Над 20 000 души от страната и чужбина се очаква да присъстват на фестивала на фолклорната носия, който ще се проведе в котелското село Жеравна от 19-и до 21-ви август. Българският Северозапад също има своите представители - танцьори от врачанското село Търнава.
Танцов състав "Руменя" при Народно читалище "Напредък" е включен в официалната програма на фестивала. Самодейците ще играят автентични местни хора, каза Татяна Мариновска от културното средище:
Представянето на фестивала на фолклорната носия в Жеравна ще бъде с две автентични хора от село Търнава, които са играни от дълги години, може би от две столетия. Едното е типичното търнавско хоро "Унината". Другото е хорото "Шумадия". Ще участваме в конкурса за народни танци. Отиваме с автентични носии. Две баби от Търнава ще представят носии, които са типични за нашия регион - двупрестилчените бръчници, бродираните ризи, като едната е на повече от 200 години. Пазим я само за такива представяния. Носиите на танцовия състав са точно от нашия регион - бръчници, престилки и бродирани ризи.
Уникалното събитие "Жеравна 2016" ще даде възможност на всеки, който желае, да облече българска носия и да се откъсне от ежедневието, като се върне назад във времето. Тази година в невероятното изживяване ще участват хора от цяла България, както и гости от различни краища на света, каза Христо Димитров, инициатор на фестивала и продуцент на ансамбъл "Българе":
Очакваме най-малко 20 000 души да дойдат на фестивала. 20 000 души, облечени в носии. Това ще бъде нещо наистина красиво, едно море от цветове и красота. Няма да има етнографска област, която да не е представена. И не само всички етнографски области, ами гости от целия свят, които ние не сме ги канили, те сами си идват по някакъв начин. Много е интересно, като си вървя по улиците в Жеравна, да срещна хора от Пер, Япония, Колумбия...
В програмата на фестивала отново има нови моменти и изненади за посетителите. Акцентът е върху автентичните хора, които гостите ще могат да разучат на място, обясни Христо Димитров:
Най-новото, което досега не сме го правили, е, че ще даваме възможност на така наречените клубове за хора да представят хоро, което е автентично, оригинално, от извора. Те ще трябва да посочат източника на хорото, тоест откъде го знаят, кой го е показал. След това хорото ще бъде представено на публиката и който желае, ще има възможност да го разучи. Смятаме, че с тази идея ние ще извадим от нафталина доста позабравени български хора, които не са толкова конвертируеми, като някои други, които постоянно се въртят по сватби, кръщенета и празненства и ще дадем възможност на хората на място да ги научат. Ще има и конкурсна програма за най-добра мъжка и женска национална носия, за най-добри танцьори, ще има много анимации...
По време на фестивала са забранени телефоните, съвременните вещи и аксесоари. Целта е всички участници наистина да успеят да направят скок назад във времето. Случва са правилата да бъдат нарушавани, което дразни самите участници, обясни още Христо Димитров:
Тези хора нарушават не само своето преживяване. Това нещо дразни повече останалите присъстващи. Когато те видят, че някой си е извадил телефона, веднага сигнализират охраната. Мерките са стриктни, строги, но това е желанието не само на нас, организаторите, но и на всички присъстващи. Ние сме правили години, в които сме били по-либерални към нарушителите, но това не се хареса на никого. Всички искат да има по-строги правила, да си изживеят тези 2-3 дни без телефони, без компютри и без да гледат как някой говори по телефона си.
В Деня на лозаря - Трифон Зарезан /нов стил/ ще говорим за любимите сортове на българите днес, за допирните точки между виното и любовта и за българския обичай в празничния ден - зарязването на лозето за плодородие. Традицията и днес ще спазят в село Звездица до Варна. Как избират Царя на виното и за една почти неизвестна традиция от варненския..
В навечерието на празника на виното и любовта и в Световния ден на радиото, сутрешният екип на Радио Варна ще се погрижи за усмивките и доброто настроение на всички влюбени в радиото, които ще посрещнат деня на любимите честоти. Ден нов, ден леко студен, но и с интересни теми, актуални новини и хубава музика подсладен. Иван Барбов,..
Интерактивна аптечна карта ще улеснява достъпа до информация за аптеки по местоположение и дейности. Тема с продължение: ботокс – истерията, резултатите от проверките на РЗИ-Варна до момента. Ученици от варненската Първа езикова гимназия са победители в тазгодишния конкурс „Млад благотворител“. Експерт по безопасност с коментар по темата..
Българските деветокласници са най-силни по биология (но само в три области на страната), а по химия в половината области дори трудно "връзват" дори тройка. Физиката е малко по-добре от химията, но и там, както по математика средните оценки на близо 49 хил. ученици в 9-ти клас са около 3.00. Данните са от тестовете по природни науки, който Министерство..
Репортаж по темата за безопасния интернет, как да защитим личните си данни в социалните мрежи и да предпазим децата от пристрастяване към онлайн средата. Община Варна проверява инвестиционните намерения за Алея Първа - крайбрежната зона на морската столица. Липсват жизненоважни медикаменти за болните от епилепсия. За почитателите на..
За пореден път посещаваме село Генерал Колево, община Вълчи дол. За пореден път изпитваме разочарование, пътувайки по пътя, осеян с дупки. Тук нищо не се променя, независимо от това кой е на власт. Хора и животни стоят в безвремие. В село Генерал Колево се срещнахме с младия кмет Хасан Хасанов и със случайни хора, които бяха до единственото..
13 февруари e датата на бойкота в България на пазаруването от големи търговски вериги срещу високите цени на хранителните продукти. Инициативата е част от проведените вече подобни акции, заради цените в няколко страни от Западните Балкани. Тя започна в края на януари от Хърватия. В Румъния също е насрочена подобна акция. Инициативата е на няколко..