От няколко седмици летище Варна има своя спотърска площадка. Тя се намира отвъд оградата на летището, в западна посока и много близо до оранжериите в село Тополи. Точните ѝ координати са 43°13'40.45" северна ширина и 027°48'13.66" източна дължина.
"Мястото е специално подбрано, защото от там видимостта към излитащите и кацащите самолети е перфектна", разказва за Радио Варна един от най-добрите български спотъри - Ивайло Старчев, който иначе е и началник смяна "Наземно обслужване" на варненския еърпорт.
Раждаш ли се спотър?
Не. Като видиш две три кацания, тогава ти става интересно. По принцип техниките за снимане тук са по-различни от нормалните. Ефектът, който се постига е различен всеки път.
Кои са най-трудните снимки, когато снимаш самолет?
Като снимаш самолет всички снимки са трудни, защото имаш движещ се обект, чакаш, чакаш, чакаш и накрая се оказва, че вятърът се е обърнал и самолетът каца от другата страна. Това е най-трудното, че не можем да предвидим точно откъде ще дойде.
Колко най-дълго си чакал за снимка?
Чакал съм най-дълго не на летище. Два часа на „Тол шипс” сутринта в мъглата „Роял Хелена” да се появи. От 6 до 8 го чаках. На летището лятото имаме доста работа и за това тук много, много не съм чакал.
С каква техника се снима?
Аз по принцип снимам с огледално рефлексен фотоапарат. Имам си един любим обектив.
Изгреви, залези, самолети... Има ли значение?
Има голямо значение. В авиацията авиокомпаниите много обичат да гледат цветни снимки. Най-хубаво естествено е като се хване ефектът на изгрева и залеза. И облаче ако има става още по-добре. По обяд са по-обикновени. Специално на летище Варна разположението е такова, че залезът е уникален. През май и юни залезът се пада над Девня. Зимата залезът идва контражурно към Тополи.
Имаш ли любима снимка?
Имам. Винаги си мисля, че аз съм вътре в самолета. Аз много обичам да пътувам и с всеки полет и аз отивам нанякъде. После като си гледам снимката даже знам кой е бил пилота вътре. И ми е много приятно като ме намерят и им дам снимката. За тях също е много приятно да видят начина, по който излитат или обстановката, в която е снимано.
Ако аз кацам за първи път във Варна какво ще видя?
Оооо новата сграда на летището. Аз съм най-доволен, че новата сграда на летището е шарена. Това е идеален фон за снимане и имам доста снимки на този фон. Доста трудно се снима от вътре, от самолета, защото илюминаторите се обледеняват или запотяват. От пилотската кабина може да се снима, но ако някой те пусне.
Помниш ли първата си снимка?
Помня, да. Първата ми снимка беше на един залез. „Макдоналдс Дъглас” беше производителят на самолета. Тогава дори снимах с телефон. Това е първата снимка, след което се запалих.
Какво правите с всички тези снимки? На запад има търговия, а тук?
Тук е трудно да се продава стоково. Но много от авиокомпаниите сами ни намират, вземат разрешение, брандират ги, а за нас е радостно, че си виждаме снимката използвана, превърната в плакат или картичка.
Ти имаш ли такива снимки?
Имам към представителства на авиокомпании, които искаха да правят календар, авиокомпания от Люксембург, "Томас Кук" и др.
Има ли някъде наблизо привлекателна точка за снимане?
Всички летища са интересни. Едно от летищата, на които съм ходил е Гибралтар. Пистата, на която кацат самолетите там е перпендикулярна. Това е пътят, който свързва Гибралтар с Испания. Там падат бариери, светва червено и никой не си позволява така да мине набързо. Там буквално на пътя кацат самолетите. Във Франкфурт също има специална спотърска площадка. Отскоро и до летище Варна има обособена спотърска площадка.
Ако и вие желаете да се присъедините към общността на спотърите, може да го направите като се включите в конкурса, организиран от летище Варна за най-добра снимка, заснета именно на спотърската площадка. Последният ден, в който любителите фотографи могат да се включат е 31 август. Една от причините е, че най-натовареният ден в годината се очаква да е 30 август с цели 109 кацащи и излитащи самолети.
Какво е да бъдеш баща, доброволец и да възпитаваш доброта в децата си? - това ще научите в следващите редове от разговора ни със семейството на Владислав Николов и Антония Антонова и техните момчета - Кристиян ( 5г. ) и Александър ( 3г. ). Владислав Николов и съпругата му Антония Антонова разказват за баланса между семейния живот,..
Обични в Господа отци, представители на монашеството, братя и сестри, чеда на Варненската и Великопреславска епархия, „ Словото стана плът “: в това се заключава висшата радост на християнската вяра. В това е пълнотата на Откровението. Същият въплътил се Господ е съвършен Бог и съвършен човек. Истинското значение и основната цел на човешкото..
Димитринка Георгиева е директор на училище "Любен Каравелов" във варненския кв. Аспарухово. Позната е на мнозина, като жена, която направи училището по-добро място за децата от ромски произход, украинските деца и деца със СОП (специални образователни потребности). Тя бе отличена в конкурса "Човек на годината" на Българския хелзингски комитет..
По статистическ и данни двойките с фертилни затруднения в България са между 15 – 20 % от населението. Резултатите показват, че младите хора не са достатъчно информирани относно репродуктивното си здраве и семейното планиране. В навечерието на Рождество Христово по темата разговаряме с акушер-гинеколога д-р Симона Анжел от Медицински център..
"Проблемът със синята зона е атака срещу община Варна и е породена от грешки, пропуски и умишлени действия от предходната администрация. Тя не е провела навреме обществена поръчка. Договорът с фирмата, която поддържа зоната изтичаше 16 дни след като започна мандата на новата кметска администрация. Това беше една заложна мина, с цел, когато..
“Харесвам те” е заглавието на новата песен в репертоара на Белослава. Записва я в дует с Бобо, с който си партнират и в песента “Нямаме време”. Тя е включена в албума “Слушай ме” на изпълнителката от 2005г. 18 години по-късно двамата се събират отново. На 21 декември "Харесвам те" ще прозвучи на живо за първи път. На 21 декември във Военния клуб в..