Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Апитерапията все по-често заменя традиционната медицина

Мирана Илиева е от град Плевен. По образование: инженер-химик, по призвание: пчелар, по сърце: апитерапевт. Това е личната й визитка.

За Радио Варна тя сподели, че чете много литература, както наша, така и чужда, свързана с апитерапията, затова е в течение на всяка новост в тази област. Цялото й семейство е посветлило ежедневието си на пчелите. Имат два пчелина в село Рибен.

Ваня Славова разговаря с Мирана Илиева:

- Какво всъщност включва апитерапията?

- Апитерапията е изкуството да се използват всички пчелни продукти – от меда до пчелната отрова. Съвременната наука вече е открила силата на пчелните продукти, но ние не сме първите, които са установили това. В действителност апитерапията е доста стара терапия – произходът й може да се проследи още от Древна Гърция и Китай.

Апитерапията е комплексно понятие от производните „apis“ - пчела и „terapia“ - лечение.

Преди около 1000 години знаменитият учен от Изтока  Авицена пише:"Медът ободрява, възбужда апетита, подобрява храносмилането, възстановява паметта, изостря мисълта." Но и значително по – рано медът е бил използуван за лечение на различни болести. Лекарите от древен Египет например са препоръчвали меда като най – добро средство за лечение на всевъзможни очни заболявания, кожни възпаления и рани. Съвременната медицина потвърждава, че умерена ежедневна употреба на мед съдейства за по – добро храносмилане, регулира киселинността на стомашния сок. Затова той е част от лечението на гастрити и язвата на стомаха и дванадесетопръстника, т. е. заболяванията, които се съпровождат с повишена киселинност.

Благодарение на противовъзпалителното и на противомикробното действие на меда по отношение както на вирусите, така и на бактериите и гъбичките този пчелен продукт продължава и днес, както и преди хиляди години да се използва за профилактика и лечение на редица инфекции на дихателната, стомашно – чревната, пикочно – половата и други системи. С помощта на съвременните методи за изследване тези качества на меда вече са категорично доказани. От гледна точка на калориите медът може да се конкурира с такива високоенергийни храни като шоколада, какаото, орехите, захарта: 100 г мед, съдържа 335 кал. И затова той е необходим за умствено или физически изтощени хора или за възстановяване след продължително боледуване.
Медът спомага за подобряването на общото състояние при болни с анемия. Препоръчва се ежедневно изпиване на 100г мед, разделен на три части между храненията. Не всички знаят, че една топла чаша медна вода (две чаени лъжички мед в 200 мл вода), изпита един час преди сън, е чудесно сънотворно и разхлабващо средство. Да, медът помага на болните да се лекуват, а на здравите да станат още по - здрави. Дълбоко съм убедена, че човечеството преди сто години е живяло по друг начин, не като нас: придатъци към лекаря и фармацевта.

- Да разбирам, че медът е основно и универсално лечебно средство?

- Да, медът е един от продуктите. Пчелите дават девет благословени продукта, които са доказано ефикасни и два, които са спорни все още. Медът- това е една готова храна, която се усвоява директно от клетките, без да е необходимо кой знае каква преработка. Затова чистият, хубавият качествен мед е подходящ дори и при хора, болни от диабет. Само че трябва да се внимава за качеството на меда.

-Кой мед е подходящ за диабетно болни?

- Акациевият. Той е препоръчителен и за диабетици, и за хора, които имат кардиологични проблеми. За малки деца. Те се захранват с акациев мед, тъй като по състав е подходящ за неукрепналата все още храносмилателна система при децата.

Цялото интервю с Мирана Илиева може да чуете в прикачения файл:





Пчелари Илиеви са 3 поколения-Веселин и Мирана, синът им Константин и неговата дъщеря Мирела. Всеки от тях има точно място и задачи в организацията и грижата за пчелите. Пчелинът им е на 23 км. Североизточно от Плевен в чиста и екологична местност. От 2011 година работи и втори пчелин в район с богата и разнообразна цветна растителност. С пчеларство се занимават от около 30 години. Не са потомствени пчелари. Идеята им за пчеларстване идва от любовта им към пчелните продукти и от хоби се е превърнало в професия. Носители са на много призове от фестивали и изложения.











Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Варненски студент създаде триста шрифта

Студент на Варненския свободен университет /ВСУ/ представя оригинален шрифт на Международното триенале на типографията в Полша. Шрифтът е наречен VFU (Visionary Font Ultra) и е изработен от студента от трети курс в специалност "Графичен дизайн" Володимир Федотов . Той е един от тримата представители на България, избрани за участие в..

публикувано на 31.01.25 в 08:00
Екип TexНова

Сензорна витрина за плодове и зеленчуци – иновация на студенти от Варна

Прототип на сензорна витрина за плодове и зеленчуци, която се управлява с помощта на изкуствен интелект, е единият от двамата победители в пилотното издание на иновативната образователна програма GEN I: Иновация Генерация на  Schwarz IT България. Тя е разработена от екип от четирима студенти от Икономическия университет и Висшето военноморско..

публикувано на 30.01.25 в 11:23

Жители на Суворово събраха пари за нови камбани на храма "Възнесение Господне"

С нови камбани ще посрещне Великден храмът „Възнесение Господне“ в Суворово. За около месец местните жители са събрали близо 19 хиляди лева, които ще стигнат за изработването на три камбани. В края на миналата година става ясно, че камбаната на храма е спукана. Църковното настоятелство търси съдействие от кмета Данаил Йорданов и..

публикувано на 30.01.25 в 07:20

"Умната" пазарска количка на студенти от Варна

Пазаруването в магазини на големи хранителни вериги е всекидневие за много хора у нас. Във всички варненски квартали вече има такива супермаркети, които много хора ползват като квартален магазин – не за да пазаруват на едро, а за да си купят продукти, с които да приготвят вечерята след работа. След работа са и най-натоварените часове в..

публикувано на 29.01.25 в 08:05

За европейско самочувствие и достойни старини настояват пенсионери в Балчик

Увеличаване на всички пенсии, приемане на закон за възрастните хора, който ще даде възможност за социална защита и предпоставка за европейско самочувствие и достоен живот на пенсионерите, безплатни здравни грижи и обслужване в съответствие със стареенето, понижаване цените на лекарствата за пенсионери и инвалиди. Това са част от исканията на..

публикувано на 28.01.25 в 08:15

Кр. Стоянова: По четири-пет пъти годишно се правят проверки на противопожарните системи в хотелите

Разкриването на участъци на полицията и на пожарните служби на територията на курортните комплекси ще даде по-голяма сигурност за безопасността на туристите, които почиват в тях. Това каза в предаването „Новият ден“ Красимира Стоянова от Сдружение „Българска хотелска асоциация“. В курортите край Варна такива участъци има само в к.к. „Албена“,..

публикувано на 27.01.25 в 10:52

Как да бъдем най-добрата си версия днес?

Най-доброто от нас днес – как да изчистим съзнанието си, да се чувстваме по-добре и успяваме в повече неща. Да забавим не само естествения процес на стареене, но и да се подмладим, не само физически. Това ни споделя „перфектната неперфектна“, както се шегува, йога ентусиастът Антония Криван от Балчик. Запалва се по йога преди повече от..

публикувано на 27.01.25 в 08:30