Тържествата започнаха тази сутрин с изложба на Моста на влюбените на НДК, която показва постиженията на научните звена на БАН. Довечера млади учени ще бъдат наградени за своите постижения в научната област, в която работят.
Финансирането - основен проблем
Финансирането на научните изследвания е основен проблем, каза в интервю за предаването „12+3“ председателят на БАН акад. Юлиан Ревалски:
„Голяма част от изследванията, които се правят, имат нужда от съвременна инфраструктура, която е скъпа. Освен това тя после изисква поддръжка. За да се извършват някакви изследвания, са необходими определени материали, които също са скъпи. От друга страна е факторът заплащане на труда на учените“.
Той подчерта, че началната средна заплата в БАН е ниска – от порядъка на 800 лв.: "Към нея се добавят докторските и прослуженото време. Базовите заплати не са високи. Има доста колеги, които работят по допълнителни проекти, откъдето е възможно да се повиши възнаграждението, но те са с определен период на действие“.
По думите му обаче в последните 2 години има подобрение в това отношение:
„2018 г. беше първата година, в която имаме по-голям бюджет от 2009 г. 10 години имаше недофинансиране, което се отрази на БАН и в голяма степен демотивираше учените. Сега тенденцията се е обърнала. Усещаме разбиране от институциите, но това трябва да продължи със същите темпове“.
БАН иска 20% увеличение на заплащането на труда
БАН предлага трудът на учените да се обвърже със средната заплата, но засега няма индикации това да се случи. Затова в момента се борим за солидно увеличение по отношение на процентите, за да може трудът на учения също да бъде адекватно заплатен, каза акад. Ревалски и уточни:
„Смятаме, че най-малко едно 20% би трябва да е увеличението на труда, за да се обере недофинансирането през годините“.
Акад. Ревалски посочи като най-голямо предизвикателство пред Академията да запази хората си и да привлече и задържи младите. По думите му след 5-6 години БАН ще загуби около 700 – 800 учени по чисто биологически причини.
Поредица от специални събития за годишнината
По повод годишнината БНБ пусна в обръщение сребърна възпоменателна монета. Предстои валидирането на пощенска марка и провеждането на поредица от специални събития, сред които са дни на отворените врати в институтите на Академията, научни конференции, семинари.
Кулминацията е тържествен концерт спектакъл, който ще се състои на 12-и октомври в зала 1 на НДК. На тази дата музеите и ботаническата градина на БАН ще бъдат с вход свободен за посетителите.
По повод годишнината в студиото на предаването „Преди всички“ гостуваха д-р Янко Николов от Института по астрономия и гл. асистент д-р Петя Илиева – Тричкова от Института за изследване на обществата и знанието.
Повече по темата можете да чуете в звуковите файлове.
Тялото на 40-годишния мъж, обявен за издирване от Коледа, е открито по-рано днес в района на Морската гара във Варна от водолази, съобщиха за Радио Варна от пресцентъра на Областната дирекция на МВР в морската столица. Полицаите са използвали информацията от камерите, които са в близост. Младият мъж е влязъл в студената морска вода, за да плува. Около..
Напусна ни художничката Маргарита Денева (1931-2024). Опелото ще бъде на 29 декември, неделя, от 12 часа в Юнашкия салон във Варна , съобщиха от Съюза на българските художници (СБХ) Маргарита Денева е родена през 1931 г. Завършва варненска девическа гимназия „Д-р Петър Берон“ с пълно отличие и през 1949 г. е приета в курса по живопис на проф. Кирил..
Трите кампании за изборите през тази година са стрували на партиите, които участват в тях, около 14 млн. лв. - това са разходите, които са направили. Същевременно държавата е платила почти 240 млн. лв. за организацията на тези три кампании през 2024 г. Това заяви пред БНР Ива Лазарова - председател на Обществения съвет към ЦИК и председател на..
От утре в Европейския съюз влизат в сила новите правила за общите зарядни устройства. От събота, 28 декември, продаваните в общността мобилни устройства трябва да са с порт за зареждане USB-C, предаде БНР. Така се очаква годишно домакинствата да спестяват по 250 милиона евро, отбелязва в съобщение комисията на Европейския парламент по въпросите на..
Катастрофа с линейка затруднява движението на основно кръстовище в Добрич. Произшествието е станало в района на булевардите „Добруджа” и „Добричка епопея” и улица „Калиакра” в областния град. По информация на Нова телевизия шофьор на лек автомобил е отнел предимството на линейката, която е била в специален режим на движение с включен светлинен сигнал...
Слушатели на Радио Варна сигнализираха за опасно надвиснал към прозорците им бор, вследствие силния вятър. Дървото се намира пред блок 30 на улица "Подвис" във Варна. Общината е поставила около него предпазна лента, предстои то да бъде укрепено. Николай Димитров, който живее със семейството си в съседния вход, каза, че боровете пред всеки вход..
Завърши прехвърлянето на данните на потребителите в приложението „Варна паркинг“ и от днес средствата, които са били налични в него към 16 декември, ще бъдат отразени в приложението „Mpark“. Това съобщи директорът на „Общински паркинги и синя зона“ Добромир Арнаудов. Чуйте още: От общинско предприятие обясниха също как потребителите могат..