В продължение на няколко десетилетия употребата и злоупотребата с кафе и кофеин са в центъра на разгорещен дебат, базиран на информация, която последните медицински изследвания доказват, че е неоснователна.
Кафето и рака
През последните две десетилетия методологично извършените задълбочени изследвания в САЩ отхвърлиха хипотезата, че кафето може да причини рак. В миналото пиенето на кафе се разглеждаше като възможна причина за рак, особено рак на панкреаса. Тези грешни предположения са се основавали на емпирични изследвания, проведени върху пациенти, чието здраве вече е било компрометирано от сериозни проблеми в стомашно-чревния тракт. Последните проучвания показват, че кафето, напротив, осигурява защитен ефект срещу рака на дебелото черво.
Кафето и сърцето
Що се отнася до кръвоносната система, кофеинът има съдоразширяващ ефект и кардиологично въздействие, което води до временно покачване на кръвното налягане.От медицинска гледна точка това няма негативен ефект, защото допълнителните усилия на сърцето се компенсират от нуждата от повече кръв за други съдови области , като бъбреците и белите дробове. Известни са и погрешните заключения за връзката между приема на кофеин, хипертонията и сърцебиенето, получени от изследвания, които не вземат предвид и други променливи величини като нивото на стрес или потреблението на цигари при пациенти, които са участвали в проучванията.
Изследователският екип, ръководен от д-р Лорета А. Лин твърди: "няма обективни доказателства, показващи връзката между приема на кофеин и коронарните заболявания. Няма случаи, когато консумацията на кафе да предизвиква риск за сърцето, дори и в случаи с хора, които пият на ден четири или повече чаши американско (дълго) кафе, което има по-високо съдържание на кофеин от кафето, приготвено с мока машина или еспресо.
Кафето и остеопорозата
Последните проучвания са доказали, че не съществува никаква връзка между приема на кафе и остеопороза.
Бъбреците и дишането
Няма влияние върху дишането, а пиенето на кафе има диуретичен ефект.
Кафето и стомахът
Кафето влияе върху храносмилателната система, като кара стомаха да произвежда повече киселини, които не са вредни за здравия човек, а всъщност стимулират храносмилателните функции на тялото. Тези, които имат стомашно-чревни проблеми (язва, гастрит и др.), поради прекомерна стомашната секреция трябва да ограничат консумацията на кафе, както и други напитки, съдържащи кофеин, като чай, безалкохолни напитки и бира. Въпреки това, в случая с кафето, стомашната секреция не се предизвиква главно от кофеина, а по-скоро от веществата, които се отделят по време на печенето, което също води до намаляване на глада, възникващ при пиенето на кафе на гладно.
И накрая, трябва да се подчертае, че поради своя горчив вкус, напитката кафе стимулира производството на слюнка, жлъчка и чревен мотилитет, които помагат на храносмилането.
Кафето и бременността
Жените не трябва да се отказват от кафе в периода на кърмене, защото е доказано, че кофеинът достига максималното си ниво в млякото след около час.
Концентрацията на кофеин варира в зависимост от съдържанието на мазнини в млякото и бебето поглъща само от 0,6 до 1,5%. Така че умерената консумация на кафе в периода на кърмене не е вредна.
Пиенето на кафе не предизвика проблеми дори по време на бременност, както се вижда от едно проучване, проведено между 12208 бременни жени. (Linn et al.: No Association between Coffee Consumption and Adverse Outcomes of Pregnancy, N. Engl. J. Med. 306, 1982).
Кафето и диетите
Чаша кафе без мляко или захар съдържа нула мазнини и само няколко калории.
В действителност тази напитка е класифицирана като "нехранителна съставка", тъй като не играе съществена роля по отношение на храненето и енергията. Всъщност, ако някой би искал да спазва диета, за да отслабне или да намали приема на храна, чаша кафе може да помогне за намаляване на чувството на глад.
Освен това е доказано, че метаболитната активност на човек, който пие три или четири чаши кафе на ден, се увеличава с 10% в сравнение с тази на хората, които не пият редовно кафе.
Кафе и холестерол
Възможното увеличаване на нивото на холестерола след прием на кафе зависи от начина, по който се приготвя напитката. Cafeolo и cafestol, два елемента, намерени в мазнинната част на кафето, са отговорни за този ефект, но се намират в по-голямо количество само в някои видове от кафе напитките.
При турското кафе, ако се пият ежедневно по 5 чаши, това може да доведе до увеличение от 13 милиграма холестерол на децилитър.
