Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Бум на улични котки във Варна

Снимка: Сияна Спиридонова, Радио Варна

Бум на уличните котки във Варна отчитат от неправителствената организация "Animal Hope“ в морския град. За период от 10 години поколението само на една некастрирана котка може да достигне близо 50 000 животни, сочат данни на специалисти. Каква е причината – навярно в нас хората?...

Как може да се овладее популацията и какви са причините за нея, обясни в интервю за Радио Варна Светла Димитрова – част от екипа на организацията „Animal hope”.




Снимка- Става все по-страшно, защото за разлика от кучетата, котките остават по-незабелязани, защото са по-мънички и са по-адаптивни към средата. Те по-често намират къде да се скрият, успяват да се катерят по дървета, да се крият в мази и остават незабелязани, до момента в които не се струпат някъде, намерили храна или някои ги е нахранил. За съжаление котките стават все по-често жертва на изоставяне, защото много хора не са готови да имат домашен любимец, не са наясно, че трябва да кастрират домашния си любимец, да не говорим, че има хора, които безумно развъждат домашни животни, защото трябвало да видят поколението им. Когато не успяват да намерят домове на тези животни, те просто ги изоставят на улицата с надеждата някой да ги вземе.

- Кога проблемът с уличните котки назря в града ни?

Котките до момента, в който не станат много са незабележими, а те в момента са наистина много. Факт е, че Община Варна никога не е имала програма за кастрация на котки, никога не е имала програма за овладяване популацията на котки, няма приют за котки и по никакъв начин не е предприемала действия в тази насока, въпреки че многократно сме внасяли предложения и сме сигнализирали, че проблемът става все по-голям.

Снимка- Много хора обвиняват любителите на животни, които хранят бездомните улични котки, че на тях се дължи бумът на популацията.

- Много често съм срещала това твърдение и искрено се забавлявам с него, защото не съм чула някъде, че котките имат клетъчно делене, т.е. когато една котка се нахрани - да станат две. Това, че се хранят животните, да вярно, събира ги на едно място, но това е в рамките на времето, през което се хранят, след това те си намират техните места на обитание и се връщат там. Това по-никакъв начин не провокира тяхното размножаване, по-скоро е начин за тяхното оцеляване. Начинът да се намали популацията е просто с масова кастрация. Призоваваме хората да осиновяват и да не изоставят животните.

- Кой осиновява животни у нас?

- Преди време осиновяваха предимно чужденци, но сега има някаква промяна в нагласата на хората, осиновяват и българи. В чужбина се осиновяват предимно животни, които имат проблем, такива каквито трудно биха били приети в България.


Потърсихме мнението по темата и на специалист – ветеринарния лекар д-р Виктория Иванова.


Снимка- Д-р Иванова, има ли наистина бум на бездомни котки във Варна?

- Да, определено. Популацията на уличните животни е в пъти повече. Много от хората постъпват безотговорно спрямо отглеждането, осиновяването и закупуването на домашни любимци. Не осъзнават голямата отговорност и още при първата здравословна пречка взимат решението не да обгрижат животното, а да го изхвърлят на улицата като по-лесен вариант.

- Каква опасност крият болните бездомни кучета и коти за домашните ни любимци?

- Те са резервоар, източник на заболявания. Ние чисто механично можем да пренесем тези зарази в дома си, които са една потенциална опасност и за нашите домашни любимци. Имат много бълхи, които могат да паратизират и по кучета, и по котки.

- А до колко опасни за здравето на хората могат да са бездомните котки, скитащи по улиците на града?

- В частност котките не са чак такъв носител на зоонозни заболявания, естествено те са източник на някои трансмисивни заболявания, паразитози, дерматологични проблеми.

Снимка- Какъв е начинът да се намали този бум на популацията сред котки в момента?

- Редуцирането на тази популация на безпризорните животни би се случило по два начина: отговорност спрямо отглеждането на животни и масови мероприятия, свързани с кастриране. Има достатъчно колеги, които отговорно са се заели с програми по кастриране на безпризорни животни, дори без никакво финансово обезщетение.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Истинските био плодове и зеленчуци не са в големите магазини, а в стопанските дворове

Вкусните плодове и зеленчуци, които не са третирани с химически препарати, не са мит, категорична е Кристияна Опрева. Младият агроном днес ще се включи в дискусия в зала "Кубрик" на Обществения център за околна среда и устойчиво развитие във Варна. Опрева ще въведе всеки любител - зеленчукопроизводител и овощар, в основите на органичното градинарство...

публикувано на 04.10.24 в 14:50

Дъщерята на Кирил Господинов: Ако днес срещна Баш Майстора, той ще ми каже: "Айде, нема нужда!"

Барелеф в памет на Кирил Господинов беше открит във Варна в сряда. Паметният знак е дело на скулптора Кирил Янев, а инициативата за създаването му е на дъщерята на актьора Веселина Господинова.  На барелефа, който се намира в градинката до Драматичния театър "Стоян Бъчваров", Кирил Господинов е изобразен в естествен ръст, в коронния му образ на Баш..

публикувано на 04.10.24 в 08:00

Katrine Stenbekk (KALANDRA): Българите сте невероятна музикална нация

Интервю с Katrine Stenbekk, Florian Winter и Jogeir Mæland (KALANDRA) За първи път KALANDRA ще направят хедлайнърски концерт в България. На 5 октомври по покана на „Blue Hills Events“ норвежците ще представят новия албум „A Frame of Mind”. Концертът ще открие специалният гост Lili Refrain. KALANDRA имат дълбока връзка със своите норвежки..

публикувано на 04.10.24 в 07:15

Максим Стойков - младият културист, който постига с много труд мечтите си, продължава да носи гордост за България

Варненцът Максим Стойков се завърна от световния шампионат по културизъм, провел се на остров Киш в Иран, с две титли и три призови места.  Състезанието включваше участници от около 30 държави, като конкуренцията е била много сериозна, споделя Максим, който е  единственият представител на България в състезанието при младежите.  След завръщането..

публикувано на 03.10.24 в 11:32

Peter "Peavy" Wagner (RAGE, REFUGE): Не мисля, че перфекционизмът въобще е даден на човечеството

Интервю с Peter "Peavy" Wagner (RAGE, REFUGE) Една от бандите, които определят стандартите в спийд и пауър метъла RAGE, навъртя четири десетилетия. За това и следващия гост в „От другата страна” е лидерът на немските метъляги Peter "Peavy" Wagner. Сега, ако трябва да обясняваме кои са RAGE и кой е Peavy, начи, не сте си написали домашното...

публикувано на 03.10.24 в 08:30
Атанас Костурков

Строителен предприемач: Най-достъпни са жилищата в големите блокове

Нестабилната икономическа и политическа обстановка в България се отразяват сериозно на строителния бранш. Това коментира за Радио Варна строителният предприемач Атанас Костурков. Той има поглед върху развитието на строителството на страната от 1989 година до днес и допълни, че най-трудно в момента е намирането на качествени кадри в сектора. На..

публикувано на 02.10.24 в 10:00

Рибари настояват за по-голям контрол при улова на рапани в Черно море

20 тона на година е количеството на уловената черноморска бодлива акула от български рибари. Уловът е много по-малък в сравнение с преди няколко години, когато е бил около 150 тона. Това съобщи за Радио Варна генералният секретар на Консултативния съвет за Черно море Йордан Господинов, който е председател на Асоциацията на производителите..

публикувано на 02.10.24 в 08:37