Кампания, целяща да се въведе от Националната здравноосигурителна каса поне веднъж годишно изследване за дефицит на витамин B 12, тече у нас. Тя е подкрепена от много лекари, представители както на традиционната, така и на холистичната медицина. Един от тези лекари е д-р Мария Папазова, която наскоро бе във Варна, за да разкаже повече за дефицита B12. С нея в морската ни столица бяха и авторите на книгата "А дали не е B12? Епидемия от погрешни диагнози", Сали Пачолок и д-р Джефри Стюард.
В книгата Сали Пачолок разказва подробности от своя дългогодишен опит като медицинска сестра и като парамедик в спешна помощ. През 1985 г., след като редица медици не успяват да определят причината за нейното здравословно състояние, Пачолок сама си поставя диагнозата "дефицит на витамин B12", разказа самата тя в книгата. Оттук идва и страстната й мотивация да информира обществеността за опасните последици от тази тиха разпространена болест. Прави го и от ефира на Радио Варна след среща-беседа с варненци в края на месец март:
- Дефицитът на B12 води до много неврологични смущения, най-вече психични заболявания, деменция или пък забавяне в развитието, като то може да бъде объркано и с аутизъм и всички тези проявления.
Какво ние да правим обаче като родители? От доктор Папазова разбрах, че още във вътреутробната дейност на организма трябва да се подсетим какво да правим с нашето дете, например?
- Това е проблем на целия свят, в САЩ, България, Обединеното кралство, навсякъде. Лекарите трябва да освежават своите знания, учебниците, по които учат също. Лекарите не изследват за липсата на B12, няма диагностика. Поставянето на грешните диагнози е често срeщано явление. Лекарите не използват методите на диференцираното диагностициране, за да изключат дефицит на B12.
Д-р Папазова сподели още, че нивата на витамин B12 са в широки граници, поне в тестовете, които се правят на кръвната картина у нас. Какво да изискваме и как да ги пресмятаме по-точно? Вие ги обяснявате в тази книга, доколкото разбрах.
По принцип дефицитът на витамин B12 се дефинира по следния начин: серумният B12 когато стойността е 200 пик грама на милитър, в момента се дава за нормално. Трябва да се знае обаче, че при стойности от 200 до 300 пикограма на милилитър това вече е рискова категория и трябва да се приложи третиране, лечение.
- Едни хора използват B12 с оглед на здравето си, а други - с оглед на живота си. Разбира се има хора, които го взимат просто, за да се чувстват по-добре. Но има друга група пациенти, които имат невропатия, тръпнене безчувственост на крайниците, деменция и депресия. Това е неврологична симптоматика. Вече има един малък прозорец, малко време, в което тези проблеми могат да бъдат третирани или лекувани. В противен случай става малко късно. Такъв е примерът с нелекувания диабет. Ако чакаме захарта да се вдигне до едни високи стойности, ще се стигне до увреждане на цялото тяло. Не могат да бъдат обърнати симптомите. Хората крайно се инвалидизират, остават приковани в инвалидни колички. Реално погледнато се причинява един сериозен проблем.
Интервюто със Сали Пачолок може да чуете в звуковия файл (преводът е на Ангелина Стайкова):
Като опит за привличане на вниманието, така беше определен вота на недоверие към кабинета Желязков от варненския депутат Деница Николова. Според народния представител на ГЕРБ/СДС, вотът на недоверие е един от най-силните инструменти на опозицията да изрази своето несъгласие с управлението. По думите и това е тяхно право, но в целия дебат е..
Държавните институции продължават да не предоставят инвестиционния план на „Холдинг Варна“ за Алея първа, който е приложение към договора между Областна администрация и дружеството за покупко- продажба на имотите по крайбрежната. Това заяви народният представител от ПП/ДБ Стела Николова. Тя отправи серия питания и искания към институциите..
Като „изключително лобистки“ определи варненският депутат от „Възраждане“ Коста Стоянов приетия на първо четене Закон за енергията от възобновяеми източници на брифинг в Народното събрание. В обзорното предаване на Радио Варна „Позиция“, той заяви, че закона преди всичко задоволява интересите на частни инвеститори за сметка на националния..
След гъстите почти целодневни мъгли през последните дни във Варна и преваляванията от дъжд, в четвъртък имахме за малко слънчево време. И вместо да вадим от гардероба вече летните дрехи, от следващата седмица ще трябва да извадим по-дебелите якета и да слагаме отново шапка. През първите дни на април на места ще превали и сняг сочи прогнозата на..
Интервю с Alex Callier (HOOVERPHONIC) На 10 април белгийската инди банда HOOVERPHONIC ще отбележи в България 25-годишнината от издаването на емблематичния „The Magnificent Tree“. Групата идва в София по покана „BGTSC“. Мястото е клуб „Joy Station“. HOOVERPHONIC идват със струнен квартет, за да претворят на живо „The Magnificent Tree“. SLOW..
„Сега ми трябва глътка светлина“ – така се нарича новата стихосбирка на добричката поетеса Петранка Божкова. Книгата включва 59 стихотворения, разпределени в пет тематични цикъла. Поетичните изповеди разкриват широк спектър от чувства, тревожни въпроси, съмнения, радости и надежди. Петранка Божкова е филолог по образование и дългогодишен кореспондент..
Заплахата пред ДПС е Делян Пеевски, Ахмед Доган вече е минало. Доган трябва да бъде вече обект на исторически изследвания. Това коментира политическият анализатор Иво Инджов в контекста на очакващото се решение фракцията на Ахмед Доган да оттегли подкрепата си към кабинета "Желязков" и появилите се спекулации за разцепление на ДПС-ДПС. Митът за Сокола..