С решение на правителството от тази година ваканционното селище "Свети Константин" над град Пещера, Южна България, стана най-новото село в страната. Освен че има богато историческо минало, то е разположено и в един от най-чистите райони на планетата.
Като курорт “Свети Константин” възниква край Пещера, през 1910 г., с указ на княз Фердинанд. На мястото му някога се е издигал манастир, на името на Св.Св. Константин и Елена. Той отдавна е разрушен и днес за него напомня само малък параклис, построен върху някогашните руини. Двама родолюбци – историкът Десислав Христов и съпругата му Стоянка, събират средства за изграждането на постамент с паметна плоча в местността “Черковището”, която да разказва историята на унищожената средновековна обител.
Легендата гласи, че в завладените от османските турци територии на Балканския полуостров попаднал и манастирът “Св.Св. Константин и Елена”, който се намирал край римски път – разказва Десислав Христов. – И тъй като армията на поробителите минавала по този път, тя стигнала до Светата обител и я унищожила през 1372 г. Българите обаче, успели да съхранят вярата си и наново съградили манастира. Втори път той бил разрушен през 1657 г., когато османските завоеватели започнали масова вълна на потурчване. Така, освен манастира “Св.Св. Константин и Елена”, били сринати 33 манастира и 218 църкви в Чепинското корито – от Асеновград до Костенец.
Разказвайки за миналото ни, Десислав Христов подчертава, че не иска да насажда етническа омраза, а да представя историята. Прави го и в брошурата “Курортът “Свети Константин – снимки от миналото”, в която виждаме разрастването на ваканционното селище и променящите го лица.
Първите хора, които отиват в тази местност, са ловците от едно новосформирано дружество – продължава разказа си той. – През 1897 г. то се нарича “Елен”, но малко по-късно приема името на Централното софийско ловно дружество“Сокол” и става нарицателно за цялата страна. Именно тези ловци предприемат първите ловни излети в околностите, а не след дълго семействата им започват да се качват с тях и да прекарват там почивните дни. За да могат да отсядат, те вдигат примитивни бараки в местността. Ловджийската кула пък е построена през 1901 г. и служи за подслон на първите ловци. Към нея се прибавят и други постройки – малка фурна, нещо като магазинче.
През 20-те години на миналия век към курорта се прокарва път, през 30-те той се сдобива с лятно кино и пощенска станция, бараките се заменят от красиви вили, светват и първите улични електрически лампи. Туристите пък започват да утоляват жаждата си от прочутата Кукушева чешма на братята Георги и Зафир. А един варненец успява да възвърне здравето си и бива обявен за медицинско чудо.
Йордан Димитров идва в курорта, тъй като бил болен от туберкулоза и лекарите не давали шансове за оздравяването му – разказва историкът. – Благодарение на чистия въздух обаче и след няколкомесечно пребиваване, той успява да се излекува. В знак на благодарност, Йордан Димитров построява със спестяванията си хотел – санаториум за гръдноболни. През 1910 г. той го дарява на ловното дружество, което го оставя на община Пещера, тъй като не можело да го стопанисва. Съдбата на хотела е трагична, защото през 1945 г. пазачът му неволно го запалва и сградата изгаря. Днес за постройката свидетелстват само останалите снимки.
Обновеното курортно селище предлага чудни излети през лятото – до връх Свети Константин или до Везир тепе, откъдето “морето” на Родопите (Язовир “Батак”) се разстила като на длан.
През зимата пък предоставя добри условия за зимен спорт със ски влекове и писти. С пълно основание може да се твърди, че най-новото българско село е разположено в едно от най-чистите места в планетата. Преди години Националното управление по въздухоплаване и изследване на космическото пространство /НАСА/ обяви, че над Баташката планина, където то е разположено, се стеле най-чистият въздух на планетата. Различни американски изследвания доказват, че в района има естествена йонизация на въздуха – едно от най-рядко срещаните природни явления по света.
В нарастващата конкуренция и динамична образователна среда за висшите училища става все по-наложително да търсят нови подходи за собственото им популяризиране. Един от тях е организационната култура. С нея съответния университет се "визуализира" в академичните среди в страната и чужбина, а също и в обкръжаващата среда – сред потребители на..
1 февруари е датата, на която се навършват 80 години от най-масовият разстрел на политици, военни и интелектуалци в съвременната история на България. На тoзи ден през 1945 г. първи и втори върховен състав на т. нар. Народен съд обявяват смъртните присъди на 67 депутати от 25-ото Народно събрание, 22-ма министри начело с..
От НАП напомнят на инфлуенсъри, блогъри, влогъри и други създатели на онлайн съдържание, както и на търгуващите в социалните мрежи, че са задължени да декларират доходите си от тази дейност. Съобразно вида на получените суми, е необходимо те да бъдат обявени в Приложение №2 – за доходи от стопанска дейност като едноличен търговец или в Приложение №3 –..
Веселин Маркович е дванадесетокласник в Математическа гимназия-Варна. Той спечели поредния златен медал на 21-вото издание на Жаутиковската олимпиада в Казахстан, състезава се в дисциплината математика. Българският отбор е спечелил 25 медала - 6 златни,10 сребърни и 9 бронзови. Веселин завоюва медали още от детската градина. Вече има около 150 и..
На днешния ден се навършват 117 години от рождението на Данаил Стефанов Бекяров - краевед, адвокат, публицист, почетен гражданин на Добрич Данаил Бекяров е роден в Добрич. Завършил е право в Париж - Сорбоната. Бил е дългогодишен адвокат и окръжен съдия в Добрич. Написал е книга за Добрич и Добруджа. Почетен гражданин на Добрич. Постоянен..
Общо 28 тела са извадени до момента от ледените води на река Потомак във Вашингтон, след като самолет на авиокомпания "Американ еърлайнс" се сблъска снощи с военен хеликоптер "Блек хоук", в близост до летище "Роналд Рейгън". Към момента е ясно, че самолетът е паднал в реката, но издирвателната операция е силно затруднена заради лошото време...
Във връзка със 147- годишнината от освобождението на Балчик от турско робство Исторически музей- Балчик кани обществеността за отбелязване на тази историческа дата в центъра на града в 10.30 ч. на 31 януари, петък, пред паметника на загиналите във войните. На 31 януари се навършват 147 години от мразовития януарски ден на 1878 г., когато балчиклии..