Вареното кафе съдържа най-голямо количество на cafeolo и cafestol. Пет чаши на ден повишават нивото до 19 милиграма холестерол на децилитър.
Филтрираното кафе, разтворимото кафе, еспресото и напитки, приготвени с еспресо, не съдържат тези елементи или тяхното съдържание е толкова малко, че не засягат нивата на холестерола.
Кафето и стареенето
Благодарение на силните си антиоксидантни свойства, кафето е ключов съюзник в борбата срещу свободните радикали.
Двата му фенолни компонента, както и кофеинът, са отговорни за този анти-застаряващ ефект, което е доказано в едно проучване, проведено в Bhabha Atomic Research Centre, Бомбай (Индия) и публикувани в Biochimica et Biophysica Acta. Събраните данни от проучването показват, че антиоксидантната сила на кофеина е по-голяма от тази на витамин С.
Предозиране и непоносимост
Дневната доза кофеин на човек не трябва да надвишава 600 мг (особено за хора със силно чувство за тревожност или бременни), която се съдържа в около 8 чаши кафе.
Прекомерният прием на кафе, особено при чувствителни индивиди, може да причини проблеми като раздразнителност, неспокоен сън, безсъние, мускулни спазми, горещи вълни, редуващи се с треперене и изпотяване.
Злоупотребата с кафе не води автоматично до тези ефекти, тъй като всеки човек има различно ниво на поносимост и те могат да се задействат и от други фактори, като например психологически или от околната среда.
Има случаи на непоносимост и условия, при които следва да бъде ограничена консумацията на кафе, като например наличие на гастрит, язва, ентерит, колит или ако човек страда от прекалена тревожност, мускулни спазми, хипертиреоидизъм. Други проблеми могат да възникнат, ако страдате от хронични заболявания на черния дроб или бъбреците.
Още за кафето в репортажа на Ваня Славова:
На 3 февруари, ден след Сререние Господне (2 февруари), Православната църква почита Свети Симеон Богоприимец и Анна пророчица. Според легендата Симеон бил един от 70-те преводачи на старозаветния текст на Библията от еврейски на гръцки, които египетският цар Птоломей ІІ Филаделф (285-246 г. пр. Хр.) назначил. Според фолклорната традиция днес е зимният..
В нарастващата конкуренция и динамична образователна среда за висшите училища става все по-наложително да търсят нови подходи за собственото им популяризиране. Един от тях е организационната култура. С нея съответния университет се "визуализира" в академичните среди в страната и чужбина, а също и в обкръжаващата среда – сред потребители на..
1 февруари е датата, на която се навършват 80 години от най-масовият разстрел на политици, военни и интелектуалци в съвременната история на България. На тoзи ден през 1945 г. първи и втори върховен състав на т. нар. Народен съд обявяват смъртните присъди на 67 депутати от 25-ото Народно събрание, 22-ма министри начело с..
От НАП напомнят на инфлуенсъри, блогъри, влогъри и други създатели на онлайн съдържание, както и на търгуващите в социалните мрежи, че са задължени да декларират доходите си от тази дейност. Съобразно вида на получените суми, е необходимо те да бъдат обявени в Приложение №2 – за доходи от стопанска дейност като едноличен търговец или в Приложение №3 –..
Веселин Маркович е дванадесетокласник в Математическа гимназия-Варна. Той спечели поредния златен медал на 21-вото издание на Жаутиковската олимпиада в Казахстан, състезава се в дисциплината математика. Българският отбор е спечелил 25 медала - 6 златни,10 сребърни и 9 бронзови. Веселин завоюва медали още от детската градина. Вече има около 150 и..
На днешния ден се навършват 117 години от рождението на Данаил Стефанов Бекяров - краевед, адвокат, публицист, почетен гражданин на Добрич Данаил Бекяров е роден в Добрич. Завършил е право в Париж - Сорбоната. Бил е дългогодишен адвокат и окръжен съдия в Добрич. Написал е книга за Добрич и Добруджа. Почетен гражданин на Добрич. Постоянен..
Общо 28 тела са извадени до момента от ледените води на река Потомак във Вашингтон, след като самолет на авиокомпания "Американ еърлайнс" се сблъска снощи с военен хеликоптер "Блек хоук", в близост до летище "Роналд Рейгън". Към момента е ясно, че самолетът е паднал в реката, но издирвателната операция е силно затруднена заради лошото време...