Потънали кораби откриха по южното ни Черноморие български и английски учени. Главна цел на експедицията обаче е търсенето на доказателства, че корабът на Ной е потънал в Черно море. Намериха ли ги? Питаме доц.Людмил Вагалински, директор на Археологическия институт с музей при БАН:
Няма данни за такова рязко покачване на Средиземно море и оттам вливане на огромна вълна в Черно море, която би могла да предизвика издавяне на хора от околните селища и да стане прототип за историята на Ной. Тук стои въпроса и за селищата около Варненския халколитен некропол – най-старото обработено злато в света! Говорим за 4 хилядолетие преди Христа. Предстоят изследвания, които ще направят археолози от Центъра за подводни проучвания в Созопол. Ще го направим за да разберем повече за тази бляскава златна халколитна цивилизация, защото само с некропол без селища не са достатъчно ясни характеристиките на живота на хората от онова време.
До октомври ще работите с английските Ви колеги. До този трети етап от съвместните проучвания какво открихте?
Имаме 41 корабокрушения, които сме локализирали или потвърдили, че са такива на различна дълбочина в нашите териториални води. Изследваме с мини подводници, всяка една от които има и геофизична апаратура и осветление. Много добри снимки се правят също. Не сме спускали водолази, там е дълбочко. Не вадим находки. Не че не можем, имаме механични ръце, но бихме могли да ги нараним.
Има ли някакво място в морския релеф на нашето крайбрежие, където често са корабокруширали корабите?
Засега не. От Варна на юг такава не се очертава. Както например се говори за северната ни част, около Калиакра, но ние там не работим по този проект. Това, което ни вълнува е защо нямаме по-древни кораби от 10 век? След като корабоплаването още в бронзовата епоха е било развито.
И как отговаряте на този въпрос?
Най-лесно е да се каже, че маршрутът, по който са минавали в онези времена е бил по-различен от този, който ние покриваме. Това са 60 км. навътре от сегашния ни бряг, нашите териториални води приблизително. Другият е, че лежат под дебел пласт наноси. Може пък тази трета година да ни се усмихне късмета.
Направили ли сте виртуална възстановка. Ще могат ли да бъдат видяни някъде тези кораби?
Да, качени са на различни сайтове. Показваме ги. Нищо не е скрито. Хубаво би било да се направи един виртуален музей на подводната археология на Черно Море, дали в Бургас, дали във Варна или друг морски град.
Обсъждали ли сте го с Вашите колеги във Варна и Бургас?
Опира до общините, до кметовете.
С община Варна обсъждали ли сте го?
Не, не съм. Макар че би трябвало! И не би струвало много пари. Виртуално биха могли да бъдат показани прекрасни неща! Това ни липсва, нямаме такъв музей в България, а сме морска страна!
Кажете ни ключови думи, по които можем да търсим на този етап картини от тези виртуални възстановки?
„Българо-британски проект”. Могат да бъдат видени и на страницата на http://blackseamap.com/bg/.
Най-интересното като находка, като извод?
Установихме, че преди около 15 хил.години морският ни бряг на юг е бил отдалечен на 60 км. от сегашния.
Това означава, че морето е взело около 60 км. от ивицата?
Точно така. И другото е този интересен въпрос дали Черно море е било място на библейския потоп.
Тенерифе от място за масов евтин туризъм става една от най-желаните дестинации в Европа. И то не само защото е подходящ за почивка във всеки ден от годината. Според пътешественичката и маркетинг специалист Весела Василева островът в Атлантическия океан научава урока: "Бъди това, в което си най-добър!". И се приспособява. За авантюристите Тенерифе..
Интервю с Fernando Ribeiro (MOONSPELL) 25 април е датата, на която ще бъде поредния концерт, организиран от „BGTSC“. Той е част от турнето на DARK TRANQUILLITY „Endtime Signals Tour“. Заедно с пионерите на шведския мелодичен дет метъл у нас идват специалните гости MOONSPELL и съпорта HIRAES. Със съдействието на организаторите лидерът на..
Доколко устойчиви могат да бъдат партньорските взаимоотношения при възникването на трудности и способни ли са двама души да поставят личния си интерес на заден план в името на това, да съхранят връзката си? Този и други вълнуващи въпроси задава новият български късометражен филм “Сън или не”, който ще направи своята премиера на 27 април във..
Всечестни отци, представители на монашеството, братя и сестри, скъпи чеда на Варненската и Великопреславска епархия, Христос Воскресе! Всесърдечно поздравяваме всички вас с великия празник на Светата Пасха. Наистина този е „празникът на празниците и тържество на тържествата“ (Пасхален канон, песен 8). Ние празнуваме избавлението на човеците..
Златен медал в многобоя за българския ансамбъл на световната купа в Баку. Уникално съчетание на обръчи и топки. Българките тотално взривиха залата с играта си.
Козунакът е един от главните герои на великденската трапеза редом до яйцата и агнешкото месо. Приготвянето му обаче не е лесна работа. Не е и чак толкова трудна. Стига човек да има желание и най-вече търпение. За щипката любов е ясно. От нея във всеки свой козунак прибавя шеф Филип Спасов, който отдавна е изгубил бройката на приготвените от..
Ивалин Славов е свещеник в Катедралния храм "Успение Богородично" във Варна. Той е роден в Исакча, Румъния. Майка му е с руски корени, а б аща му е българин. О тец Ивалин е учил и в България, и в Румъния. Завършва Духовната семинария в София и Богословския факултет на университета в Букурещ. Служи в храма в Асеновград, а през 2006 г. Светият синод..