Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Преди антибиотик - задължително антибиограма!!!

Всеки един от нас в живота си е приемал антибиотик, поне веднъж. Тази практика напоследък става порочна. Назначават се широкоспектърни антибиотици без направена антибиограма и изследване. Честата употреба има фатален край, разказа в предаването "Новият ден" на Радио Варна проф. д-р Красимир Методиев, имунолог и специалист по клинична микробиология. Не трябва да подценяваме лабораторните изследвания, ни съветва още проф.д-р Методиев. Международна среща на медици започва днес край Варна. Това ще е и една от темите, които ще обсъдят по време на 27-мото издание на Асамблея на интернационалната медицинска асоциация "България".

Как да се справяме със заболявания-вирусни или бактериални, които водят след себе си инфекции? Неправилно назначените антибиотици водят до развитие на инфекции в организма. В един момент става и невъзможно да се лекуваме. Какви са Вашите наблюдения?

Това е един ключов проблем, особено за българската медицина. На първо място ние подценяваме антибиотик-терапията, че тя не вреди, че не би могла да донесе нищо друго освен полза. Това далеч не е така. В страната имаме един голям проблем с антибиотик резистентността.

Притесненията ми, а и на много други родители са, че скоро антибиотиците няма да действат.

Не само. Близо 30% от населението на страната използват антибиотици през последните 2-3 години и вече са създали т.нар. R-фактори. Това е генетично изменение на щамовете, които причиняват техните инфекции, срещу които вече никакъв антибиотик не действа. Изписването на антибиотици "на сляпо" без изследване, без необходимост, без спазване на продължителност и доза, без селекция на конкретен, които би бил полезен води до много тежки резултати. Дори и с фатален край!


Снимка

Обикновено след разболяване, прието е в обществото, че ако до третия ден не се подобрим трябва да сменим лечението. Най-често това става с назначаване на широкоспектърен антибиотик (АБ) от лекаря. Рядко се прави антибиограма, а тя е задължителна при назначаване на АБ.

Това е абсолютно задължително! Първо трябва да имаме доверие на лабораторната медицина в посока правилен подбор и употреба най-вече на АБ. И то при бактериални инфекции само, не при вирусни. Това дебело искам да го подчертая! Вирусът не е клетка. Вирусът е частица. Антибиотикът действа срещу клетъчна структура, каквито са бактериите!

Моят съвет е първо да имате доверие на лабораторната медицина. Второ - когато се установи дали е вирусна или бактериална инфекцията, да подходите по най-адекватния начин. По никакъв начин не се доверявайте на изписването на антибиотик от лекар, който не е изследвал вида на инфекцията, нито имунния статус. Не подценявайте лабораторната медицина!!!


проф.д-р Красимир Методиев

Целият разговор може да чуете в звуковия файл:






БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пулмолог: Безвредно пушене няма

Тютюнът причинява 25 % от всички видове рак и убива над 8 милиона души всяка година, но на пазара се предлагат „нови“ и „по-безопасни“ продукти насочени основно към младите хора. Почти всяко пето дете е настоящ пушач (пушилo e един и повече дни през последния месец), като относителният дял на момичетата е по-висок от този на момчетата (17% срещу..

публикувано на 31.05.24 в 10:15
Даниел Стефанов

СИК-овете имат много повече отговорности в сравнение с изборите през 90-те години, но обучението им не се променя

Хартиените бюлетини за изборите на 9 юни са направени достатъчно различими, което минимизира допускането на грешки. Това каза за Радио Варна изборният експерт Даниел Стефанов. Често допускана грешка, по думите на Стефанов, е при гласуване с хартия да се попълва само преференцията, но не и партията, което прави вота невалиден. Липсва подробно..

публикувано на 31.05.24 в 08:10

Даниела Белчева: Това, което живо ме интересува, са човешките взаимоотношения

Песните на Даниела Белчева имат свойството да проникват дълбоко в слушателя. Правят го по фин и деликатен начин, почти незабележимо - сякаш винаги са били там. В момента певицата работи върху третия си албум, който ще излезе в края на юни. Той ще съдържа девет песни, а заглавието му е "Naive" ("Наивна"). Наивността е една линия, която..

публикувано на 30.05.24 в 08:00

Радослава Бекова: Рибата в Черно море става все по-дребна

По-високата температура на водата в Черно море води до по-ранно полово съзряване на рибата, което е сериозен проблем, защото забраните за улов не са съобразени с тази промяна. Това каза за Радио Варна д-р Радослава Бекова от Института по океанология към БАН и допълни: "По-ранното полово съзряване на рибите започва дори при повишаване на..

публикувано на 29.05.24 в 06:58

Проф. Драгомир Пламенов: 13 са пълните отличници в ТУ-Варна

750 са абсолвентите, завършили през 2023 година Техническия университет във Варна. Преди дни те получиха дипломите си на церемония във Фестивалния и конгресен център във Варна. 13 са пълните отличници от четирите факултета. „Успехът на абсолвентите е много добър, както на тези, които се обучаваха с образователно-квалификационна степен..

публикувано на 28.05.24 в 13:47

Guilhermino Martins (SERRABULHO): От едната страна е Роналдо, от другата сме ние

Интервю с Guilhermino Martins (SERRABULHO) 31 май и 1 юни са датите, на които София ще бъде домакин на екстремната танцова вечеринка „Grind Over Sofia 2024”. Мястото е клуб „При черепите”. Органзатори са  сат „Autumn Souls of Sofia”. Големият хедлайнър са SINNISTER, а една от другите основни банди са протугалците от SERRABULHO. Техният басист..

публикувано на 28.05.24 в 09:05
Яна Дамс

Яна Дамс и златната връзка между културите

Художничката Яна Дамс откри изложбата „Златен диалог: златната връзка между културите“ в Археологическия музей във Варна. Яна Дамс е родена през 1972 година в Германия, днес работи и живее в Дрезден, където изследва универсалния език на формата, който свързва различни епохи и култури. Показва творбите си в контекста на исторически колекции, за..

публикувано на 27.05.24 в 09:10