През 2011 година стартира „Неизвестно за известното”, в което две години запознавахме слушателите с неизвестни или малко известни факти за исторически събития и личности от Освобождението до днес. През 2013-та предаването беше удостоено с Награда „Варна” в категорията за журналистика. Съвсем логично нашите исторически изследвания и пътешествия във времето преляха в „Лица и събития”. И така до края на 2017 година. Повече от 400 епизода, хиляди слушатели, които чакаха с нетърпение поредния вълнуващ разказ и които станаха част от 8-годишната ни история.
На 3 март историкът и дългогодишен директор на Държавен архив Варна Борислав Дряновски стана на 75 години. Автор е на близо 40 книги, свързани с историята на Варна, региона и страната. По повод неговия юбилей от варненското издателство „Славена” излезе библиографията „Борислав Дряновски на 75. Историята – професия и страст”.
Разговарям с него за уроците на историята, за родолюбието, за любимата Варна.
- Какво бяха за Вас историческите предавания в ефира на Радио Варна?
Тези 8 години може би бяха най-хубавите в моя живот, защото вече бях пенсионер, освободен от всичко човек и можех с голямо удоволствие да работя за радиото и неговите слушатели от града и от цяла България. Защото знам, че предаванията са се слушали в цялата страна.
- Какво Ви казваха хората, като Ви срещнеха на улицата?
Най-важното – благодаряха ми, че възкресявам пред тях забравени неща от миналото, че се опитвам да поддържам тяхното родолюбиво чувство и обичта им към Варна.
- Роден сте на 3 март – националния празник на България. Дали тази „случайност” е предопределила по някакъв начин Вашите занимания с история и архивистика?
Може би е знак от съдбата, че аз трябва да се занимавам с история, защото 3 март е велика дата за България – тогава възкръсва Третата българска държава.
- Според Вас на какво учи историята?
За историята като учителка на народите са изказани много мъдри мисли, аз едва ли ще мога да кажа нещо по-оригинално. Мисля, обаче, че запознавайки се с историята човек се учи на патриотизъм, защото не мога да си представя, че някой ще обича даден град, махала, село или улица, собствения си род, ако не познава тяхната история. А след това вече започва изграждането на любовта към отечеството, към земята, на която живеем.
- Оптимист ли сте за България?
Ако се позоваваме на нейната история, трябва да бъдем оптимисти. Тя многократно е попадала в дупки, ями, катастрофи и винаги е излизала от тях. Една от последните такива катастрофи е Първата световна война, когато в България идват почти милион и половина бежанци, страната изнемогва от репарации, но българският народ съумява да изплува.
- Обичате ли Варна?
Ако не я обичах, щях ли да работя толкова много за нея?! Аз съм влюбен във Варна и винаги съм казвал, че тя е едно особено място, има особено излъчване, всички варненци, които не живеят тук, я носят в сърцата си, където и да се намират. Варна е повече от роден край – любов, магия, нещо странно, необяснимо.
Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.
Оч аква се много сериозен ръст на цените на п лодовете , за ради щетите на всички трайни насаждения от застудяването, които са над 70%. Много големи проблеми със студове и проблем с реколтата има и в страни, които са традиционни доставчици за България на плодове като Турция и Гърция.Това коментира Синан Вейсал, който има..
Изложбата “В огледалото на Рембранд” гостува в Градската художествена галерия „Борис Георгиев“ във Варна. Тя е проект на Нов български университет и е насочена към младите публики. Създадена е от екип от преподаватели и студенти. „В огледалото на Рембранд“ предлага висококачествени репродукции на хелиогравюри от колекцията на Нов български..
Видеорегистраторът трябва да бъде част от задължителното оборудване на автомобилите, а записите да служат като доказателство в съда. Това мнение изрази Ивайло Желязков от Европейския център по транспортни политики. Според него е необходимо въвеждането на изискване за наличие на устройството в колата, както за аварийния комплект, тъй като това ще има..
До 10 – 20 % ще са щетите по овощните дръвчета заради снеговалежа и ниските температури през април. Това прогнозира агрометеорологът Мирослав Ганчев, който работи във варненския филиал на Националния институт по метеорология и хидрология. По неговите думи във Варна няма да има унищожена реколта, но в Силистра и Търговище, където снегът е..
В продължение на две десетилетия Европейският съюз прави полетите по-лесни и по-справедливи за потребителите, като либерализира цените и въвежда в законодателството основни права на пътниците. Сега на лице е обратният процес - преразглеждане на Европейския регламент относно правата на пътниците с въздушен транспорт. Авиокомпаниите редовно..
Седем души са включени в Управителния съвет на новосформираната Асоциация на инфлуенсърите у нас. Целта им е да дават добър пример на подрастващите, а и на по-възрастните си последователи. С дейността си те планират организиране на кампании за показване на историческата памет на България, за популяризиране на красивите местности у нас, за необходимостта..
Като опит за привличане на вниманието, така беше определен вота на недоверие към кабинета Желязков от варненския депутат Деница Николова. Според народния представител на ГЕРБ/СДС, вотът на недоверие е един от най-силните инструменти на опозицията да изрази своето несъгласие с управлението. По думите и това е тяхно право, но в целия дебат е..