Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Сали Пачолок: "Липсва диагностика за дефицит на B12. Често се поставят погрешни диагнози"

Кампания, целяща да се въведе от Националната здравноосигурителна каса поне веднъж годишно изследване за дефицит на витамин B 12, тече у нас. Тя е подкрепена от много лекари, представители както на традиционната, така и на холистичната медицина. Един от тези лекари е д-р Мария Папазова, която наскоро бе във Варна, за да разкаже повече за дефицита B12. С нея в морската ни столица бяха и авторите на книгата "А дали не е B12? Епидемия от погрешни диагнози", Сали Пачолок и д-р Джефри Стюард. 

В книгата Сали Пачолок разказва подробности от своя дългогодишен опит като медицинска сестра и като парамедик в спешна помощ. През 1985 г., след като редица медици не успяват да определят причината за нейното здравословно състояние, Пачолок сама си поставя диагнозата "дефицит на витамин B12", разказа самата тя в книгата. Оттук идва и страстната й мотивация да информира обществеността за опасните последици от тази тиха разпространена болест. Прави го и от ефира на Радио Варна след среща-беседа с варненци в края на месец март:

 - Дефицитът на B12 води до много неврологични смущения, най-вече психични заболявания, деменция или пък забавяне в развитието, като то може да бъде объркано и с аутизъм и всички тези проявления. 

Какво ние да правим обаче като родители? От доктор Папазова разбрах, че още във вътреутробната дейност на организма трябва да се подсетим какво да правим с нашето дете, например? 

- Това е проблем на целия свят, в САЩ, България, Обединеното кралство, навсякъде. Лекарите трябва да освежават своите знания, учебниците, по които учат също. Лекарите не изследват за липсата на  B12, няма диагностика. Поставянето на грешните диагнози е често срeщано явление. Лекарите не използват методите на диференцираното диагностициране, за да изключат дефицит на B12.

Д-р Папазова сподели още, че нивата на витамин B12 са в широки граници, поне в тестовете, които се правят на кръвната картина у нас. Какво да изискваме и как да ги пресмятаме по-точно? Вие ги обяснявате в тази книга, доколкото разбрах.

По принцип дефицитът на витамин B12 се дефинира по следния начин: серумният B12 когато стойността е 200 пик грама на милитър, в момента се дава за нормално. Трябва да се знае обаче, че при стойности от 200 до 300 пикограма на милилитър това вече е рискова категория и трябва да се приложи третиране, лечение.  

- Едни хора използват B12 с оглед на здравето си, а други - с оглед на живота си. Разбира се има хора, които го взимат просто, за да се чувстват по-добре. Но има друга група пациенти, които имат невропатия, тръпнене безчувственост на крайниците, деменция  и депресия. Това е неврологична симптоматика. Вече има един малък прозорец, малко време, в което тези проблеми могат да бъдат третирани или лекувани. В противен случай става малко късно. Такъв е примерът с нелекувания диабет. Ако чакаме захарта да се вдигне до едни високи стойности, ще се стигне до увреждане на цялото тяло. Не могат да бъдат обърнати симптомите. Хората крайно се инвалидизират, остават приковани в инвалидни колички. Реално погледнато се причинява един сериозен проблем. 

Интервюто със Сали Пачолок може да чуете в звуковия файл (преводът е на Ангелина Стайкова):





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Кметът на Варна Благомир Коцев

Благомир Коцев: Ако областния управител целеше да се спази закона, а не изпълняваше политическа поръчка, можеше да върне таксите за строителство за прегласуване

Кметът на Варна Благомир Коцев по никакъв начин не е съгласен с мотивите на областния управител Андриана Андреева, с които тя обжалва пред съда увеличаването на таксите за строителство. Областният управител: Спазването на законовата процедура е основната причина за обжалване на таксите за строителство В обзорното предаване на Радио Варна..

публикувано на 22.02.25 в 14:07

Християн Облаков: Във всеки град има забележителности, които заслужават да бъдат видени от туристите

Днес е Международният ден на екскурзовода, а денят ще бъде отбелязан във Варна с тематична конференция, която започва от 10 часа в зала 4 на Фестивалния и конгресен център.  Това е трето издание на форума, на който ще се дискутират различни теми, свързани с професията на екскурзоводите, които мнозина определят като лицето на туризма ни...

публикувано на 21.02.25 в 09:20

Borisz Sarafutgyinov (FLESHCRAWL): Трябва да разделим музикантите от създателите на дигитално съдържание

Интервю с Borisz Sarafutgyinov (FLESHCRAWL) За повече от 30 години в дет метъл ъндърграунда FLESHCRAWL издават девет алблума. И всички те са издържани в духа на 90-те. Голяма част от първите два ще прозвучат на живо от сцената на „Grind Over Sofia 2025“на 28 феврурари в клуб „При черепите“. Организаторите от „Autumn Souls of Sofia“съдействаха за..

публикувано на 21.02.25 в 07:05

Експерт: Не мисля, че би могъл да се наложи таван на цените

Държавата трябва да има по-строг контрол върху качеството на стоките, които се предлагат в търговските вериги. Това мнение изрази за предаването "Новият ден" по Радио Варна доц. д-р Йордан Иванов, преподавател в Икономическия университет във Варна. По думите му не би могъл да се наложи таван на цените. "Това е едно популистко понятие, което няма как да се..

публикувано на 20.02.25 в 08:00

Jarda Haž (JIG-AI): Изкуството не трябва да бъде ограничавано

Интервю с Jarda Haž (JIG-AI) JIG-AI са чешка грайнд кор банда, силно повлияна от културата и живота на Япония. Триото бруталисти има четири албума за близо 20-годишната си кариера. Групата работи по пети, но преди това ще стане част от поредната танцувална веречинка „Grind Over Sofia“ на 28 февруари. Със съдействието на организаторите от..

публикувано на 20.02.25 в 07:10

Петер Скуг или как един диджей стана рибар в Исландия

Особеностите на исландския риболов добре е опознал Петер Скуг - наполовина българин, наполовина исландец. Роден е във Варна, но от 8-годишен живее в столицата на ледената земя и гейзерите - Рейкявик. На 13 години започва да се занимава с музика - диджей e по партита, познат е и на клубната сцена във Варна. От два месеца обаче изучава дълбините на..

публикувано на 19.02.25 в 08:35

Проф. д-р Милков: Без апаратче при намален слух се увеличава рискът от деменция

Безплатни профилактични прегледи за нарушения на слуха организира за четвърта година МУ-Варна, по повод предстоящия „ Световен ден за защита на здравето на ушите и слуха “ или накратко Ден на слуха 3 март. Ц елта на подобни инициативи е да се насочи вниманието на обществеността към грижата за слуха при всички възрасти – универсален скрининг..

публикувано на 18.02.25 в 09:20