаста „Бохемска София разказва”, а от 2023-та води рубриката „Софийски разкази” в предаването на БНР – Радио София „Легендите на София”. Всеки месец гостува в предаването „Радиотуристи” по Classic FM с рубрика, посветена на историята на София.

Виктор Топалов участва като водещ и сценарист в създаването на документалната поредица на NO BLINK „По следите на българските писатели в София”, както и в научно-популярните филми „В сърцето на стария град“, „Старите сгради в район „Оборище” и „Прочутите жители в район „Оборище”, осъществени с подкрепата на Столична община.

Автор е на информационните текстове за събитието на soSofia – „НДК е soSofia“ и публикува исторически статии в културното списание PROGRAMATA и в специализирания сайт за строителство и архитектура Built.bg.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Варненката Мая Цонева спечели "Гран при" в Международния конкурс за вокално и танцово изкуство "Бъди звезда"

„Гранд при“ присъди единодушно журито на Мая Цонева от Варна в Международния конкурс за вокално и танцово изкуство „Бъди звезда“.  Мая Цонева я балерина от школата на Елена Бубновская и танцува от тригодишна възраст. Носителка е на много награди от национални балетни конкурси. Голямата награда на конкурса включва безплатно участие на Мая Цонева на..

публикувано на 28.07.25 в 14:41

С благодарност и чест: Радио Варна приема скулптура на Йордан Каранов за 90-годишнината си

По повод 90-годишнината от създаването си екипът на Радио Варна ще приеме в понеделник ценно дарение – бронзова скулптура на Йордан Каранов (1892 – 1975), музиковед, общественик и началник на радиостанцията в периода 1944 – 1950 г. Паметникът е дарение от художничката Калия Йорданова и нейния съпруг – скулпторът проф. Пламен Братанов. Произведението..

обновено на 28.07.25 в 14:37

Цикорията – билка, която подпомага отслабването и баланса в тялото

Постоянно се появяват нови хранителни добавки за отслабване. Но една билка успя да устои на времето и да запази доверието на потребителите – цикорията . Изсушен и смлян на прах, коренът от цикория не само потиска глада, но и подхранва полезната чревна флора, подпомагайки здравословното отслабване и цялостния баланс в организма. Какво е..

публикувано на 28.07.25 в 14:05

Йордан Каранов: Гласът, който даде тон на Варна

Йордан Каранов е български певец, вокален педагог, музиковед, завеждащ музикалния отдел на Радио София през 30-те години на ХХ век. От средата на септември 1944 г. до март 1950 г. е началник на Радио Варна. Два важни момента в развитието на Радио Варна са свързани с неговото име – превръщането на медията в център на музикалния живот на Варна и..

публикувано на 28.07.25 в 09:00

28 юли - Световен ден за борба с хепатита

На 28 юли светът отбелязва Световния ден за борба с хепатита. Датата е посветена на повишаването на информираността относно вирусните хепатити, които засягат над 350 милиона души по света. Тази година кампанията се провежда под мотото „Hepatitis: Let’s Break It Down“, като основен фокус е премахването на социалните, икономически и системни бариери,..

публикувано на 28.07.25 в 07:58

Седемнадесето издание на празника на пъпеша се провежда в каварненското село Българево

Седемнадесето издание на празника на пъпеша се провежда в каварненското село Българево. Събитието за поредна година събира местни жители, гости и любители на сладкия летен плод на централния площад в селото. Тазгодишното издание се организира от Община Каварна със съдействието на кметството и Народно читалище „Народен Будител – 1940“ в..

публикувано на 27.07.25 в 10:30

Кой има имен ден на 27 юли

На 27 юли имен ден празнуват  Милчо, Милчена, Милен, Милена, Милетин, Милица, Мирена, Милина, Миленко, Добри, Добрин, Добриян, Добра, Добрина, Добринка, Добрияна, Пантелей, Панчо, Панто, Панка. Днес Православната църква чества  Св. великомъченик Пантелеймон . Днешният празник се нарича Пантелей пътник, защото на този ден прелетните птици..

публикувано на 27.07.25 в 09:32