Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Борис Георгиев от Варна – художник на духа

Градската художествена галерия във Варна ще отбележи с голяма изложба 130-годишнината от рождението на своя патрон – художникът Борис Георгиев. Откриването на експозицията „Борис Георгиев от Варна – художник на духа” е днес от 18 часа. А в залите на галерията са подредени живописни платна, рисунки, фотографии и документи на големия български и варненски художник. Изложбата е съпроводена с двуезично издание – луксозна папка с цветни репродукции на произведенията на Борис Георгиев от ГХГ- Варна с текст, каталог с анотации на български и английски език, издаден по проект към Фонд „Култура“ на Община Варна. Експозицията ще бъде открита с изпълнения на музика от православния изток с диригент маестро Илия Михайлов.

Борис Георгиев е явление в българската живопис. Той е уникален със своята духовна етика и послания, споделя директорът на Градската художествена галерия във Варна Пламена Димитрова – Рачев.

"От Националната художествена галерия гостува една прекрасна колекция с творби на Борис Георгиев. Някои от тях емблематични за неговото изкуство - като "Аве Натура, като "Хижата на щастието", като "Мировата скръб", а също така и "Среща с париите" - това е една от най-известните творби на Борис Георгиев, създадена като един апотеоз на индийския му цикъл. За нея казват, че Ганди се е разплакал, когато я е видял."

СнимкаПо повод годишнината от рождението на Борис Георгиев, за първи път ще бъдат показани рисунки от частна колекция, в която има портрети на негови състуденти от Баварската художествена академия в Мюнхен, където художникът се е обучавал.

"Анджело Янг и професор в академията. Той преподава като един от най-ярките представители на сецесиона - по това време - ново направление в изкуството и всъщност голяма част от ранните рисунки на Борис Георгиев носят отпечатъка именно на този стил, на сецесиона."

Експозицията обхваща най-важните теми и произведения от различните етапи в творчеството на Борис Георгиев, както и голяма част от дарението, което Вирджиния Джакомети, осиновената дъщеря на художника, е направила на Националната галерия по повод 120-годишнината на твореца.

"Това е един цикъл от ранни рисунки на художника, които са свързани с негови произведения като "Ритми на природата", рисунки, които са формиращи за неговия естетически стил."

През есента от варненската художествена галерия организират конференция за Борис Георгиев, на която се надяват да бъдат представени непознати произведения на художника, за които обаче се предполага, че съществуват.




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Иво Инджов

Иво Инджов: Ахмед Доган вече е минало

Заплахата пред ДПС е Делян Пеевски, Ахмед Доган вече е минало. Доган трябва да бъде вече обект на исторически изследвания. Това коментира политическият анализатор Иво Инджов в контекста на очакващото се решение фракцията на Ахмед Доган да оттегли подкрепата си към кабинета "Желязков" и появилите се спекулации за разцепление на ДПС-ДПС. Митът за Сокола..

публикувано на 02.04.25 в 08:35

Alex Callier (HOOVERPHONIC): Предимството на инди групите е, че хората не те разпознават по улиците

Интервю с Alex Callier (HOOVERPHONIC) На 10 април белгийската инди банда HOOVERPHONIC ще отбележи в България 25-годишнината от издаването на емблематичния „The Magnificent Tree“. Групата идва в София по покана „BGTSC“. Мястото е клуб „Joy Station“. HOOVERPHONIC идват със струнен квартет, за да претворят на живо „The Magnificent Tree“. SLOW..

публикувано на 02.04.25 в 08:10
Георги Господинов и Анджела Родел с наградата „Букър”

Анджела Родел: "Букър" е награда за българската литература

Анджела Родел е родена в Съединените американски щати. Следва езикознание в университета Йейл. Актриса, музикант, преводач. Живее и работи в България. Превежда романа на Георги Господинов "Времеубежище", който беше отличен с наградата "Букър". "Преводач съм от 20 години. Учила съм много от други автори, преводачи-колеги. Приемам наградата като хубаво..

публикувано на 01.04.25 в 08:45

Галин Ненов-KillaBee - за музиката, бийтбокса и предстоящото второ издание на "Lord Of The Mic"

Галин Ненов се занимава с бийтбокс от 17 години. Познат под псевдонима KillaBee, той е двукратен национален шампион на България. През годините е участвал в различни проекти - от народна музика, през хип-хоп и дръм енд бейс, до джаз. През последните няколко години участва на фестивалите Varna Jazz Days, RADAR, Varna July Fest, а миналата година..

публикувано на 31.03.25 в 00:13

Георги Ангелов (История.BG): Образованието ни е от 19 век

Образователната ни система е трагична. Учебниците в повечето случаи са безобразни. Историята у нас се преподава така, както се е правело в Западна Европа през 19 век. Това каза за Радио Варна преводачът Георги Ангелов, водещ на телевизионното предаване История.BG. Георги Ангелов е категоричен, че в западната част от континента по предмета "История"..

обновено на 30.03.25 в 10:40
Теодор Славев

Теодор Славев: АПС има интерес от бързи избори

Възможно е във вторник депутатите от парламентарната група на ДПС-ДПС да обявят официал но, че излизат от управлението. Това каза в предаването на Радио Варна „Позиция“ политологът Теодор Славев от Българския институт за правни инициативи. Според него обаче липсата на подкрепа от партията на Доган няма да се отрази върху стабилността на..

публикувано на 29.03.25 в 12:38

Във Варна най-младият носител на Мишлен звезда се влюби в киселото мляко

Звездите на Мишлен се смятат за отличителен белег на изискани ястия от най-добрите готвачи в света. Не са лесни за получаване и се дават на най-добрите ресторанти. Само на 26 години, но вече с Мишлен звезда е Карлос Касияс. Братовчед на известния испански вратар от близкото минало Икер Касияс, Карлос се изявява на полето на кулинарията..

публикувано на 28.03.25 в 08:20