През 2011 година стартира „Неизвестно за известното”, в което две години запознавахме слушателите с неизвестни или малко известни факти за исторически събития и личности от Освобождението до днес. През 2013-та предаването беше удостоено с Награда „Варна” в категорията за журналистика. Съвсем логично нашите исторически изследвания и пътешествия във времето преляха в „Лица и събития”. И така до края на 2017 година. Повече от 400 епизода, хиляди слушатели, които чакаха с нетърпение поредния вълнуващ разказ и които станаха част от 8-годишната ни история.
На 3 март историкът и дългогодишен директор на Държавен архив Варна Борислав Дряновски стана на 75 години. Автор е на близо 40 книги, свързани с историята на Варна, региона и страната. По повод неговия юбилей от варненското издателство „Славена” излезе библиографията „Борислав Дряновски на 75. Историята – професия и страст”.
Разговарям с него за уроците на историята, за родолюбието, за любимата Варна.
- Какво бяха за Вас историческите предавания в ефира на Радио Варна?
Тези 8 години може би бяха най-хубавите в моя живот, защото вече бях пенсионер, освободен от всичко човек и можех с голямо удоволствие да работя за радиото и неговите слушатели от града и от цяла България. Защото знам, че предаванията са се слушали в цялата страна.
- Какво Ви казваха хората, като Ви срещнеха на улицата?
Най-важното – благодаряха ми, че възкресявам пред тях забравени неща от миналото, че се опитвам да поддържам тяхното родолюбиво чувство и обичта им към Варна.
- Роден сте на 3 март – националния празник на България. Дали тази „случайност” е предопределила по някакъв начин Вашите занимания с история и архивистика?
Може би е знак от съдбата, че аз трябва да се занимавам с история, защото 3 март е велика дата за България – тогава възкръсва Третата българска държава.
- Според Вас на какво учи историята?
За историята като учителка на народите са изказани много мъдри мисли, аз едва ли ще мога да кажа нещо по-оригинално. Мисля, обаче, че запознавайки се с историята човек се учи на патриотизъм, защото не мога да си представя, че някой ще обича даден град, махала, село или улица, собствения си род, ако не познава тяхната история. А след това вече започва изграждането на любовта към отечеството, към земята, на която живеем.
- Оптимист ли сте за България?
Ако се позоваваме на нейната история, трябва да бъдем оптимисти. Тя многократно е попадала в дупки, ями, катастрофи и винаги е излизала от тях. Една от последните такива катастрофи е Първата световна война, когато в България идват почти милион и половина бежанци, страната изнемогва от репарации, но българският народ съумява да изплува.
- Обичате ли Варна?
Ако не я обичах, щях ли да работя толкова много за нея?! Аз съм влюбен във Варна и винаги съм казвал, че тя е едно особено място, има особено излъчване, всички варненци, които не живеят тук, я носят в сърцата си, където и да се намират. Варна е повече от роден край – любов, магия, нещо странно, необяснимо.
Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.
Ниското качество на храните в България е по-голям проблем от тяхната висока цена. Това мнение изрази в предаването „Позиция“ на Радио Варна доц. Огнян Боюклиев от Института за икономически изследвания към БАН. Според него, бойкотът на хранителните супермаркети е знак за сериозен проблем в системата. Решението на проблема обаче не е в подобни..
Българите преоткриват позабравените сортове тамянка и димят , особено през пролетта и лятото хората си ги търсят. Навлезе и модерното пенливо вино П ет-нат (съкращение от Pétillant-naturel (естествено пенливо), което вече се прави на много места у нас. Български производители започнаха да правят много качествени пенливи вина по оригиналната..
Бойкотът на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, обявен за днес в цялата страна, няма да има никакъв ефект, ако изключим неговото медийно отразяване. Това коментира в предаването "Пост Фактум" на Радио Варна доц. д-р Михал Стоянов - ръководител на катедрата по "Икономика и управление на търговията и услугите" в Икономически..
Големият проблем не е точно това, че веригата продава на определена цена и стоката достига до нея на четвърта ръка. Проблемът е, че между земеделския производител и веригата има едно звено, което купува с кухи фирми, не плаща ДДС, не плаща данъци, не попада в контрола на държавата. С едни бусове се разкарва една продукция, ако не е рентабилно в..
65% от жилищата във Варна се купуват с цел инвестиция, като половината от тях се препродават по-скъпо.Такъв е и процентът на купувачите, влагащи лични средства. Това каза Явор Николов, брокер - специалист в сферата на недвижимите имоти, и преподавател в Икономически университет - Варна. 63% от купувачите на имоти във Варна заплащат в брой..
23-ма историци, археолози, културолози, етнографи, хора на перото, архитекти и изследователи на богатото регионално минало на Варна и областта се включиха в новосформирания клуб "Варненски краевед". Краеведският клуб ще организира своята дейност на територията на Народното читалище "Варненски будители - 1926" по график, като в библиотеката на..
Медицинските сестри и акушерките са в готовност за провеждане на масови протести, ако бъде одобрена идеята обучението по тези специалности да бъде намалено от 4 на 3 години. Това каза Милка Василева, председател на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи (БАПЗГ). Обучението им сега отговаря на изискванията на европейска директива,..