Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

България може да има прекрасен виртуален морски археологически музей

| обновено на 04.09.17 в 15:21
кораб Одисей Елада
Снимка: telias.free.fr

Потънали кораби откриха по южното ни Черноморие български и английски учени. Главна цел на експедицията обаче е търсенето на доказателства, че корабът на Ной е потънал в Черно море. Намериха ли ги? Питаме доц.Людмил Вагалински, директор на Археологическия институт с музей при БАН:

Няма данни за такова рязко покачване на Средиземно море и оттам вливане на огромна вълна в Черно море, която би могла да предизвика издавяне на хора от околните селища и да стане прототип за историята на Ной. Тук стои въпроса и за селищата около Варненския халколитен некропол – най-старото обработено злато в света! Говорим за 4 хилядолетие преди Христа. Предстоят изследвания, които ще направят археолози от Центъра за подводни проучвания в Созопол. Ще го направим за да разберем повече за тази бляскава златна халколитна цивилизация, защото само с некропол без селища не са достатъчно ясни характеристиките на живота на хората от онова време.

До октомври ще работите с английските Ви колеги. До този трети етап от съвместните проучвания какво открихте?

Имаме 41 корабокрушения, които сме локализирали или потвърдили, че са такива на различна дълбочина в нашите териториални води. Изследваме с мини подводници, всяка една от които има и геофизична апаратура и осветление. Много добри снимки се правят също. Не сме спускали водолази, там е дълбочко. Не вадим находки. Не че не можем, имаме механични ръце, но бихме могли да ги нараним.

СнимкаИма ли някакво място в морския релеф на нашето крайбрежие, където често са корабокруширали корабите?

Засега не. От Варна на юг такава не се очертава. Както например се говори за северната ни част, около Калиакра, но ние там не работим по този проект. Това, което ни вълнува е защо нямаме по-древни кораби от 10 век? След като корабоплаването още в бронзовата епоха е било развито.

И как отговаряте на този въпрос?

Най-лесно е да се каже, че маршрутът, по който са минавали в онези времена е бил по-различен от този, който ние покриваме. Това са 60 км. навътре от сегашния ни бряг, нашите териториални води приблизително. Другият е, че лежат под дебел пласт наноси. Може пък тази трета година да ни се усмихне късмета.

Направили ли сте виртуална възстановка. Ще могат ли да бъдат видяни някъде тези кораби?

Да, качени са на различни сайтове. Показваме ги. Нищо не е скрито. Хубаво би било да се направи един виртуален музей на подводната археология на Черно Море, дали в Бургас, дали във Варна или друг морски град.

Обсъждали ли сте го с Вашите колеги във Варна и Бургас?

Опира до общините, до кметовете.

СнимкаС община Варна обсъждали ли сте го?

Не, не съм. Макар че би трябвало! И не би струвало много пари. Виртуално биха могли да бъдат показани прекрасни неща! Това ни липсва, нямаме такъв музей в България, а сме морска страна!


Кажете ни ключови думи, по които можем да търсим на този етап картини от тези виртуални възстановки?

„Българо-британски проект”. Могат да бъдат видени и на страницата на http://blackseamap.com/bg/.

Най-интересното като находка, като извод?

Установихме, че преди около 15 хил.години морският ни бряг на юг е бил отдалечен на 60 км. от сегашния.

Това означава, че морето е взело около 60 км. от ивицата?

Точно така. И другото е този интересен въпрос дали Черно море е било място на библейския потоп. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
снимката е илюстративна

За минути се намира вейп с наркотично вещество във Варна

За две минути във Варна може да се намери вейп с наркотично вещество в него както от ученици, така и от възрастни. Това се случва най-често чрез познати през телефона, могат да се намерят през дилъри, а също и през много момчета и момичета, които продават на улицата. Това казаха за Радио Варна Лилия Маринова и Янита Василева от Градския..

публикувано на 08.01.25 в 07:10
Лора Георгиева

Лора Георгиева: АКФ откри палитра от роднински назначения и връзки в "Булгартрансгаз"

Втората част на разследването на Фондация „Антикорупционен фонд“ (АКФ), посветено на аферата "Чирен", разкрива политически назначения, уютни постове за роднини на висши държавни чиновници и конфликти на интереси в редиците на държавното дружество "Булгартрансгаз". Разследването беше публикувано вчера, а в идеото, озаглавено „Газ, роднина,..

публикувано на 07.01.25 в 18:35

Влад Уласевич (JINJER): Най-важният албум е винаги следващият

Интервю с Влад Уласевич (JINJER) JINJER отдавна надскочиха локаната сцена. С барабаниста на групата Влад Уласевич се чухме по повод предстоящия диск на украинската банда „Duél“, който ще стане факт в началото на февруари. Предварително бях уведомен да не задавам въпроси за войната. За това и темата не е засегната в интервюто. За него Влад..

публикувано на 07.01.25 в 07:25
Йоанна Драгнева

Йоанна Драгнева: С удоволствие нося името на дядо - Йонко Татаров, създател на специалността "Поп и джаз оркестър" в НМА

Имен ден празнува днес певицата Йоанна Драгнева. В предаването на Радио Варна "Новият ден" тя разказа, че носи името на своя дядо Йонко Татаров, създател на специалността "Поп и джаз оркестър" в Националната музикална академия. Самата Йоанна е завършила Средно музикално училище "Любомир Пипков" с профил „Ударни инструменти“, а след това следва в..

публикувано на 07.01.25 в 07:07
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Най-лошият вариант за страната са поредни предсрочни избори

Повечето политически сили имат интерес поне временно да вкарат държавата в релси и да бъде съставено правителство, за да бъдат успокоени обществените тревоги. Най-лошият вариант пред страната ни са поредни предсрочни избори. При евентуални такива не е изключено Наталия Киселова да бъде избрана на служебен министър-председател. Това коментира в..

публикувано на 06.01.25 в 19:20

Лесни хитрини, с които да намалим сметките за ток

В сезона на дебелите сметки за отопление и изтънелите джобове след празниците е добре да си припомним съветите на специалисти как да спестяваме. От 1 януари цената на електроенергията за битовите потребители се вдигна средно с 8%.  Да проветряваме по няколко пъти на ден за минута с широко отворен прозорец, а да не го оставяме открехнат, което намалява..

публикувано на 06.01.25 в 08:05
Иво Инджов

Иво Инджов: Задълбочава се разломът между хората и политическите елити

Преговорите за съставяне на управленско мнозинство се фокусират върху конкретни мерки, липсва обаче разговор за реформи и за бъдещото развитие на страната. Това каза в предаването „Позиция“ на Радио Варна политическият анализатор доц. Иво Инджов. Според него: „Няма идея как да се развива България от тук насетне, а ние имаме драматични проблеми..

обновено на 05.01.25 в 09:42