На предстоящия в началото на следващата седмица Съвет на министрите по земеделие и рибарство, България ще настоява за запазване на квотата ни за улов от калкан, която Брюксел иска да намали.
Предложението предвижда България и Румъния да намалят за пореден път количествата си на улов на калкан с 13 тона, като от общо 86 тона ги сведат до 73. Комисията предлага количеството да бъде разпределено по равно между двете страни. Ако предложението бъде прието, българските рибари ще разчитат на улов на калкан, който не трябва да надхвърля 36 тона.
Министърът на земеделието Десислава Атанасова заяви, че страната ни ще настоява за запазване на нивото на квотата за калкан:
В предложението е включено предложение за 15-процентно намаление на квотата за общо допустим улов на калкан за страната ни, както и за Румъния или годишно това означава 36,72 тона при сега действаща квота 43,2 тона. Ние няма да подкрепим поисканото 15-процентно намаление. Разбира се, Румъния също не би го подкрепила.
Страната ни ще подкрепи срока за плащането на средствата към бенефициенти по програмния период 2007-2013-а година да бъде удължен до средата на 2016-а година.Така ще има възможност за по-ефективно усвояване на средствата от Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони при проекти със сключени договори през 2013-а и 2014-а година.
Комисията за защита на конкуренцията не откри монопол на пазара на горивата. В секторния анализ регулаторът дава единствено препоръка за електронна платформа в складовете. От извършения анализ на цените на дребно на бензин А95 и дизеловото автомобилно гориво през миналата година в различните географски региони на страната е видно, че..
Василена Вълчанова и Любомир Бабуров от платформата „Рацио.бг“ отличиха пред БНР научните достижения на 2018-а година. Според Вълчанова, изстрелването на електрическа кола в космоса с ракета на Илон Мъск е сред най-запомнящите се събития на годината: „Хубавото нещо за всички нас като бъдещи космически туристи е, че виждаме..
Украйна и балтийските държави оспориха на среща в Рига вчера планираното разширение на газопровода по дъното на Балтийско море от Русия към Германия "Северен поток", предаде ДПА. Ако бъде завършен, така нареченият проект "Северен поток-2" ще струва на Украйна, Полша и Словакия милиони долари ползи от транзита на газ, заяви украинският премиер..