Бум на уличните котки във Варна отчитат от неправителствената организация "Animal Hope“ в морския град. За период от 10 години поколението само на една некастрирана котка може да достигне близо 50 000 животни, сочат данни на специалисти. Каква е причината – навярно в нас хората?...
Как може да се овладее популацията и какви са причините за нея, обясни в интервю за Радио Варна Светла Димитрова – част от екипа на организацията „Animal hope”.
- Става все по-страшно, защото за разлика от кучетата, котките остават по-незабелязани, защото са по-мънички и са по-адаптивни към средата. Те по-често намират къде да се скрият, успяват да се катерят по дървета, да се крият в мази и остават незабелязани, до момента в които не се струпат някъде, намерили храна или някои ги е нахранил. За съжаление котките стават все по-често жертва на изоставяне, защото много хора не са готови да имат домашен любимец, не са наясно, че трябва да кастрират домашния си любимец, да не говорим, че има хора, които безумно развъждат домашни животни, защото трябвало да видят поколението им. Когато не успяват да намерят домове на тези животни, те просто ги изоставят на улицата с надеждата някой да ги вземе.
- Кога проблемът с уличните котки назря в града ни?
Котките до момента, в който не станат много са незабележими, а те в момента са наистина много. Факт е, че Община Варна никога не е имала програма за кастрация на котки, никога не е имала програма за овладяване популацията на котки, няма приют за котки и по никакъв начин не е предприемала действия в тази насока, въпреки че многократно сме внасяли предложения и сме сигнализирали, че проблемът става все по-голям.
- Много хора обвиняват любителите на животни, които хранят бездомните улични котки, че на тях се дължи бумът на популацията.
- Много често съм срещала това твърдение и искрено се забавлявам с него, защото не съм чула някъде, че котките имат клетъчно делене, т.е. когато една котка се нахрани - да станат две. Това, че се хранят животните, да вярно, събира ги на едно място, но това е в рамките на времето, през което се хранят, след това те си намират техните места на обитание и се връщат там. Това по-никакъв начин не провокира тяхното размножаване, по-скоро е начин за тяхното оцеляване. Начинът да се намали популацията е просто с масова кастрация. Призоваваме хората да осиновяват и да не изоставят животните.
- Кой осиновява животни у нас?
- Преди време осиновяваха предимно чужденци, но сега има някаква промяна в нагласата на хората, осиновяват и българи. В чужбина се осиновяват предимно животни, които имат проблем, такива каквито трудно биха били приети в България.
Потърсихме мнението по темата и на специалист – ветеринарния лекар д-р Виктория Иванова.
Жителите по селата също очакват приемането на републиканския бюджет, респективно общински, за да набележат задачите за новата година и плануват разходите си по тях. А дотогава не разчитат само на публичните средства, но и на дарения, спонсори, доброволен труд. „Това ще ми бъде последният мандат. Искам да оставя селото в приличен вид“ – казва по..
Немедицински специалисти нямат право да извършват естетични процедури. Това категорично мнение в предаването "Новият ден" изрази доц. д-р Даниел Янков от Клиниката по пластична хирургия към Военномедицинска академия-Варна, във връзка с пострадалите след поставяне на ботокс, настанени в "Пирогов". Лекарите, които според съществуващото..
Интервю с Adrian Thessenvitz (AD INFINITUM) Швейцарската симфонична метъл банда AD INFINITUM ще направи първи концерт в България. Групата е част от турнето на ELUVEITIE и INFECTED RAIN. Датата за България е 9 февруари, мястото – софийският клуб „Joy Station“. Организатори са „BGTSC“. В предишно предаване представихме новия албум на групата..
От 2014 година насам има почти 80 законопроекта за изменение и допълнение на изборното законодателство, голяма част от които са внесени няколко месеца преди изборите. Това сочи анализ на Института за развитие на публичната среда, каза Лилиан Никифорова. Тя добави, че тази практика трябва да бъде прекратена, тъй като по думите ѝ няколко парламента са..
Музиката се създава от творците, не се създава от машина или компютър. Това подчерта в интервю за Радио Варна Георги Христов. Той допълни, че купуването на бийтове и използването им в песните не е изкуство, коментирайки темата за навлизането на изкуствения интелект в музикалната индустрия. "Повечето новосъздадени песни са просто изкуствен интелект...
PIZZZA е една от най-обичаните групи на българската ъндърграунд сцена, а 26-годишната ѝ история я прави и една от най-дълголетните. Съставът ѝ към момента включва Кобо (китара), Кайо (бас), Рамбо (барабани), Витко (тромбон) и Явката (тромпет), а Каската, който до скоро беше фронтмен, вече не е част от бандата. За съжаление се наложи да се разделим..
Студент на Варненския свободен университет /ВСУ/ представя оригинален шрифт на Международното триенале на типографията в Полша. Шрифтът е наречен VFU (Visionary Font Ultra) и е изработен от студента от трети курс в специалност "Графичен дизайн" Володимир Федотов . Той е един от тримата представители на България, избрани за участие в..