Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Светослав Борисов, диригент: „Инвестираш някъде, за да получиш другаде”

„Силата на съдбата” ще дирижира тази вечер от 19.00 часа във варненската опера Светослав Борисов. Доскорошният главен диригент на Държавна опера Варна продължава да работи със своя Камерен оркестър в Австрия, а миналата есен спечели конкурса за капелмайстор на Магдебурския оперен театър.

Светослав Борисов ще гостува в "Радио Варна представя" в неделя след 13.00 часа. Тогава ще говорим за магията, която обединява хората на сцената и в залата, за първата диригентска палка и партитурата, която винаги присъства в неговия куфар, за пътя от Варна до Германия, за музиката като вълшебство и промяната в поговорката „Музикант къща нехрани”.




Габриела Гаврилова започва разговора със спектакъла тази вечер от 19.00часа - „Силата на съдбата”...

Една прекрасна, много комплексна творба от Джузепе Верди, която не се изпълнява често и затова каня публиката тази вечер от 19 часа. Който не е имал възможност да види на предпремиерите и премиерата в Летния театър, тази вечер да заповяда в салона на Държавна опера Варна.

Силата на съдбата за вас като човек и като музикант каква е?

Силата на съдбата ме е водила на много различни места , поставяме в различни изпитания и винаги е интересно когато човек като си прави равносметка. Тази преплетеност на сюжета е много силна застъпена в тази творба, така че ние бихме могли да говорим  много дълго, но по-скоро бих искал да призова хората да дойдат, да видят и да чуят „Силата на съдбата”.

Силата на съдбата във Вашия живот?

О, тук навлизаме в много философски теми. Аз самия смея да твърдя, че държа нещата в свои ръце, но се съобразявам и с това мъничко неизвестно- съдбата.

Вие сте един от младите български диригенти, които са се доказали в Европа.Как успявате да постигате всички тези неща? Да,  началото е във Варна, вие сте  трето поколение музикант.

С труд и много желание, много любов към това ,което правим. Без талант едва ли човек може да постигне нещо в която и да е сфера, но само талант не е достатъчен. Необходимо е и малко доза късмет или съдба. Аз съм човек, който си поставя цели, който гледа в бъдещето , на гледа в едно здравословно обозримо бъдеще. Стремя се да правя крачките си напред без те да са огромни скокове,за да не правя пропуски и така да се срути тази стълбичка.

Имате договор с Магдебургския оперен театър до 2019 година. Какво ви дава на Вас това?

Вярвам, че съм на прав път, защото спечелването на конкурс в немски оперен театър само по себе си вече един голям успех. След този успех следва, разбира се, доказването.

Колко години вече сте свързани много много близко с музиката?

Като трето поколение музикант започнах на 4 години и половина да свиря на пияно и оттогава.

Мразехте ли пияното на някакъв етап от живота си ?

„Мразя” не е точно употребено, може би е силно казано. Но много се ядосвах, че трябваше да се упражнявам докато приятелите ми играят футбол. Аз съм и спортист и исках и аз да играя. Правех го единствено между 14 и 16 часа – тогава не може да си свири, трябва да се пази тишина и през лятото играех с приятелите си в този интервал при 40 градуса. Но това са жертвите. Сега си спомням с усмивка, на ако не се полагат усилия, не се постигат успехи. Това е балансът в живота- инвестираш някъде, за да получиш другаде. Това би следвало да го разберат всички млади хора, които се занимават с това ,защото не е по подразбиране - че просто „хоп” и се получават нещата.

Пожелание?

Да бъдем здрави и да отворим сетивата си към красивите неща, към изкуството и колкото и тривиално да е - да се опитаме да бъдем по-добри един към друг.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Иван Сутев за дърворезбата: Освен талант, трябва да има и много труд

Не е случайно, че рибите присъстват в изработените скулптури от Иван Сутев, директор на Музея на мозайките в Девня, тъй като е родом от Несебър. В почивните месеци Сутев се занимава с дърворезба. Иван Сутев завършва Котленската художествена гимназия през 1982 г и оттогава дърворезбата е негово хоби. „За съжаление вече годините и зрението..

публикувано на 28.07.25 в 06:55
Михаил Екимджиев

Михаил Екимджиев: Борислав Сарафов от 21 юли е господин Никой

От 21 юли 2025 година Борислав Сарафов не може да изпълнява функциите на главен прокурор. Законът е ясен и всички в тази държава трябва да се съобразяват с него. Това подчерта за обзорното предаване "Позиция" на Радио Варна  адвокат Михаил Екимджиев от Асоциацията за европейска интеграция и права на човека.  По думите му законът, приет на 21..

публикувано на 26.07.25 в 11:50

"Царско лято" представят Лилия Кунева и Крис Николов във Варна

Изложбата „Царско лято“ на Лилия Кунева и Крис Николов, посветена на „лятото преди бетона“, ще бъде открита от 19 часа на 1 август в Морското казино.  Картините в нея са повлияни от обиколката на художниците в Полша и Германия и опитите им да се доближат до големите майстори, обясниха за Радио Варна авторите. На откриването ще..

публикувано на 25.07.25 в 07:45

Markus "Infernal" Kuschke (DESASTER): Метълът е нашата религия

Интервю с Markus "Infernal" Kuschke (DESASTER) Малко повече от месец остава до осмия „Running Free Festival“. „Стринава“ очаква на 29 и 30 феновете на олдскуула, събрани там от организаторите HMC „Metal Force“. Основните действащи лица са CORONER, ASPHYX, DESTRÖYER 666 и DESASTER. Останалите – MEZZROW, GALLOWER, LEATHERHEAD, SCHIZOPHRENIA,..

публикувано на 24.07.25 в 22:27

Николай Филипов: Българинът, който поставя огнени рекорди с най-лютите чушки в света

Българският феномен по яденето на люти чушки Николай Филипов доказа, че граници пред човешката издръжливост няма. В поредния си огнен подвиг Филипов се опита да подобри три световни рекорда, свързани с яденето на една от нaй-лютите чушки в света. „Поставих си за цел три рекорда“, сподели рекордьорът пред Радио Варна. Един от тях –..

публикувано на 24.07.25 в 09:25

„Мотодзен. Рокерски истории“ – новата книга с разкази на Красимир Симеонов

Красимир Симеонов споделя, че написването на тази книга е повлияно от последните 40 години, през които кара мотори – традиция, наследена от баща му и дядо му. Авторът признава, че през годините много от приятелите му са го подканвали да събере всичките си разкази на тази тема под едно заглавие, което впоследствие се превръща в книгата..

публикувано на 23.07.25 в 08:00

Изложбата „А сега накъде?“ на Владимир Ванков - въпросът е винаги отворен...

В първата самостоятелна изложба на Владимир Ванков акцентът е поставен върху индивидуалния път на всеки човек и личностната автономия, на която се крепят изборите и отговорите на екзистенциалните въпроси, пред които е изправен. Изложбата набляга именно  на възможностите, които се съдържат във въпроса „А сега накъде?“, подканващ посетителите да..

публикувано на 22.07.25 в 08:00