Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изложба без зрители - какво мислят авторите?

„Само изкуството ще ни спаси, за да не умрем от истината“, е казал на времето Фридрих Ницше. И е прав, защото днес истината е страшна. Заради вирус, тръгнал от Китай, се затварят културни институти, отменят се театрални постановки и концерти. Подреждат се изложби, които никой няма да види.

Вчера например във Варна младите членове на две арт групи – „Схмеа” и „Траш”, представиха творбите си в Градската художествена галерия „Борис Георгиев”. Откриване нямаше. Заради заразното положение – зрители също може и да няма. Творците обаче са там. Техните произведения също. И стоят някак самотно в притихналото културно здание. Идеите и посланията им със сигурност ще останат затворени и няма да напуснат стените на галерията. Защото няма да има кой да ги види.

И всъщност Ницше може и да греши, че изкуството ще ни спаси, за да не умрем от истината. Защото днес на изкуството е поставена защитна маска. И все пак младите творци от "Схмеа" и "Траш" продължават да работят. Без противопоставяне, категоричен е Борислав Иванов. А творбите ще останат там до 30 март. Галерията остава отворена за посетители.

Какво представлява този "Пир по време на чума"?

В краен случай решихме, че няма да отменим изложбата, а ще я създадем така, както сме я планували и огранизирали.

Какво е чувството да има изложба, но да няма кой да я види?

Въпрос на избор е дали да дойдат да я видят в работното време на галерията или да не дойдат от страх. По-страшна за мен е глобалната тъпота, която царува успешно напоследък. Да затвориш театри и галерии не е най-подходящото решение, вместо да затвориш молове и пазари.

 С изкуството тази тъпота може ли да бъде преборена?

Затова се борим, затова правим изкуство!

Как хората могат да бъдат привлечени да влязат в галерията?

Според мен те могат да си отделят от времето и вместо да прекарат три часа за вечеря или да пият четири часа ракия, те да дойдат да погледат нещо интересно.

А изкуството отговаря ли на съвременността?

Стараем се да бъдем съвременни възможно най-много и да преоткриваме всеки път себе си с това, което правим на платната, на хартията.

Защо е важно за млади творци като вас да стоите близко до действителността?

Защото иначе ще се загубим като творци и като хора. Трябва да сме будни - с широко отворени очи, не широко затворени.

Изкуството е отражение на живота - защо животът започна да става отражение на изкуството?

Защото се влияе - дори и ние като художници се влияем малко или много.

Цялото интервю на Мартин Николов с Борислав Иванов чуйте в звуковия файл:




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

КТ "Подкрепа" започна подписка за връщане на клас "прослужено време" на държавните служители

Да бъде възстановено възнаграждението за придобит трудов стаж и професионален опит, по-известно с понятието "клас прослужено време", за държавните служители, настояват от КТ "Подкрепа". Вече има организация за събиране на подписка във всички синдикални структури. Това каза Васил Василев, председател на регионалната синдикална организация КТ "Подкрепа"..

публикувано на 15.01.25 в 08:30

Христина Набошни: 2025-а е много подходяща за посещение на Китай

2025 година е по-специална за българите, пътуващи до Китай. В края на миналата година стана ясно, че през тази ще можем да посещаваме най-многолюдната страна в света, без да ни е необходима виза. Предизвикателствата да организираме визитата си там обаче не са никак малко.  Отдавна сме свикнали да си помагаме с какви ли не мобилни приложения, а сред..

публикувано на 14.01.25 в 07:30

„Неизчезващите“ - открит урок на киношкола „Братя Люмиер“ във Варна

Младите кинематографисти от киношкола „Братя Люмиер“ при ЦПЛР – Общински детски комплекс канят варненци на открит урок в отдел „Изкуство“ на Регионалната библиотека „Пенчо Славейков“. Той ще се проведе днес, 13 януари, от 17 часа. Поводът е рождената дата на българското кино.  На 13 януари 1915 г. се е състояла премиерата на първия български филм..

публикувано на 13.01.25 в 08:25
Станислав Стоянов, депутат от

Евродепутатът Станислав Стоянов: Шенгенското пространство е инструмент от друго време и създаден при други нужди и реалности

Земеделците и фермерите в ЕС са силно обезпокоени от търговското споразумение ЕС-Меркосур, договор за свободна търговия между Европа и икономически блок включващ няколко държави от Южна Америка. Това каза за предаването „Позиция“ евродепутатът от партия „Възраждане“ Станислав Стоянов. По думите му, подписаното тихомълком от председателя на ЕК..

публикувано на 11.01.25 в 13:45

Специализациите на лекарите продължават да са дефицитни

До 16 януари е отворена за обществено обсъждане и консултации Наредбата за специализациите на медицинските специалисти. В България от години се говори за недостатъчен брой специалисти ( това са лекарите със специалност – педиатри, неонатолози, хирурзи, ортопеди и пр. и пр. ), както и за недостатъчен брой лекари. Дефицитът на лекари се..

публикувано на 10.01.25 в 09:36

Влад Уласевич (JINJER): Най-важният албум е винаги следващият

Интервю с Влад Уласевич (JINJER) JINJER отдавна надскочиха локаната сцена. С барабаниста на групата Влад Уласевич се чухме по повод предстоящия диск на украинската банда „Duél“, който ще стане факт в началото на февруари. Предварително бях уведомен да не задавам въпроси за войната. За това и темата не е засегната в интервюто. За него Влад..

публикувано на 10.01.25 в 08:20

Политологът Милен Желев: ГЕРБ са царе на блъфа, преговорите се размразиха

В София сякаш се разведели, изгря някакво слънце, преговорният процес за съставяне на кабинет се размрази. Беше рано да обявим преждевременно преговорите за приключили, в тези пазарлъци често се блъфира, а ГЕРБ са царе в това, коментира политологът Милен Желев в предаването на Радио Варна "Post Factum". Той си послужи с "метеорологична" метафора, за..

публикувано на 09.01.25 в 08:30